V případu hřebčína v Kladrubech už je devět obviněných

ČTK ČTK
5. 6. 2013 17:00
Osm lidí je již ve vazbě, aby neovlivňovali vyšetřování
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Pardubice - V případu zakázky na obnovu hřebčína v Kladrubech je již devátý obviněný. Osm lidí soud poslal do vazby, aby neovlivňovali vyšetřování, informovali Adam Borgula z Vrchního státního zastupitelství v Praze a místopředseda Okresního soudu v Pardubicích pro věci trestní Jan Šlosar.

Policie obvinila po rozsáhlé razii na východě Čech i v Praze, která proběhla v pátek, osm lidí ze sjednání výhody, pletichy a pokusu o poškození finančních zájmů Evropské unie.

Sedm lidí bylo posláno do vazby  o víkendu, osmý obviněný putoval do vazby v úterý. "Důvodem opožděného rozhodování o posledním obviněném bylo pouze to, že byl zadržen později než ostatní," uvedl Šlosar.

Hřebčín dostal v loni dotaci 300 milionů korun z Integrovaného operačního programu  na generální opravu 17 objektů. Rekonstrukce měla začít už loni, ale kvůli nedostatkům muselo být zrušeno a znovu vyhlášeno výběrové řízení.

Jména obviněných nejsou zveřejněná

Původní zrušený tendr vyhrál Metrostav spolu se stavební firmou Chládek a Tintěra Pardubice. Sdružení obou firem se účastní i nového výběrového řízení, které dosud nebylo uzavřeno.

Policie ani soud jméno žádného z obviněných nezveřejnily. Jisté je jen to, že  je mezi nimi  předseda představenstva stavební skupiny Enteria Libor Joska, což v sobotu potvrdil jeho spolupracovník z firem Enteria a Chládek a Tintěra Ondřej Chládek.

Další obviněnou, která je ve vazbě, je Simona Voňková, dřívější zastupující ředitelka hřebčína, která má na starosti pobočku hřebčína ve Slatiňanech na Chrudimsku a také evropské dotace.

"Bylo mi sděleno, že tam pravděpodobně bude tříměsíční vazba, aby jí bylo znemožněno ovlivňování svědků," sdělil partner Voňkové a manažer hipoaktivit hřebčína Jaromír Štěpánek.

Podle některých médií byli zadrženi také generální ředitel firmy Chládek a Tintěra, která patří do konsorcia Enteria, Petr Pejcha a jeho náměstek Martin Havelka a zástupci společnosti Metrostav.

Mezi stíhanými je zaměstnanec Geosan Group

Podle informací je mezi obviněnými i obchodní ředitel společnosti Geosan Group Martin Fischer. V prohlášení zveřejněném na stránkách společnosti Geosan Group firma pouze uvedla, že policie vazebně stíhá jejího zaměstnance pro podezření z účasti na trestné činnosti v rámci veřejné zakázky. Jak Geosan Group s případem hřebčína souvisí, není jasné.

Rozhodnutí o uvalení vazby zatím nenabyla právní moci, protože proti nim podali stížnost nebo si ponechali lhůtu na rozmyšlenou obvinění nebo státní zástupce, termín vyprší ve středu.

Podání stížnosti ze strany obviněných nemá podle trestního řádu odkladný účinek. Ten má pouze stížnost státního zástupce, který v některých případech nesouhlasil s tím, že soud nevyhověl všem vazebním důvodům. Podle něj by obvinění mohli pokračovat v trestné činnosti.

V Kladrubech se chovem koní zabývají přes 400 let. V roce 1579 císař Rudolf II. chovu udělil statut císařského dvorního hřebčína. Kladrubský hřebčín a kmenové stádo běloušů je od roku 2002 národní kulturní památkou.

Česká republika také usiluje o to, aby byl zapsán na prestižní seznam UNESCO.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy