Pardubice - Představitelé Pardubického kraje oslavili 10 let jeho existence v "Reálce", novém sídle krajských úředníků. Shrnutí slavnostních projevů? Postihly nás všechny "rány morové", ale vše jsme zvládli a jsme v Praze vnímáni jako "super bezproblémový a stabilizovaný kraj".
Na začátku programu vystoupili současný hejtman Radko Martínek (ČSSD) i jeho předchůdci - historicky první hejtman Roman Línek (KDU-ČSL) a Ivo Toman (ODS), jenž v roce 2008 dokončil volební období po zemřelém Michalu Rabasovi (ODS).
Nejsme béčko východních Čech!
Roman Línek nadšeně vzpomínal na průkopnické začátky hejtmanství, kdy sídlo nemělo znak, vlajku ani kancelářské potřeby.
V jeho projevu se obrazila i tradiční pardubicko-hradecká rivalita. Konstatoval, že při znovuzřízení krajů Pardubice na rozdíl od Hradce Králové začínaly zcela od nuly a neměly na co navazovat. "Teď už ale nejsme žádné béčko východních Čech," dodal s hrdostí.
Línek, za Jiřího Čunka 1. místopředseda KDU-ČSL, je ikonou Pardubického kraje. V jeho vedení figuruje celých 10 let. V období 2000-2004 byl hejtmanem, od roku 2004 do současnosti je náměstkem hejtmana pověřený zastupováním.
Přijel jsem vlakem, šel pěšky a hledal Krajský úřad...
U samotných začátků byl v nižší funkci také Ivo Toman. "Vzpomínám si na svůj první den na kraji. Přijel jsem vlakem z Chocně, šel pěšky z nádraží a ptal se lidí, kde bych našel Krajský úřad. Tvrdili mi, že tady zaručeně nic takového není."
Ivo Toman se také zaměřil na vyjmenování katastrof, které Pardubický kraj postihly a s nimiž se musel vyrovnat.
"Zvládli jsme vichřice, povodně, propadlý hřebečský tunel, chemikálie ve Chvaleticích, ptačí chřipku - díky ní jsme se dostali až na CNN, přátelé. Nám i ta střecha v Opatovické elektrárně spadla a všechno jsme zvládli, vším jsme si prošli, snad jen to zemětřesení se nám zatím vyhnulo," říkal s nadsázkou Toman, v současnosti náměstek ministra dopravy.
Ke komické situaci došlo ve chvíli, kdy na plátně končila prezentace deseti let Pardubického kraje. Moderátorka došla až ke konci historického přehledu - k "Reálce", novému sídlu krajských úředníků v někdejším pardubickém reálném gymnáziu, a pronesla: "A takto vypadá pardubická Reálka po rekonstrukci." Jenže slideshow zrovna ukazovala fotografii hejtmana Martínka.
Ten se vzápětí chopil mikrofonu a na špatnou synchronizaci mluveného slova s vizuální prezentací reagoval slovy: "Tak jak jste viděli, já vypadám podstatně hůře než Reálka teďka..."
Ať už nikdy nejsme na CNN
Když přál regionu do budoucna vše dobré, v návaznosti na Tomanova slova o ptačí chřipce pronesl: "Přál bych kraji, aby už nikdy nebyl na CNN."
Dřívější i současní představitelé hejtmanství ponejvíce chválili a chlubili se. Na negativa prý není tento podvečer vhodný čas ani nálada, kritiku prý obstarají novináři.
Přítomní politici rovněž jmenovali několik krajských prvenství: Jako první ze všech krajů měl hotov územní plán i zásady územního rozvoje, jako první měl na svém území dva babyboxy - v Ústí nad Orlicí a v Pardubicích.
Jedno negativum přece jen Radko Martínek zmínil: pardubický region je stále na posledním místě v žebříčku turistické návštěvnosti. Navzdory zdatnému čerpání peněz z evropských fondů, jejichž nemalá část jde právě do rozvoje cestovního ruchu.
Po slavnostním zahájení následovaly raut a prohlídka opravené Reálky. Ačkoliv na této budově je nejhezčí a nejpůsobivější vyhlídková prosklená terasa, odkud je vidět na všechny dominanty města, velké části návštěvníků učarovaly spíše plné stoly jídla a pití v přízemí...