Aktivisté z Greenpeace obsadili věž elektrárny Chvaletice. Protestují proti prodloužení provozu

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 3. 10. 2016 13:10
Jedenáct aktivistů z organizace Greenpeace vylezlo na sto metrů vysokou chladicí věž chvaletické elektrárny a protestují proti prodloužení provozu. Aktivisté se chtějí setkat s hejtmanem Pardubického kraje Martinem Netolickým (ČSSD) a přimět jej, aby se jednoznačně vyjádřil k zamýšlenému prodloužení provozu do roku 2030.
Greenpeace protestují v elektrárně Chvaletice.
Greenpeace protestují v elektrárně Chvaletice. | Foto: Facebook Greenpeace Česká republika

Chvaletice (Pardubicko) – Chladicí věž elektrárny Chvaletice obsadilo v pondělí ráno 11 aktivistů ekologické organizace Greenpeace. "Protestují tak proti plánovanému prodloužení provozu elektrárny," upřesnil mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek.

Dva ze čtyř kotlů hnědouhelné elektrárny z roku 1979 v současnosti podstupují modernizaci, po níž by mohly být v provozu do roku 2030. Greenpeace tvrdí, že podle původních slibů měla být elektrárna odstavena nejpozději v roce 2020. Vlastník elektrárny, společnost Severní energetická, již dříve uvedl, že nesouhlas Greenpeace považuje za absurdní, neboť modernizace sníží emise škodlivých látek i prachu.

Greenpeace chce apelovat na veřejnost a politiky, aby rekonstrukci odmítli. Kdyby se neuskutečnila, musela by elektrárna provoz v roce 2020 zastavit. Podle Greenpeace elektřinu z Chvaletic Česká republika nepotřebuje, neboť jí vyváží čtyřikrát více, než elektrárna vyrobí. Kritizuje také stavební povolení na modernizaci elektrárny, které bylo vydáno bez posouzení jeho vlivů na životní prostředí.

"Za současný stav může šlendrián, či dokonce zlý úmysl krajských úředníků a naprostá lhostejnost a pasivita pana hejtmana a vedení kraje. Ten jako účastník všech správních řízení proti prodloužení provozu elektrárny nehnul ani prstem," uvedl vedoucí energetické kampaně Greenpeace Jan Rovenský.

Aktivisté se na pondělním mítinku ČSSD v Přelouči snažili přimět hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického (ČSSD), aby se jednoznačně vyjádřil k modernizaci elektrárny a zamýšlenému prodloužení provozu do roku 2030, ten to však odmítl. "Nechci se dostat do situace, že bude krajský úřad vyloučen z rozhodování, protože by mohl být vystaven námitkám ze systémové podjatosti kvůli vyjádření samosprávy," uvedl Netolický.

Kdejaký člověk si může vlézt ke komukoliv domů

Provoz elektrárny protest Greenpeace neohrožuje. Dva bloky jsou odstaveny kvůli modernizaci, zbývající dva kvůli nedávnému požáru dopravníku uhlí. "Problém je, že v Čechách se nectí soukromé vlastnictví a kdejaký člověk si může vlézt ke komukoliv domů a dělat si tam, co chce," řekl generální ředitel Luboš Pavlas. Podle něj nikdy slib ukončení provozu elektrárny v roce 2020 nepadl, zařízení může být v provozu, pokud splňuje všechny zákonné podmínky. "Oni se vlamují do otevřených dveří," uvedl Pavlas. Elektrárna obnoví provoz dvou bloků odstavených po požáru nejpozději do konce října.

Podle starostky Chvaletic Blanky Zaklové dává elektrárna mnoha místním lidem práci, společnost do zařízení investuje, aby zlepšila životní prostředí, a obyvatelé proto proti její přítomnosti neprotestují. Akce Greenpeace jim naopak vadí.

Před elektrárnou na aktivisty čekaly stovky dělníků a zaměstnanců. Ve vypjaté diskusi se jim aktivisté snažili vysvětlit smysl své akce, avšak bez výsledku. Setkali se s pískotem, nesouhlasnými výkřiky, obviněním z populismu a podpory politických stran. "Kdo vás platí?" volali někteří přítomní. Asi po čtvrt hodině se shromáždění rozešlo.

 

Právě se děje

Další zprávy