Soud o 10 let snížil trest muži, který zavraždil svou matku

ČTK ČTK
14. 5. 2015 13:34
Muž svou matku střelil do hlavy, když mu vyčítala, že přišel pozdě z hospody. Už dříve byl odsouzen za vraždu manželky.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Olomouc - Olomoucký vrchní soud snížil Leopoldovi Ťukovi trest za vraždu své matky z 30 na 20 let.

Muž svou matku střelil do hlavy z bezprostřední blízkosti v jejím rodinném domě ve Štarnově na Olomoucku, protože mu vyčítala jeho chování.

Muž již dříve ubodal svou manželku. Za její vraždu dostal 12,5 roku, z vězení byl podmíněně propuštěn v roce 1995.

"Nově byl obžalovanému uložen trest 20 let se zařazením do věznice se zvýšenou ostrahou. Důvodem je to, že vrchní soud neshledal podmínky pro uložení výjimečného trestu. Uložený trest je na samé horní hranici trestní sazby a je v tomto případě dostatečně přísným. Stejný trest byl navrhován i státní zástupkyní u krajského soudu," řekl mluvčí olomouckého vrchního soudu Vladimír Lichnovský.

Důvodem byl alkoholismus

Podmínkou pro uložení výjimečného trestu je podle něj zvlášť velká závažnost zločinu a obzvlášť obtížná resocializace. Soudci vzali v potaz to, že muž nepostupoval vůči tělu poškozené zvlášť surovým způsobem, šlo o jednu ránu z krátké vzdálenosti.

"Náprava také není obzvláště ztížena. Nebyly u něj shledány žádné patologické rysy, pouze alkoholismus, což byl i spouštěcí mechanismus pro daný trestný čin," doplnil mluvčí soudu.

Tragédie se odehrála předloni v listopadu v rodinném domku ve Štarnově. Když mu osmdesátiletá matka vyčítala nevhodný způsob života, vzal nelegálně drženou pistoli po otci a střelil ji do hlavy.

Ťuka se policistům k vraždě nejprve přiznal, před soudem poté začal své výpovědi několikrát měnit.

Ťuka svou matku bil

U soudu vyplynulo, že žena musela násilné chování svého syna snášet delší dobu. Věděli o tom i sousedé.

"Byl na ni sprostý, bil ji, urážel. Slyšela jsem, jak na ni křičí a nadává jí. Měla modřiny a plakala. Bil ji pěstmi a dával jí facky," uvedla jedna ze sousedek. Problémy potvrdil i starosta Štarnova Stanislav Nykl, za kterým žena přišla, když ji syn napadl.

Mrtvou ženu objevila její vnučka, která do domu vlezla oknem. Otce poté našla v hospodě. Podle vnučky babička své rodině sama říkala, že to nedopadne dobře. Odejít z domu ale nechtěla.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 8 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy