Muž ze Zlína se pokusil zastřelit příbuzné samopalem

ČTK ČTK
6. 3. 2015 12:56
Agresor postřelil do nohy šedesátiletou ženu. Jeho příbuznému se ho však podařilo zpacifikovat a odzbrojit, tvrdí policie.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: René Volfík\Economia

Zlín - Čtyřiatřicetiletý muž se ve středu ve Zlíně údajně pokusil zastřelit dva příbuzné samopalem.

Trefil do nohy pětašedesátiletou ženu, které způsobil těžké zranění. O tři roky staršímu muži se podařilo hlaveň zbraně odklonit a vyvázl bez újmy na zdraví.

V pátek o tom informoval krajský policejní mluvčí Pavel Benedikt Stránský. Muž byl obviněn z pokusu o vraždu a hrozí mu 15 až 20 let či výjimečný trest.

Podle Stránského muž dvojici napadl zřejmě kvůli domnělému dluhu, k útoku použil nelegálně držený samopal Beretta vzor 38.

"Útočník se dostal do domu svých příbuzných, protože znal místo uložení klíčů. Posléze v domě ve skrýši, kde byla po léta ukryta jako rodinný poklad, vzal zbraň, ze které vystřelil po ženě několik ran," popsal Stránský s tím, že jedna střela trefila ženu do nohy a způsobila jí těžké, život ohrožující, zranění.

Následně agresor zaútočil na osmašedesátiletého muže. "Ten naštěstí odklonil hlaveň zbraně od svého hrudníku, střely tak skončily ve stopu místnosti a ve zdech. Následně se napadenému muži s pomocí dalších příbuzných podařilo útočníka odzbrojit a zadržet a po příjezdu hlídky jej předat policii," poznamenal policejní mluvčí.

Muž je nyní kromě vraždy stíhán i pro porušování domovní svobody.

Čtyři vraždy za tři měsíce

Kriminalisté letos ve Zlínském kraji vyšetřují již čtyři případy vražd s celkem 11 oběťmi a nyní i jeden pokus o dvojnásobnou vraždu. Nejzávažnější a vůbec jedna z nejtragičtějších událostí v České republice je uherskobrodská masová vražda z minulého úterka, kdy střelbě třiašedesátiletého muže v restauraci Družba podlehlo osm lidí. Pachatel se poté sám zastřelil.

Letos první v kraji vyšetřovaná vražda se stala v Bystřici pod Hostýnem na Kroměřížsku, kde kolem Vánoc zemřel šestatřicetiletý muž. Policie z činu obvinila jeho o rok mladšího bratra. Hrozí mu 12 až 20 let vězení.

V domě krátce nato na selhání srdce zemřela i matka obou mužů. Policie se případem začala zabývat až v lednu, co pohřešování obou zesnulých oznámili sousedé.

Ve stejném měsíci třiasedmdesátiletý muž zřejmě v Hostětíně na Uherskohradišťsku zastřelil o dva roky mladší manželku a pak obrátil zbraň proti sobě.

Podle policie muž nejprve rozeslal rodině dopisy na rozloučenou a poté vzal do ruky svou legálně drženou zbraň. Motivem usmrcení manželky a následné sebevraždy byl zřejmě zhoršující se zdravotní stav manželů.

V únoru policie obvinila čtyřiatřicetiletého muže z Otrokovic na Zlínsku z vraždy dvaašedesátileté ženy, jeho tety. Muž následně napadl zasahující policisty. Jeden z nich použil v nutné obraně střelnou zbraň, kterou agresora zasáhl do nohou. Muži hrozí 12 až 20 let vězení. Loni policie ve Zlínském kraji vyšetřovala jen dvě dokonané vraždy a pět pokusů o vraždu.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Šéf německého fotbalu Keller kvůli výrokům s nacistickým podtextem rezignoval

Prezident Německého fotbalového svazu (DFB) Fritz Keller dnes podle očekávání rezignoval na svou funkci. Čtyřiašedesátiletý funkcionář tak učinil kvůli skandálu, kdy svého viceprezidenta Rainera Kocha přirovnal v dubnu k nacistickému soudci Rolandu Freislerovi. Ten za vlády Adolfa Hitlera poslal mnoho odpůrců režimu na smrt. Koch a druhý místopředseda Peter Peters by měli vedení svazu dočasně převzít do příštího roku, než bude zvoleno nové vedení.

Keller vedl svaz jako 13. prezident a úřad zastával jen 598 dní. Jeho působení bylo od začátku poznamenáno pokračujícím bojem o moc v rozděleném vedení. Kvůli pozdějším výrokům na Kochovu adresu se pak i on sám ocitl pod palbou kritiky.

Z tohoto důvodu se stal též prvním prezidentem DFB, který stanul před disciplinární komisí své asociace. Její verdikt se očekává v dalších dnech. Vedle Kellera by měl svaz opustit i jeho rival a generální tajemník Friedrich Curtius, jemuž má být ukončena smlouva. Pokladník Stephan Osnabrügge chce zůstat ve funkci pouze do dalších voleb.

Německý fotbalový svaz je s více než 7 miliony registrovaných členů největší federací jednoho sportu na světě. Od aféry s přidělením mistrovství světa 2006 se DFB nachází v krizovém módu. Předchozí dva šéfové Wolfgang Niersbach a Reinhard Grindel museli svou pozici předčasně opustit a od Kellera se očekávalo, že situaci zklidní. Místo toho však před vypršením mandátu ve funkci skončil i on.

před 34 minutami

Seemanová postoupila na kraulařské padesátce v českém rekordu do semifinále ME

Barbora Seemanová překonala v rozplavbách na mistrovství Evropy v Budapešti na kraulařské padesátce vlastní český rekord a časem 24,93 postoupila do večerního semifinále. Blízko semifinále byl také Jan Čejka, jenž zůstal na 50 m znak první pod čarou.

Jednadvacetiletá olympionička Seemanová na nejkratší trati vylepšila rekordní čas 25,06, který zaplavala při triumfu na juniorském ME v Netanje v červenci 2017. V rozplavbách byla dvanáctá, v redukovaném pořadí bez třetí nizozemské zástupkyně jde dál jako jedenáctá. Druhá česká reprezentantka, předchozí rekordmanka Anna Kolářová, zaplavala 26. čas.

Těsně uniklo semifinále dvacetiletému znakaři Janu Čejkovi ve sprintu na 50 metrů. Předloňský juniorský mistr Evropy na této trati zaplaval v rozplavbách čas 25,29, kterým společně s dvěma soupeři zaostal o setinu sekundy za dvěma závodníky na patnácté příčce. Tomáš Franta obsadil 21. místo.

Ostatní čeští reprezentanti měli v úvodní den bazénových disciplín v Budapešti k postupu už dál. Barbora Janíčková zaplavala na 100 m motýlek pětadvacátý čas, trio Ondřej Gemov, olympionik Jan Micka a Jakub Štemberk skončilo na 400 m volný způsob ve čtvrté desítce, Matěj Zábojník a Filip Chrápavý byli na prsařské stovce 41. a 42.

Další zprávy