Muž z Táborska dostal za vraždu přítele matky 25 let vězení

ČTK ČTK
18. 3. 2015 17:38
Odsouzený byl v minulosti opakovaně trestán a ve vězení už strávil devět a půl roku.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Tábor - Výjimečný trest 25 let vězení dostal u táborského soud muž, který loni v srpnu zavraždil na Táborsku dvaašedesátiletého přítele své matky. Důvodem tragédie byl spor o alkohol a také msta.

Pětatřicetiletý muž byl v minulosti už trestán a podle soudních znalců je jeho naděje na resocializaci malá. Rozsudek není pravomocný. Obhájce se na místě proti verdiktu odvolal.

"Lituji toho, co se stalo," řekl před soudem obžalovaný, který měl do dnešního dne v rejstříku trestů už 14 záznamů. V minulosti například dostal trest na čtyři roky za loupež a ublížení na zdraví.

Ve vězení strávil skoro deset let

"Tento člověk ve svých 35 letech strávil devět a půl roku ve vězení. Výjimečný trest lze chápat jako ochrana společnosti, protože obžalovaný je v tuto chvíli mimořádně nebezpečný," řekl předseda senátu Petr Černý.

Soud trest uložil jako souhrnný, jehož součástí byly i krádeže, ublížení na zdraví a nebezpečné vyhrožování, kterých se obžalovaný dopustil v nedávné minulosti.

Muž u soudu tvrdil, že si loňský incident kvůli opilosti přesně nevybavuje. Výpověď však v porovnání s přípravným řízením u policie změnil. Tam nejprve uváděl, že si napadený zranění způsobil sám.

Podle státní zástupkyně Aleny Píchové však nelze pochybovat o tom, že líčení vinu obžalovaného prokázalo. "Ten útok byl navíc zvlášť surový," uvedla. Podle ní k napadení došlo z malichernosti.

Nechtěl jít koupit alkohol

"Když jsme přijeli na místo, obžalovaný byl skloněný nad tím zraněným mužem. Tvrdil, že se mu snažil pomoci. Ten muž ležící na zemi měl na obličeji obtisk podrážky boty obžalovaného," řekl dnes před soudem ředitel jihočeské záchranné služby Marek Slabý, jenž u případu zasahoval jako lékař.

Primárním důvodem ke konfliktu prý byl podle vyšetřování spor o alkohol. Obviněný posílal několikrát přítele své matky koupit alkohol. Starší muž jej nejprve poslechnul, ale později už to odmítl.

Obviněný jej prý potom začal mlátit. Ovšem podle Černého hrála roli i msta. Z výpovědi svědků před soudem vyplynulo, že si obžalovaný v momentě útoku vzpomněl na to, že mu přítel jeho matky o měsíc dřív nepomohl, když ležel opilý v parku.

Muž má problém s alkoholem a návykovými léky

Slabý uvedl, že se posádky záchranné služby s obžalovaným setkaly už v minulosti. Podle ředitele jihočeské záchranné služby bylo důvodů k zásahům více. Obžalovaný se podle něj například často vyskytoval ve společnosti lidí v parku na táborském Husově náměstí.

"Zasahovali jsme tam kvůli bezvědomí toxikomanů a alkoholiků. On na nás chtěl několikrát pustit psy a našel bych ještě na sanitce obtisk od jeho boty, když do vozu kopnul, protože nebyl spokojený s tím, že odvážíme jeho přítelkyni," řekl Slabý.

Dodal, že záchranná služba zasahoval několikrát i v bytě, kde se v srpnu stala vražda. "Měl problémy s návykovými léky a alkoholem," řekl o obžalovaném Slabý.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy