Soud definitivně zastavil stíhání náměstka Vlacha

ČTK ČTK
18. 3. 2013 15:01
Loni v květnu srazil na přechodu chodkyni. Ta následně zemřela
Ivo Vlach.
Ivo Vlach. | Foto: TOP 09

Olomouc - Olomoucký krajský soud definitivně potvrdil podmíněné zastavení trestního stíhání náměstka olomouckého primátora Iva Vlacha (TOP 09), který loni na přechodu srazil chodkyni.

V neveřejném líčení tak zamítl odvolání státního zástupce. Řekl to soudce krajského soudu Bohuslav Mierva.

Sražená žena po nehodě zemřela. Náměstek byl původně obžalován z usmrcení z nedbalosti, hrozilo mu až šest let vězení.

Případem náměstka se krajský soud zabýval v neveřejném jednání. "Rozsudek okresního soudu jsme potvrdili. Podmíněné zastavení v tomto případě možné je. Není to precedentní rozhodnutí, už jsme takto rozhodovali," uvedl soudce Bohuslav Mierva.

Podotkl, že podle žalobce v případě tragického následku smrti nelze stíhání podmíněně zastavit. Soud však byl jiného názoru. "Šlo o ojedinělé vybočení z jinak řádného života obžalovaného," doplnil soudce.

Případem se krajský soud zabýval již podruhé. Poprvé na začátku prosince jej vrátil okresnímu soudu. Ten totiž stíhání náměstka zastavil kvůli schválení dohody mezi náměstkem a pozůstalými dcerami.

Podle krajského soudu však takový postup nebyl možný, protože osoby pozůstalé nejsou přímé oběti dopravní nehody.

Podle státního zástupce Jaroslava Rašendorfera se náměstek Vlach už u okresního soudu při podmíněném zastavení trestního stíhání zavázal, že po zkušební dobu nebude řídit motorová vozidla. Navíc složil na účet soudu nad rámec odškodnění pozůstalých částku 50 000 korun na oběti trestné činnosti.

Tragická nehoda se stala loni v květnu, jednapadesátiletou ženu srazil náměstek Vlach při cestě služebním autem na přechodu pro chodce na kraji Olomouce. Žena utrpěla mnohočetná zranění a téhož dne na následky zranění v nemocnici zemřela.

O matku přišly tři dcery ve věku od 19 do 21 let, kterým před časem zemřel také otec. Náměstek Vlach každé z dívek zaplatil po 415 000 korunách.

První náměstek olomouckého primátora, který má na starosti dopravu, ekonomiku a záležitosti kolem Dopravního podniku města Olomouce, své pochybení před soudem přiznal. Po nehodě odstoupil z kandidátky pro podzimní krajské volby.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy