Senioři jsou oběťmi obchodníků, pomoci mají zákazy

Domácí ČTK Domácí, ČTK
24. 10. 2012 8:39
Některá města po stížnostech důchodců zakazují podomní či pouliční prodej
Foto: Aktuálně.cz

Šumperk - Metody pochybných obchodníků zejména vůči seniorům jsou stále nevybíravější. Útočí na ně na předváděcích akcích nebo formou podomních či pouličních prodejů.

Podomní prodej, kterým se rozumí nabídka zboží nebo služeb formou obchůzky jednotlivých bytů, domů či budov, patří mezi nejdiskutabilnější. Výrobek či služba je vnucována prodejcem, aniž by oslovený udělal první krok - projevil zájem.

Výběr kontaktovaných rozhodně není náhodný. Prodejci si nejčastěji vybírají osamocené důchodce. Ti nemívají většinou dost odvahy odmítnout je mezi dveřmi a lépe se nechávají zmanipulovat pochybnými nabídkami.

Na tyto praktiky si stěžují senioři po celé republice. Vnucování nekvalitního zboží za vysokou cenu či nevýhodných služeb je totiž ještě tím příznivějším scénářem. Ten méně příznivý vypadá takto: Za podomního obchodníka se vydává tipař či zloděj.

Radnice: Zákaz vnucovačů

Některá města se proto rozhodla učinit těmto dobrodruhům přítrž.

Například šumperská radnice hodlá zakázat podomní prodej ve městě. Má již připraveno znění nové obecní vyhlášky, rada ji projedná na svém příštím zasedání. Nová úprava by měla začít platit v příštím roce. Podomní a pouliční prodej zakázalo v minulosti i město Přerov, v Olomouci není dovolen pouliční prodej.

"Zákaz se bude vztahovat na prodej v bytech a bytových domech. V tuto chvíli neřešíme prodej na ulici, protože to je mnohem složitější problematika," uvedl šumperský starosta Zdeněk Brož (Nezávislá volba). "Nejvíce stížností jsme měli od důchodců, kteří často na první pohled na lákavou nabídku přistoupí. Kdyby ale měli čas se o věci poradit například s rodinou, neučinili by tak. Sami se ale nedokážou účinně bránit," dodal.

Prodejci takto často nabízejí například nové smlouvy na odběr elektřiny, plynu, telefonní tarify či spotřební zboží.

Obdobný krok učinili před dvěma lety například v Uničově, kde je zakázán i pochůzkový prodej. "Zcela odstranit podomní prodej asi nelze, ale stížností a upozornění od obyvatel určitě ubylo. Zrovna v těchto dnech jsme ale dva případy řešili. Prodejci přijíždějí z celé republiky a neobtěžují se zjišťovat, zda je u nás tento prodej zakázán," řekl velitel městské policie František Opletal. Na místě mohou strážníci udělit pokutu do 1000 korun, ve správním řízení může činit postih až 30 000 korun.

 

Právě se děje

Další zprávy