Řidiči, co kreslil tykadla politikům, hrozí další trest

Radek Nohl Radek Nohl
28. 5. 2012 13:25
Roman Smetana může dostat tříletý trest za to, že se vyhýbal vězení
Roman Smetana.
Roman Smetana. | Foto: ČTK

Olomouc - Jen několik dní poté, co se Roman Smetana dostal z vězení na svobodu, má další problém.

Řidič MHD, který byl odsouzen za to, že kreslil tykadla politikům na předvolebních billboardech, čelí novému obvinění.

Policisté ho začali stíhat kvůli tomu, že se vyhýbal nástupu do vězení. Nově mu hrozí až tříletý trest.

"Pan Smetana se dnes dostavil k podání vysvětlení. My za policii spis dále předáváme s podáním návrhu na obžalobu na státní zastupitelství," řekla ČTK olomoucká policejní mluvčí Marie Štrbáková.

Smetana totiž poté, co byl odsouzen ke sto dnům vězení, do něj odmítal několik dní nastoupit. Již dříve to vysvětloval tím, že je podle něj nesmyslné, aby vůbec nějaký trest dostal.

Smetana: Nevěřil jsem, že mě pustí

Policistům se vydal až na nedávné demonstraci odborů. Poté byl převezen do věznice Pankrác a následně do Olomouce.

Minulý týden byl ale propuštěn na svobodu. Rozhodl o tom Nejvyšší soud, který před několika dny obdržel stížnost proti jeho odsouzení.

Poté, co opustil brány věznice, novinářům řekl, že to vůbec nečekal. "Jako první si udělám procházku domů, do Bystrovan, abych si užil svobody," uvedl Smetana.

Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory na nové obvinění Romana Smetany pište zde.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy