Řidiče, jenž přemaloval plakáty, pustil soud na svobodu

Radek Nohl Radek Nohl
24. 5. 2012 15:12
Roman Smetana byl odsouzen ke sto dnům vězení za to, že kreslil tykadla politikům
Roman Smetana.
Roman Smetana. | Foto: ČTK

Brno - Roman Smetana, který byl odsouzen ke sto dnům vězení za to, že kreslil tykadla politikům na předvolebních billboardech, byl dočasně propuštěn na svobodu.

Ve čtvrtek o tom rozhodl Nejvyšší soud, který před několika dny obdržel stížnost proti jeho odsouzení.

"Nejvyšší soud rozhodl o přerušení výkonu trestu do doby, než o stížnosti pro porušení zákona senát trestního kolegia rozhodne," řekl Aktuálně.cz mluvčí soudu Petr Knötig.

Mluvčí olomoucké věznice Markéta Zimová potvrdila, že příkaz k jeho propuštění již obdrželi. Smetana olomouckou věznici, kde byl doposud uvězněn, opustil krátce před druhou hodinou.

"To, že budu dnes propuštěn, jsem rozhodně nepředpokládal. Slyšel jsem to v rádiu, a překvapilo mě to. Jako první si udělám procházku domů, do Bystrovan, abych si užil svobody. Na cele jsem ale byl se slušnými lidmi," řekl novinářům Smetana.

Stát podal stížnost proti Smetanovu odsouzení

Podle Knötiga není možné z rozhodnutí o přerušení trestu automaticky vyvozovat, že Nejvyšší soud nakonec rozhodne ve Smetanův prospěch a zruší odsuzující verdikt.

Foto: Petr Protivánek

Nelze to však ani vyloučit. "V takovém případě by se stal výkon trestu na podkladě tohoto rozhodnutí nepřípustným," dodal mluvčí.

Brány olomoucké věznice měl Smetana původně opustit 30. července. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil se ale na základě doporučení svých expertů rozhodl, že podá v jeho prospěch stížnost pro porušení zákona.

"Není to kritika verdiktu soudu. Chceme, aby se Nejvyšší soud zabýval dvěma otázkami, a to zájmem na ochranu majetku a veřejným zájmem vyjadřovat politické názory," řekl Aktuálně.cz Pospíšil předtím, než stížnost podal.

Smetanovi hrozí další trest

Bývalému řidiči MHD, kterého poslala do vězení soudkyně Markéta Langerová, žena tehdejšího lídra olomoucké ODS Ivana Langera, však v současné době hrozí další trest. A to kvůli tomu, že několik dní odmítal nastoupit do vězení.

Olomoucká policie před několika dny potvrdila, že se tím začala zabývat. Policistům se Smetana vydal až na nedávné demonstraci odborů. Poté byl převezen do věznice Pankrác a následně do Olomouce.

Smetana podle svých slov na protest proti politickým elitám pokreslil nejméně 30 reklam na autobusech, které si před volbami v roce 2010 pronajaly strany. Připisoval na ně slogany, v nichž politiky označoval za lháře, zloděje, korupčníky a prostitutky.

Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory na případ Romana Smetany pište zde.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 46 minutami

Brněnské tunely se budou v dubnu zavírat, silničáři potřebují udělat údržbu

Všechny čtyři brněnské silniční tunely čeká v dubnu krátkodobá uzavírka, aby silničáři mohli provést potřebnou údržbu. Kvůli co nejmenšímu omezení provozu ji Ředitelství silnic a dálnic chystá na noční hodiny, většinou od 21:00 do 5:00. Pouze Královopolský tunel, který jako jediný umožňuje obousměrný provoz v jednom tubusu, bude uzavřený i přes den. Jako první se uzavře v pondělí Pisárecký tunel, napsala v tiskové zprávě mluvčí silničářů Lucie Trubelíková.

V Pisáreckém tunelu se bude pracovat od 3. do 9. dubna, od 10. do 16. dubna budou práce v Husovickém tunelu a 24. až 27. dubna na Hlinkách. V Královopolském tunelu se ze 17. na 18. dubna uzavře galerie Voroněžská a o den později galerie Záhřebská, obě pouze přes noc. Ve středu 19. dubna se od 6:00 do 5:00 dalšího dne uzavře jeden z tubusů a ve čtvrtek 20. dubna na stejnou dobu druhý z tubusů. Od pátku 21. dubna od 21:00 do neděle 23. dubna 21:00 budou uzavřené oba tubusy.

Objížďky silničáři vyznačí, Pisárecký tunel se bude objíždět Rybnickou ulicí, objízdná trasa pro Husovický tunel povede Merhautovou a Provazníkovou ulicí, Královopolský tunel bude možné objet ulicemi Králova Pole a mimoúrovňovou křižovatku Hlinky Veslařskou ulicí a okolo Anthroposu či přes Žlutý kopec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy