Případ přerovské korupce nekončí, míří zpět k žalobkyni

ČTK ČTK
27. 4. 2012 13:49
Ta stíhání před časem zastavila. V kauze se jedná o dvě sporné zakázky města
Přerovský magistrát
Přerovský magistrát | Foto: fotoprerov.cz

Přerov - Případ údajné korupce v Přerově, ve kterém bylo loni obviněno 13 předních představitelů města a jejichž stíhání před časem žalobkyně zastavila, nekončí.

Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) rozhodlo, že se případem šesti obviněných musí znovu zabývat žalobkyně. V pátek to řekla mluvčí NSZ Helena Markusová.

Podle původních informací mezi ně patří i primátor a senátor Jiří Lajtoch (ČSSD).

Policie původně 11 bývalých radních a dva tamní úředníky obvinila z trestného činu sjednávání výhody při zadávání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a ze zneužití pravomoci úřední osoby.

Na závěr roku vyšetřování původně ukončila s návrhem na obžalobu u všech obviněných. Státní zástupkyně však jejich stíhání na konci ledna zastavila. Nejvyšší státní zástupce nyní rozhodl o zrušení části usnesení.

"Kasační rozhodnutí nejvyššího státního zástupce se týká šesti obviněných, kteří se měli bezprostředně podílet na přípravě podezřelých veřejných zakázek, případně u kterých nadále existuje důvodné podezření, že o možném zmanipulování přípravy a realizace veřejných zakázek věděli, a přesto o nich v radě města rozhodovali," uvedla Markusová.

Krajské státní zastupitelství podle ní bude muset nyní v případu některé okolnosti doobjasnit.

Mezi obviněnými je zřejmě i primátor

Kdo v této šestici figuruje, odmítlo NSZ sdělit s tím, že bližší informace o obviněných nemohou podávat. Měl by však mezi ně patřit primátor a jeho nejbližší kolegové. Očekává to i sám primátor.

"U rozhodování byl primátor a náměstci, asi v seznamu budeme figurovat. Není to příjemné, zase se otevírá Pandořina skříňka. I nadále platí, že necítím žádnou vinu, k žádnému zločinu u těch dvou zakázek nedošlo. Obvinění je po faktické stránce nesmyslné," řekl v pátek primátor Lajtoch.

U zbývajících sedmi zástupců přerovské radnice je zastavení trestního stíhání definitivní. Z kauzy vyvázli kvůli tomu, že nemohli podle žalobců znát detailní skutečnosti kolem všech podezřelých okolností, nebyli na takové úrovni jako jejich zbývající kolegové z radnice.

Šlo o sporné zakázky

Žalobkyně olomouckého krajského státního zastupitelství však jejich stíhání zastavila na konci ledna. Uvedla tehdy, že skutky, které byly popsány v usnesení policejního orgánu o zahájení trestního stíhání, se sice částečně staly, avšak nejsou trestným činem.

Její kroky ze zákona NSZ po dva měsíce přezkoumávalo.

Přerovský případ se týká dvou sporných zakázek v letech 2006 až 2009 na stavbu domova důchodců a zimního stadionu v Přerově. Protikorupční policie se jimi zabývala proto, že obě stály podstatně více, než město plánovalo. Například cena domova pro seniory se zvýšila zhruba o 30 milionů na více než 167 milionů korun.

Navíc takzvané vícepráce vykonala bez dalšího výběrového řízení stejná firma, která zakázku vyhrála.

 

Právě se děje

Další zprávy