Olomouc - Před Krajským soudem v Olomouci v úterý poprvé stanul ředitel Fakultní nemocnice v Olomouci Radomír Maráček. Kvůli sporným výběrovým řízením čelí obžalobě ze tří trestných činů.
Podle státního zástupce způsobil škodu za téměř sedm milionů korun a hrozí mu až osm let vězení. Maráček u soudu vinu popřel.
"Neměl jsem nikdy v úmyslu poškodit nemocnici a obohacovat někoho jiného. Pokud by i došlo k nějakému pochybení, určitě ne tak, že bych to nějak řídil a koordinoval," řekl Maráček.
Připomněl, že nemocnici v roce 2007 přebíral s historickým dluhem ve výši nejméně půl miliardy korun, který se do letošního roku podařilo smazat.
Maráček je obžalován z porušování závazných pravidel hospodářského styku, pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě a z porušování povinnosti při správě cizího majetku.
Obžaloba ho viní z toho, že pro nemocnici uzavíral nevýhodné smlouvy na pronájem osobních vozů. "Zakázky rozložil, aby se staly podlimitní a tudíž nepodléhaly zákonu o zadávání veřejných zakázek," uvedl státní zástupce Karel Studený.
Nemocnice automobily pronajímala pro své klíčové manažery. Dle Maráčka se původně jednalo o dva vozy, další se přidávaly postupně. Tím nakonec došlo i k překročení limitu. "Z ekonomického hlediska byl pronájem jediný možný. Leasing zákon příspěvkovým organizacím neumožňuje a nákup nebyl v době ekonomické nestability nemocnice vhodný," uvedl Maráček.
U zakázek za desítky milionů korun nezveřejnil ředitel výzvy k podání nabídek. Pod hlavičkou modernizace se navíc kupovaly zcela nové technologie. "Jednalo se o jednací řízení bez uveřejnění, což je zvláštní systém veřejných zakázek, aniž by bylo využito takzvané otevřené výběrové řízení," řekl žalobce.
Maráček ale u soudu vypověděl, že tento postup mu posvětilo ministerstvo zdravotnictví. U instalace technologií nebyl a nedokáže posoudit, nakolik jsou nové. "Vycházel jsem ze smluv, kde je všude uvedeno slovo modernizace. Pokud firmy dodaly něco jiného, porušily tím smlouvu," doplnil Maráček.
Obžaloba Maráčkovi také vyčítá, že nevyužil interních zaměstnanců a nechal si zpracovat audit u externistů. Tím měl nemocnici způsobit škodu 6,8 milionu korun. Maráček ale oponuje, že procesní audit není náplní práce interního kontrolora. S požadavkem o náhradu škody se připojila Fakultní nemocnice Olomouc.
Maráček je v čele nemocnice od července roku 2007. Z funkce ředitele bude odvolán poté, co ministr zdravotnictví ve výběrovém řízení vybere jeho nástupce.
Zaměstnanci nemocnice se obávají, že konkurz může být zneužit k dosazení ředitele napojeného na politické strany. Proto ministrovi loni v únoru zaslali otevřený dopis, ve kterém apelují, aby při hledání případného nového ředitele postupoval transparentně.