Mladík přepadal důchodkyně, soud mu uložil 8letý trest

ČTK ČTK
8. 10. 2013 14:02
Olomoucký soud poslal do vazby 21letého mladíka za loupežná přepadení seniorek
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Olomouc - Za přepadení pěti seniorek v Olomouci a Bruntále si má jednadvacetiletý František Čulík odpykat ve vězení osm let.

Rozhodnutí vydal olomoucký krajský soud, který mladíka z Rýmařova poslal do nejpřísnějšího typu věznice. 

Třem ženám podle soudu způsobil vážná zranění včetně zlomenin a pohmožděnin. Proti rozsudku se Čulík na místě odvolal, případem se tak bude zabývat vrchní soud.

"Obžalovaný byl stíhán pro několik trestných činů, za loupež mu hrozilo pět až dvanáct let. Bereme v potaz polehčující okolnosti, že se doznal, spolupracoval s orgány i to, že činu litoval a lítost byla spontánní a byla myšlena vážně. Na druhou stranu přitěžujících okolností je mnohem víc než polehčujících," uvedl soudce Vladimír Hendrych.

Oběti si tipoval

Přitížilo mu především to, že si oběti tipoval, čin spáchal kvůli zisku a na lidech vysokého věku.

"Jediným možným způsobem, jak jej potrestat, je uložit trest ve středním pásmu trestní sazby. A to i s ohledem na charakter útoků, kterých se dopouštěl. Cíleně si vybíral jedny z nejslabších obětí, ženy nad osmdesát let, to je strašné," řekl soudce.

Poukázal i na to, že některým z žen způsobil závažná poranění s trvalými následky.

Přepadení se odehrála loni v říjnu a listopadu. Důchodkyně většinou přepadával zezadu a strhával jim kabelku s penězi a osobními věcmi nebo nákupní tašky.

Nejstarší přepadené ženě bylo třiaosmdesát let, šlo o seniorku z Bruntálu. Z její platební karty si pak několikrát vyzvedl peníze.  

V posledním případě Čulík údajně přepadl třiašedesátiletou ženu, která jela na kole.

Ke všem útokům se přiznal

Tři útoky soud posuzoval jako loupež, za zbývající dvě přepadení, kde nepoužil násilí, ho odsoudil za krádež. Uložený trest byl ještě přísnější, než žádala obžaloba.

Státní zástupkyně navrhovala trest kolem šesti let, obhajoba na samé spodní hranici trestní sazby. Obhájkyně poukazovala především na nízký věk pachatele i na jeho dosavadní bezúhonnost.

Čulík se před soudem ke všem útokům přiznal. V Olomouci prý studoval vysokou školu. Místo studia ale začal hrát poker a sázet až se na hazardu prý stal závislým.

Zadlužil se a problémy se rozhodl vyřešit loupežemi. Hájil se tím, že ženám nechtěl ublížit. Podle soudce však měl s následky vzhledem k věku obětí počítat.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Zákaz zakrývání tváře na demonstracích je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní vláda v říjnu, za neústavní a neúměrný situaci. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ústavního soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem, tedy "miniústavou", na jejímž základě se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997 pod čínskou správu, píše Reuters.

Významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong na Twitteru napsal, že verdikt je "vzácným vítězstvím" protestujících.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz oznámila 4. října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněných poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Demonstranti se ale posléze zákazem často neřídili.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 1 hodinou

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy