Mladík přepadal důchodkyně, soud mu uložil 8letý trest

ČTK ČTK
8. 10. 2013 14:02
Olomoucký soud poslal do vazby 21letého mladíka za loupežná přepadení seniorek
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Olomouc - Za přepadení pěti seniorek v Olomouci a Bruntále si má jednadvacetiletý František Čulík odpykat ve vězení osm let.

Rozhodnutí vydal olomoucký krajský soud, který mladíka z Rýmařova poslal do nejpřísnějšího typu věznice. 

Třem ženám podle soudu způsobil vážná zranění včetně zlomenin a pohmožděnin. Proti rozsudku se Čulík na místě odvolal, případem se tak bude zabývat vrchní soud.

"Obžalovaný byl stíhán pro několik trestných činů, za loupež mu hrozilo pět až dvanáct let. Bereme v potaz polehčující okolnosti, že se doznal, spolupracoval s orgány i to, že činu litoval a lítost byla spontánní a byla myšlena vážně. Na druhou stranu přitěžujících okolností je mnohem víc než polehčujících," uvedl soudce Vladimír Hendrych.

Oběti si tipoval

Přitížilo mu především to, že si oběti tipoval, čin spáchal kvůli zisku a na lidech vysokého věku.

"Jediným možným způsobem, jak jej potrestat, je uložit trest ve středním pásmu trestní sazby. A to i s ohledem na charakter útoků, kterých se dopouštěl. Cíleně si vybíral jedny z nejslabších obětí, ženy nad osmdesát let, to je strašné," řekl soudce.

Poukázal i na to, že některým z žen způsobil závažná poranění s trvalými následky.

Přepadení se odehrála loni v říjnu a listopadu. Důchodkyně většinou přepadával zezadu a strhával jim kabelku s penězi a osobními věcmi nebo nákupní tašky.

Nejstarší přepadené ženě bylo třiaosmdesát let, šlo o seniorku z Bruntálu. Z její platební karty si pak několikrát vyzvedl peníze.  

V posledním případě Čulík údajně přepadl třiašedesátiletou ženu, která jela na kole.

Ke všem útokům se přiznal

Tři útoky soud posuzoval jako loupež, za zbývající dvě přepadení, kde nepoužil násilí, ho odsoudil za krádež. Uložený trest byl ještě přísnější, než žádala obžaloba.

Státní zástupkyně navrhovala trest kolem šesti let, obhajoba na samé spodní hranici trestní sazby. Obhájkyně poukazovala především na nízký věk pachatele i na jeho dosavadní bezúhonnost.

Čulík se před soudem ke všem útokům přiznal. V Olomouci prý studoval vysokou školu. Místo studia ale začal hrát poker a sázet až se na hazardu prý stal závislým.

Zadlužil se a problémy se rozhodl vyřešit loupežemi. Hájil se tím, že ženám nechtěl ublížit. Podle soudce však měl s následky vzhledem k věku obětí počítat.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Nymburk zřejmě dohraje play off basketbalové Ligy mistrů v září

Nymburští basketbalisté by měli spolu s dalšími čtvrtfinalisty dohrát Ligu mistrů na přelomu září a října formou závěrečného turnaje Final Eight. Při pondělní videokonferenci o tom rozhodlo vedení soutěže, která byla přerušena kvůli pandemii koronaviru. Hrát se bude jen na jeden zápas.

Vedení Ligy mistrů už sice stanovilo i přesný termín závěrečného turnaje pro nejlepší osmičku (30. září až 4. října), to se však stále může změnit. Aby se play off mohlo uskutečnit, musí být splněny čtyři podmínky. Musí se otevřít hranice, úřady musí povolit konání sportovních akcí, musí být povoleno hrát s diváky a kluby musí mít dost času na přípravu.

"Nyní se to zdá jako nejpravděpodobnější varianta, ale je možné, že se situace v Evropě bude měnit v pozitivním i negativním smyslu. Nikdo tak nedokáže odhadnout, jak to bude v září vypadat s cestováním. Takže je možné, že tato varianta bude ještě přehodnocena," uvedl výkonný ředitel Nymburka Ondřej Šimeček v tiskové zprávě

před 1 hodinou

Ajax ukončil kontrakt s Nourim, jenž má poškozený mozek

Ajax Amsterodam ukončil kontrakt s někdejším velkým fotbalovým talentem Abdelhakem Nourim, jenž má po prodělaném infarktu během přípravného utkání v roce 2017 trvale poškozený mozek. Nizozemská média uvedla, že Ajax od té doby Nouriho stále platí, ale vzhledem k tomu, že se smlouva díky klauzuli měla 1. července automaticky prodloužit, kontrakt nyní klub vypověděl.

Deník De Telegraaf uvedl, že Ajax jedná s Nouriho rodinou o kompenzaci pro bývalého hráče, jenž byl nedávno po letech v nemocnici propuštěn do domácí péče. Stav dvaadvacetiletého bývalého záložníka se mírně zlepšuje, ale je upoután na lůžko a odkázán na pomoc druhých.

Velký fotbalový talent zkolaboval v červenci 2017 během přípravného utkání Ajaxu proti Werderu Brémy. Navzdory tomu, že byl na hřišti oživen a letecky přepraven do nemocnice, utrpěl vážné poškození mozku.

Po tlaku ze strany rodiny Ajax v roce 2018 uznal, že nese za Nouriho zdravotní stav zodpovědnost, neboť kvůli pozdnímu použití defibrilátoru nebyl fotbalistův mozek dlouho zásobován kyslíkem.

Nourimu, jenž se narodil v Amsterodamu marockým rodičům, byla předpovídána velká fotbalová budoucnost. Pravidelně nastupoval za mládežnické reprezentační týmy a v sezoně 2016/17 si zahrál patnáct zápasů v různých soutěžích za áčko Ajaxu.

Další zprávy