Lupiči útočili nožem a vyhrožovali. Dostali 5 a 6 let

ČTK ČTK
10. 5. 2013 14:58
Prodavačka skončila s posttraumatickou poruchou, barmanka s bodnými ranami
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Olomouc - Krajský soud v Olomouci potrestal za loupeže pěti a šesti lety vězení dvojici mladíků.

Vyšší trest si odpyká Daniel Pulkrab, který má na svědomí dvě loupežná přepadení v Olomouci a ve Šternberku. Při druhém z nich pobodal barmanku nožem na koberce.

Jeho kamarád devatenáctiletý student učiliště Jaromír Dvořák si nižší trest odpyká za přepadení prodavačky potravin v Olomouci.

Oběma mladíkům původně hrozilo až 12 let vězení. Podle soudce Vladimíra Hendrycha není na místě ukládat trest pod hranicí trestní sazby. Důvodem jsou i následky, které si ženy z útoku odnesly.

"Obžalovaný Pulkrab dostal přísnější trest, protože má útok navíc. Navíc lze vidět, že jeho jednání gradovalo. První loupež s pistolí sice nebyla žádná selanka, ve druhé loupeži už použil nůž. Přitom nůž na koberce není žádná hračka, měli jsme tu i případ, kdy se s ním někdo pokusil o vraždu. Obžalovaný byl připraven zmocnit se peněz za každou cenu," uvedl soudce.

Prvního přepadení se mladíci dopustili loni v únoru v Libušině ulici v Olomouci. Maskovaní a s plynovou pistolí vstoupili do prodejny. Ženě vyhrožovali zastřelením a poté ji shodili na zem. Utekli s penězi a s cigaretami.

Druhé přepadení se odehrálo o čtyři měsíce později v baru ve Šternberku. Pulkrab nejprve neúspěšně předstíral nevolnost a poté zaútočil na dvě zaměstnankyně herny, které bránily pokladnu. Jednu z nich napadl nožem na koberce. Zasadil jí pět ran. Utekl nakonec s nepořízenou, pokladnu se mu totiž nepodařilo vytrhnout.

Trauma si z přepadení odnesla především žena z Olomouce. "Každý, kdo ji měl možnost při výpovědi vidět, nepochybuje o tom, jak moc byla přepadením traumatizována. Způsobili jí těžkou újmu na zdraví, omezení v běžném životě je podstatné," doplnil soudce. O něco lépe z přepadení vyvázla barmanka. Mladík ji sice nožem zasáhl do hrudníku i do hlavy, zranění však nebylo vážné.

Oba mladíci se k činům přiznali a před soudem svých činů litovali. Dvořák se s trestem smířil na místě a vzdal se práva na odvolání. Původně přitom soudce žádal o domácí vězení, aby si mohl dodělat školu. Pulkrab se odvolal, soudce žádal o mírnější trest. Lhůtu si ponechala také státní zástupkyně. Případem se tak bude znovu zabývat olomoucký vrchní soud.

 

Právě se děje

Další zprávy