Soud potvrdil vysoké tresty za loupežnou vraždu seniora

ČTK ČTK
3. 4. 2013 12:19
Dvojice mužů si za vraždu a přepadení seniora z Prostějova odpyká ve vězení šest a 18 let

Olomouc - Za loupežné přepadení a vraždu dvaaosmdesátiletého seniora z Prostějova si dvojice mužů odpyká ve vězení šest a 18 let.

Vysoké tresty jim ve středu potvrdil olomoucký vrchní soud. Motivem vraždy byla snaha zmocnit se peněz oběti.

Přepadení se odehrálo před rokem, šlo o první loňskou vraždu v Olomouckém kraji. Do pátrání po lupičích se tehdy zapojila veřejnost. Přijít na stopu pachatelů pomohli policistům novináři, za nimiž přišel mladší z lupičů svého komplice udat.

"Odvolací soud v žádném případě nesdílí názor, že by se jednalo o tresty nepřiměřené," uvedl předseda senátu Jaroslav Holubec.

"Oba tresty byly ukládány kolem poloviny trestní sazby. Polehčující okolnosti ani u jednoho z obžalovaných nebyly shledány. Přitěžující okolností je naopak to, že se na jednání oba dopředu připravovali a čin spáchali surovým způsobem, se zvláštní lstí a vůči osobě vysokého věku," řekl Holubec.

Seniora si dvojice pachatelů vyhlédla loni začátkem března. Dvaapadesátiletý Roman Mička se převlékl do montérek jedné z prostějovských firem a pod záminkou oprav se se sedmatřicetiletým Davidem Braunerem vnutili do domu.

Poté, co jim důchodce odmítl vydat peníze, Brauner vnikl násilím do jeho bytu, udeřil jej dvakrát pěstí do hlavy a hrudníku a když muž upadl, tak na něj klekl. Podle soudu přepadení dokončil Mička.

Brauner totiž vzápětí byt opustil a bývalý prostějovský taxikář seniora udusil.

Oba muži se proti rozsudku krajského soudu odvolali. Brauner tvrdil, že v bytě vůbec nebyl a jen hlídal před domem. Žádal hlavně mírnější trest. "Je mi strašně líto, co se stalo v bytě," uvedl Brauner.

Shovívavost požadoval po odvolacím soudu také Mička. Podle něj nebylo dokázáno, že to byl právě on, kdo seniora na místě zabil. "Plně toho lituji, nemělo se to stát. Lituju toho, že jsem kdy pana Braunera potkal," uvedl Mička.

Mladší z pachatelů komplice udal

Žalobkyně Jarmila Ošlejšková na původních trestech trvala. Podotkla, že o přítomnosti Braunera v bytě svědčí nalezené stopy. Tresty jsou podle ní na místě.

"Přitěžující okolnost je vysoký věk, zdravotní stav poškozeného ale i surový způsob spáchání vraždy," řekla žalobkyně. S jejím názorem souhlasili i soudci vrchního soudu.

Policisty na místo činu přivolal soused, který uslyšel z bytu rány a volání o pomoc. Kriminalisté hned začali pátrat po muži, který byt před jejich příjezdem podle svědků opustil. Měli v rukou podrobný popis možného pachatele, včetně jeho obličeje i oblečení.

Jeho portrét koloval městem. "Mladší z pachatelů přišel do místního deníku za vidinou finančního zisku a svého staršího komplice udal. To, že se na činu sám nějakým způsobem podílel, však neřekl," uvedl již dříve kriminalista Libor Šamšula

 

Právě se děje

před 6 minutami

Zemřel autor dobrodružných bestsellerů Clive Cussler

Ve věku 88 let zemřel americký autor dobrodružných knih Clive Cussler, který po celém světě prodal desítky milionů výtisků svých knih spojených s postavou hlavního hrdiny, oceánografa Dirka Pitta. O jeho pondělním úmrtí ve středu informovala agentura AP. Cusslerovy bestsellery vyšly ve více než 40 jazycích, včetně češtiny.

Cussler je autorem více než 80 dobrodružných románů, největšího ohlasu však dosáhla série inspirovaná jeho vlastním vášnivým zájmem o hledání lodních vraků. Hlavním hrdinou více než dvacítky knih učinil autor své alter ego Dirka Pitta, který řeší detektivní případy, pátrá po ztracených pokladech na dně oceánů a snaží se rozplést záhadné mocenské konspirace.

"Předlohou pro Dirka jsem byl já sám. Oba jsme stejně vysocí a máme zelené oči… Jediný rozdíl je, že on to umí lépe se ženami a že zestárl jen o deset let, zatímco já o 50," řekl Cussler v jednom z rozhovorů, z nějž citoval server BBC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy