Soud potvrdil vysoké tresty za loupežnou vraždu seniora

ČTK ČTK
3. 4. 2013 12:19
Dvojice mužů si za vraždu a přepadení seniora z Prostějova odpyká ve vězení šest a 18 let

Olomouc - Za loupežné přepadení a vraždu dvaaosmdesátiletého seniora z Prostějova si dvojice mužů odpyká ve vězení šest a 18 let.

Vysoké tresty jim ve středu potvrdil olomoucký vrchní soud. Motivem vraždy byla snaha zmocnit se peněz oběti.

Přepadení se odehrálo před rokem, šlo o první loňskou vraždu v Olomouckém kraji. Do pátrání po lupičích se tehdy zapojila veřejnost. Přijít na stopu pachatelů pomohli policistům novináři, za nimiž přišel mladší z lupičů svého komplice udat.

"Odvolací soud v žádném případě nesdílí názor, že by se jednalo o tresty nepřiměřené," uvedl předseda senátu Jaroslav Holubec.

"Oba tresty byly ukládány kolem poloviny trestní sazby. Polehčující okolnosti ani u jednoho z obžalovaných nebyly shledány. Přitěžující okolností je naopak to, že se na jednání oba dopředu připravovali a čin spáchali surovým způsobem, se zvláštní lstí a vůči osobě vysokého věku," řekl Holubec.

Seniora si dvojice pachatelů vyhlédla loni začátkem března. Dvaapadesátiletý Roman Mička se převlékl do montérek jedné z prostějovských firem a pod záminkou oprav se se sedmatřicetiletým Davidem Braunerem vnutili do domu.

Poté, co jim důchodce odmítl vydat peníze, Brauner vnikl násilím do jeho bytu, udeřil jej dvakrát pěstí do hlavy a hrudníku a když muž upadl, tak na něj klekl. Podle soudu přepadení dokončil Mička.

Brauner totiž vzápětí byt opustil a bývalý prostějovský taxikář seniora udusil.

Oba muži se proti rozsudku krajského soudu odvolali. Brauner tvrdil, že v bytě vůbec nebyl a jen hlídal před domem. Žádal hlavně mírnější trest. "Je mi strašně líto, co se stalo v bytě," uvedl Brauner.

Shovívavost požadoval po odvolacím soudu také Mička. Podle něj nebylo dokázáno, že to byl právě on, kdo seniora na místě zabil. "Plně toho lituji, nemělo se to stát. Lituju toho, že jsem kdy pana Braunera potkal," uvedl Mička.

Mladší z pachatelů komplice udal

Žalobkyně Jarmila Ošlejšková na původních trestech trvala. Podotkla, že o přítomnosti Braunera v bytě svědčí nalezené stopy. Tresty jsou podle ní na místě.

"Přitěžující okolnost je vysoký věk, zdravotní stav poškozeného ale i surový způsob spáchání vraždy," řekla žalobkyně. S jejím názorem souhlasili i soudci vrchního soudu.

Policisty na místo činu přivolal soused, který uslyšel z bytu rány a volání o pomoc. Kriminalisté hned začali pátrat po muži, který byt před jejich příjezdem podle svědků opustil. Měli v rukou podrobný popis možného pachatele, včetně jeho obličeje i oblečení.

Jeho portrét koloval městem. "Mladší z pachatelů přišel do místního deníku za vidinou finančního zisku a svého staršího komplice udal. To, že se na činu sám nějakým způsobem podílel, však neřekl," uvedl již dříve kriminalista Libor Šamšula

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 39 minutami

Prezident podepsal zákon vylučující z dostavby Dukovan ruské a čínské firmy

Ruské a čínské firmy se zřejmě nebudou moci jakkoliv zúčastnit stavby nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Počítají s tím bezpečnostní záruky v takzvaném nízkouhlíkovém zákoně, který podepsal prezident Miloš Zeman. 

Zákon počítá s tím, že pro výstavbu bude možné využít pouze technologie od dodavatelů ze států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách z roku 1996. Rusko a Čína mezi tyto státy nepatří. Nejen pro stavbu, ale ani pro údržbu nového bloku nebudou moci být použity technologie jakkoli závislé na nepovolených dodavatelích.

Norma má podle původního záměru umožnit ministerstvu průmyslu a obchodu poskytnout návratnou finanční výpomoc na stavbu dukovanské elektrárny. Zákon přezdívaný Lex Dukovany má rovněž zavést způsob stanovení výkupní ceny z nového bloku dukovanské elektrárny, což souvisí se zajištěním financování projektu.

Vedle nízkouhlíkového zákona prezident v pondělí podepsal další zákony. Například novelu o provozu na pozemních komunikacích, která počítá s tím, že motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. 

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Léčebné konopí bude i na elektronický recept a zřejmě dostupnější

Léčebné konopí by mělo být do budoucna levnější a dostupnější. Přispět k tomu má novela, kterou v pondělí podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Lékaři navíc budou moci podle předlohy předepisovat léčebné konopí také na elektronický recept. V technickém konopí bude moci být vyšší obsah účinné látky než nyní.

Soukromé subjekty budou moci podle novely pěstovat rostliny konopí pro léčebné použití, vyrobit z nich léčivou látku a distribuovat ji za stejných podmínek jako jakoukoli jinou návykovou látku. Ministerstvo zdravotnictví si od této změny slibuje zvýšení konkurence a snížení ceny léčivých přípravků s obsahem konopí, které jsou z 90 procent hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

Nyní Státní ústav pro kontrolu léčiv vykupuje na základě tendru objednaný objem konopí od vybraného dodavatele.

Léčebné konopí se užívá třeba u chronických bolestí, na něž nezabírají jiné léky. Předepisují ho vybraní lékaři, například lidem s roztroušenou sklerózou, rakovinou a AIDS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy