Extremisty budou v Přerově střežit stovky policistů

ČTK ČTK
25. 6. 2011 10:47
Romové se chystají ve stejný čas koncertovat, podpoří je politici
Foto: Petr Protivánek

Přerov - Na sobotní protestní shromáždění příznivců krajní pravice v Přerově bude dohlížet několik stovek policistů. Do města se sjeli policisté z celkem pěti dalších krajů.

Dění budou ze vzduchu střežit dva policejní vrtulníky. Nebude chybět ani jízdní policie a těžkooděnci. Opatření začala už ráno; lidé nesmí například v místě shromáždění a na trase pochodu parkovat auta. Omezena bude v době pochodu také doprava.

"Bezpečnostní opatření začalo v osm hodin ráno," uvedl velitel opatření Ivo Vykopal. Přesné číslo počtu policistů odmítl  sdělit, uvedl však, že číslo je zhruba stejné jako před dvěma roky. Tehdy v ulicích města zasahovalo na 700 policistů. Nasazeny jsou i čtyři desítky příslušníků antikonfliktního týmu.

Všechno pryč

Podle přerovského primátora Jiřího Lajtocha (ČSSD) město ve spolupráci s technickými službami odstranilo z ulic předměty, které by mohly být využity při půtkách. Jde o značky, popelnice, ale i betonové koše či stojany na kola.

"Všem obyvatelům jsme již dali informační letáky do schránek, aby si odvezli auta. Dali jsme do určitých lokalit zábrany ve formě kontejnerů," uvedl Lajtoch. Podotkl, že město opatření stálo už poměrně dost peněz. Dosud částku vyčíslil na 200 tisíc korun.

Pravicoví radikálové mají v plánu projít v průvodu přímo romskou čtvrtí. Kvůli ohlášenému pochodu mnozí obchodníci zavřeli své obchody.

Koncert jako nesouhlas

Přerovští Romové se chystají ve stejný čas koncertovat. Vybrali si k tomu místo ležící přímo na trase pochodu, ve dvorním traktu Husovy ulice. Shromáždění má podle Richarda Kořínka z Člověka v tísni pokojnou formou vyjádřit nesouhlas s pochodem pravicových radikálů Přerovem.

Mohou počítat s podporou politiků. Do Přerova podle informaci ČTK zamíří například europoslanec Jan Březina, arcibiskup Jan Graubner a poslankyně Jitka Chalánková. "Akce pravicových radikálů se opakují a jejich agresivita stoupá, proto je třeba se jim občansky zodpovědně postavit," uvedl jeden z organizárotů této akce Josef Gábor.

Bitevní pole před dvěma lety

Před dvěma lety v dubnu se přerovské ulice po příjezdu extremistů proměnily v bitevní pole, své účty s menšinou si tam vyřizovalo na 700 pravicových radikálů.

V oblasti autobusového nádraží vzduchem létaly kusy laviček, dlažební kostky, dýmovnice a rozbušky. V poutech tehdy skončilo 31 lidí, dvěma mladíkům bylo sděleno obvinění z výtržnictví a poškozování cizí věci.

Několik demonstrantů, pravicových extremistů i antifašistů, při zásahu utrpělo zranění, nejvážnější pak jednadvacetiletý muž, kterému dělobuch zřejmě utrhl prst. Ošetřeno ale muselo být i šest policistů a tři strážníci.

Akci pod názvem Pochod proti rasismu ohlásil tehdejší předseda Dělnické strany (DS) na Olomoucku Jiří Švehlík. Podle něho se však DS později od akce distancovala a organizovali ji Autonomní nacionalisté s neonacisty z Národního odporu.

DSSS je pokračovatelkou Dělnické strany, kterou loni rozpustil Nejvyšší správní soud. V programu, idejích a symbolech strany nalezl xenofobní a šovinistické prvky, rasistický podtext a návaznost na nacionální socialismus, tedy ideologii spojenou s Adolfem Hitlerem. 

 

Právě se děje

Další zprávy