Českem kočují francouzští Romové, přijeli do lázní

Tereza Šídlová
22. 6. 2011 20:10
"V Německu a ve Francii není žádný problém. Tady je to jiné, lidi nás nemají rádi."
Tábor Romů v Mariánských Lázních.
Tábor Romů v Mariánských Lázních. | Foto: Ludvík Hradilek

Mariánské Lázně - V kempu na okraji vyhlášeného lázeňského města stojí za plotem u silnice několik dní na dvacet karavanů s francouzskými poznávacími značkami. Kolem pobíhají děti, ženy věší prádlo a muži ostří nože.

Říkají, že jsou tu na dovolené. Která se všemi přejezdy po Evropě trvá půl roku.

„Přijeli jsme z Německa, byli jsme ve Švédsku, Finsku, teď jsme na chvíli tady v Česku," říká francouzsky zřejmý šéf skupiny v novodobých maringotkách.

Je to starší muž a i během dovolené se mezi karavany prochází v šatech, na hlavě klobouk. Bílou košili protínají kšandy.

V Paříži prý prodává perské koberce a několik jich zřejmě má i s sebou. Stěžuje si totiž, že Češi si je vůbec nekupují.

Vzpomínka na staré fotky

Pro Čechy je to nevšední obrázek. Kočování Romům zakázali komunisté v padesátých letech, a i když už "zákaz toulání z místa na místo" neplatí a i když Evropská unie zaručuje volný pohyb po kontinentě, kočování Romů tu dávno zamrzlo do černobílých fotografií s koňskými povozy.

Jak je vidět u Mariánských Lázní, dnešní kočovné maringotky netáhnou vyzáblí koně, ale auta slavných značek, byť třeba vyrobená už před pár lety.

Romové z Francie křižují Evropu ve stejných karavanech, v jakých do českých kempů v létě přijíždějí turisté z Nizozemí nebo z Německa. V této romské koloně jsou navíc i tři speciální mobilní kuchyně.

V zemi, odkud "turisté" pocházejí, zaručuje možnost kočování přímo zákon, podle něhož například každá větší obec musí vyhradit k táboření prostor s připojením k elektřině.

Takže, kde se vzali na kočování nepřejícném území?

„Chceme ochutnat prameny," vysvětluje důvod zastávky v Mariánských Lázních hlava asi třicetičlenné rodiny.

Platba na ruku

Ačkoli Rom o své dovolené a dalších cílech cesty vypráví, jeho nedůvěra k novinářům je zřejmá.

Foto: Ludvík Hradilek

Často dává obecné odpovědi, a když se zeptáte, jestli v jeho koloně jednou samí příbuzní, začne mluvit o pětimilionové rodině Romů. Je to jasný pokyn: Od našeho soukromí se držte dál.

A další odpověď doprovází emotivní rozhazování rukou - váš článek k nám může upřít pozornost, a pak budeme mít potíže. Podrážděně Romové reagují i na fotografování.

„V Německu, ve Francii, tam s námi nikdo nemá problém. Jiná věc je 'ost-blok', Česko a Polsko, tam nás lidi nemají rádi," říká podsaditý muž.

I v evropské romské komunitě je tak podle všeho známo, co se píše v oficiálních dokumentech, které vydávají unijní instituce - že Česko trpí protiromským rasismem.

Návrat v říjnu

Přesto Romové z Francie místo k táboření i v nezaslíbené zemi na několik dní našli.

Romové z Francie na pár dní zakotvili u Eiffelovy věže, té na plakátu.
Romové z Francie na pár dní zakotvili u Eiffelovy věže, té na plakátu. | Foto: Ludvík Hradilek

„Nejdřív přijedu osobním autem a zaplatím všechno dopředu na ruku," přibližuje Rom cestovní strategii.

Jeho bližní dovolenou neplánují. Kočující Romové neusedají k internetu, aby si vyhlédli místo ke kempování. „Jedeme, a když místo vidíme, zastavíme se tam," dodává vůdce skupiny.

Cestování po Evropě prý skončí v říjnu, aby se děti mohly vrátit do školy.

Francouzští Romové ale přece jen nejsou jedinými kočovníky na českém území. Ti čeští, podobně jako oni, ovšem úplně nezapadají do stereotypní historické představy o kočování.

"Znám Roma, který ve svém autě - kombíku jezdí na jižní Moravě brousit nože od vesnice k vesnici. Netoulá se bezcílně, ale kvůli své živnosti," řekla Aktuálně.cz ředitelka Muzea romské kultury Jana Poláková.

 

Právě se děje

Další zprávy