Památková péče při čištění Karlova mostu nepochybila, rozhodl Národní památkový ústav

ČTK ČTK
8. 8. 2019 15:24
Památková péče při řešení likvidace sprejerského nápisu z pilíře Karlova mostu, který se tam objevil v polovině července, nijak nepochybila. Uvedla to generální ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková. Památkáři se měli vyjádřit k technologickému postupu čištění, který navrhl restaurátor. Podle Goryczkové ho schválili v den, kdy jej obdrželi, tedy 22. července. Sjednání termínu dodání zakázky i ceny je podle ní úkolem vlastníka.
Graffiti na Karlově mostě.
Graffiti na Karlově mostě. | Foto: Městská policie hlavního města Prahy

V tomto případě hlavní město coby vlastníka zastupuje Technická správa komunikací (TSK). K odstranění graffiti vybrala Jana Mjartana, 27. července s ním podepsala smlouvu a on den nato začal pilíř čistit rozpouštědly. Na práci měl čas do půlky srpna.

Přes noc ale nápis záhadně zmizel. K akci se později přihlásil Miloslav Černý, který ho odstranil pomocí vysokotlakého čističe, horké vody a páry. Na kamenech však zůstaly zbytky barvy, a Mjartan proto pilíř bude dočišťovat. Památkářů se v úterý na Facebooku zastal pražský zastupitel Jan Čižinský (Praha sobě).

Goryczková také uvedla, že oproti tlakovému čištění jsou rozpouštědla šetrnější a lépe kontrolovatelná. Fakt, že tlakové čištění nepoškodilo zdivo Karlova mostu, je dán podle Goryczkové pravděpodobně znečištěním kamene.

"Na jiném, sušším a méně ušpiněném kamenném povrchu by se barva vsákla hlouběji, a odstranění by si vyžádalo vyšší tlak, který by však kámen nenávratně poškodil," řekla.

K čištění graffiti je podle Goryczkové možné použít i v památkové péči kromě prostředků na bázi rozpouštědel tlakovou vodu či páru, tryskání suchým ledem nebo různé typy abraziv i laser.

"Každá z těchto metod přináší výhody i nevýhody. Při odstraňování rozměrnějších graffiti z hodnotných povrchů je před zahájením plošného čištění vždy nutné provést zkoušky," dodala Goryczková.

Moderní metody čištění sprejerských nápisů si nechal v pondělí představit pražský primátor Zdeněk Hřib (piráti). Přizval Černého a firmu, která se zabývá laserovou technologií. Ukázkám přihlíželi zástupci TSK nebo Trade Centre Praha, již spravují pražské náplavky.

Hřib na dotaz novinářů, proč na místě chybí památkáři, uvedl, že objednávání toho, kdo graffiti odstraňuje, zajišťuje vlastník, kterým památkáři nejsou. Vlastník kulturní památky si však podle zákona před zahájením prací musí vyžádat stanovisko památkářů z magistrátu, kteří potřebují vyjádření NPÚ.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Z potrubí Nord Stream 1 uniká plyn, varuje švédský námořní úřad

Švédsko vydalo varování v souvislosti se dvěma úniky zemního plynu z podmořského potrubí Nord Stream 1. Úniky nastaly ve švédských a dánských vodách a byly lokalizovány severovýchodně od dánského ostrova Bornholm. Není jasné, co úniky způsobilo. V pondělí zaznamenaly dánské úřady unik plynu z nefunkčního plynovodu Nord Stream 2.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Salvou čestné stráže začal státní pohřeb japonského expremiéra Šinzóa Abeho

Modlitbami a čestnou salvou v úterý Japonsko uctilo památku bývalého premiéra Šinzóa Abeho. První státní pohřeb po 55 letech začal kolem 14:00 místního času (07:00 SELČ), uvedla agentura Reuters. Abe zemřel v červenci poté, co ho během předvolebního projevu smrtelně postřelil bývalý voják.

Obřad zahájila Abeho manželka Akie, oblečená v černém kimonu, která do tokijské haly Nippon Budokan za zvuků hudby a výstřelů čestné stráže přinesla Abeho popel. Přivítal ji nynější japonský premiér Fumio Kišida, který od ní urnu vzal a vystoupil s projevem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy