Čistič Karlova mostu odměnu odmítl. Svou práci předvedl primátorovi na workshopu

ČTK ČTK
5. 8. 2019 19:54
Pražský primátor Zdeněk Hřib (piráti) si nechal představit moderní metody odstraňování graffiti. Předvedl mu je i Miloslav Černý, který bez souhlasu očistil pilíř Karlova mostu. Nápis na Karlově mostě, který v polovině července nasprejovali dva němečtí turisté, měli z národní kulturní památky opatrně odstraňovat po dva týdny restaurátoři. Černý bez povolení smyl nápis párou během dvou hodin, podle rozborů při tom zdivo nepoškodil. Hřib mu již dříve nabídl odměnu za odstranění nápisu. V pondělí primátor řekl, že Černý peníze za čištění odmítl.
Hřib si nechal představit moderní metody odstraňování graffiti | Video: Aktuálně.cz

Hřib hned v úvodu setkání prohlásil, že nebyl spokojen s postupem úřadu při odstraňování sprejerského nápisu z Karlova mostu. Zkritizoval délku schvalovacího procesu i dobu, po kterou měli restaurátoři nápis z pilíře mostu odstraňovat.

Příště by podle primátora měli jeho náměstek Adam Scheinherr, pod kterého spadá Technická správa komunikací (TSK) jako zadavatel čisticích prací, a radní pro kulturu Hana Třeštíková (oba Praha Sobě) zařídit lepší zvládnutí takového procesu.

Černý ukázal čištění pomocí horké vody a páry, kterou použil i na čištění Karlova mostu. Dál představil čištění párou a vysavačem, které podle něj nezanechává stopy po stékání, nebo čištění s pomocí rozdrcených ořechových slupek.

Firma Narran zase ukázala, jak lze sprejerský nápis odstranit laserem. Podle ředitele firmy Pavla Dvořáčka mají zkušenost s čištěním pískovce, a proto magistrátu nabízeli pomoc i s odstraněním nápisu z Karlova mostu.

Černý odstranil bez souhlasu nápis na pilíři Karlova mostu v neděli 28. července brzy ráno. Po odstranění graffiti vysokotlakou vapkou, kterou použil, zůstaly na kamenech zbytky barvy. Laboratorní zkoumání ale ukázalo, že zdivo památky nebylo nepovoleným způsobem čištění poškozeno. Restaurátor Jan Mjartan, který s TSK uzavřel smlouvu na očištění Karlova mostu, práci dokončí. Mjartan má na dočištění čas podle platné smlouvy do 15. srpna, potvrdila  mluvčí TSK Barbora Lišková.

Černý, který se přihlásil kvůli nepovolenému očištění mostu, o víkendu zveřejnil, že v roce 2000 dostal dvacetiletý trest za vraždu své manželky, se kterou se rozváděl, a jejího nového přítele. Vrchní soud mu trest snížil na 17 let. Ve vězení si odpykal necelých 12 let.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy