Primátor chce zaplatit muži, který odstranil graffiti z Karlova mostu

ČTK ČTK
1. 8. 2019 17:42
Pražský primátor Zdeněk Hřib (piráti) navrhne, aby Miloslav Černý, který bez pověření vyčistil posprejovaný Karlův most, dostal za práci zaplaceno. Hřib má zároveň pochybnosti o postupu magistrátního památkového odboru. Restaurátoři plánovali most čistit dva týdny, muž to provedl za dvě hodiny. Technická správa komunikací ve čtvrtek uvedla, že pilíř čištěním nebyl poškozen.
Pražský primátor Zdeněk Hřib.
Pražský primátor Zdeněk Hřib. | Foto: ČTK

Restaurátoři začali nápis odstraňovat v sobotu 27. července a plánovali, že práce budou trvat do půlky srpna. V noci na neděli 28. července ale nápis neočekávaně zmizel, k jeho odstranění se ve čtvrtek přihlásil Miloslav Černý. Podle něho je jeho technika čištění proudem páry nejen účinnější než postup restaurátorů, ale také šetrná.

"Po pravdě se mu ani nedivím, že se do toho tak trochu po 'pirátsku' pustil sám," napsal k Černého akci primátor Hřib. "Navrhnu, aby bylo panu Černému za jeho pomoc zaplaceno, a dále pak budeme řešit systémový přístup k takovýmto situacím," dodal.

Hřib uvedl, že má pochybnosti o postupu památkového odboru magistrátu. Už po poškození mostu prý dostal nabídku od firmy, která by pilíř laserem vyčistila zdarma. Památkáři to však odmítli. V pondělí se podle primátora uskuteční workshop, na kterém se budou zkoušet moderní metody odstraňování graffiti, jež by mohly napomoci k lepšímu řešení podobných situací v budoucnu.

"Tento případ je pomyslným vztyčeným prstem nad nastavenými procesy magistrátu, a proto pevně věřím, že díky zdokonalení těchto procesů nebude veřejnost muset sahat po guerillových řešeních, která nejsou bez rizik," zakončil primátor.

Dříve na Twitteru také uvedl, že ho překvapila metoda památkářů. "Věřil jsem, že bude zvolena ta nejlepší metoda pro ochranu tak významné kulturní památky. Proto mě velice překvapilo, že na čištění mělo být použito běžné čistidlo a kuchyňský kartáč," napsal.

Nápis na pilíři národní kulturní památky měl rozměry pět krát dva metry. Policie na místě zadržela dva německé mladíky, soud jim uložil roční podmínku, pětileté vyhoštění a peněžité tresty. Jejich obhájce ale podal proti rozhodnutí odpor, v případu bylo proto nařízeno hlavní líčení. V něm se má v září řešit také neschválené odstranění nápisu.

Video: twitter ČT24
 

Právě se děje

před 40 minutami

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy