Na mladíka se ve sklepě domu zřítila cihlová zeď, na místě zemřel

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 8. 2019 22:55
Cihlová zeď o váze až 400 kilogramů zavalila dnes dopoledne mladíka v Třebechovicích pod Orebem na Hradecku. Muž zemřel. Neštěstí se stalo při stavebních úpravách ve sklepě obytného domu v Hradecké ulici. Hasiči večer tělo za pomoci těžké techniky vyprostili. Statika domu není narušena, neboť zavalené sklepní prostory jsou mimo půdorys domu, který patří městu.
Ve sklepě obytného domu v Třebechovicích pod Orebem na Královéhradecku 6. srpna 2019 dopoledne zavalila zeď muže.
Ve sklepě obytného domu v Třebechovicích pod Orebem na Královéhradecku 6. srpna 2019 dopoledne zavalila zeď muže. | Foto: ČTK

"Po více než dvanáctihodinovém zásahu se nám podařilo tělo zavaleného člověka vyprostit. Pomocí sacího bagru jsme ve spolupráci s hasiči záchranného útvaru odsáli asi čtyři kubíky suti a zeminy," řekla ve 22:15 ČTK mluvčí krajských hasičů Martina Götzová. Hasiči za pomoci těžké techniky také rozebrali nestabilní strop v místě závalu. Než se jednotky hasičů vrátily na základny, místo zabezpečily.

Místo závalu bylo ve sklepních prostorech mimo půdorys domu pod chodníkem. "Z toho důvodu není statika bytového domu narušena," řekla ČTK Götzová.

"K úmrtí muže, ročník 2001, došlo na místě neštěstí," řekl ČTK ředitel krajských záchranářů Libor Seneta. Po dobu vyprošťovacích prací policie v okolí domu omezila provoz.

Starosta Třebechovic pod Orebem Roman Drašnar odpoledne ČTK řekl, že usmrcený v podzemí nepracoval sám. "Předělávaly se v celém baráku stoupačky a dnes dělali ve sklepě, řešila se i kanalizace. Pracovali mezi dvěma zdmi a jedna se hnula. Jak byli nízko u základů, hrklo to," řekl ČTK Drašnar. Opravu podle něj zajišťovala pro město firma, která si na kopáčské práce najala subdodavatele.

Policie už vyslechla první svědky. "Podle prvotních informací došlo ke zranění při stavebních úpravách," řekla ČTK mluvčí krajské policie Magdaléna Vlčková. Neštěstí se podle ní stalo v neobydlených sklepních prostorech na rohu ulic Hradecká a Družstevní práce.

Podle Götzové zeď, která se na muže zřítila, byla cihlová a vážila podle odhadů až 400 kilogramů. Hasiči zasahovali pod dohledem statika, protože zřícená zeď byla nosná. "Sklepní prostory jsou zčásti zavalené. Hasiči nyní zabezpečují a stabilizují prostory. Zásah je náročný především na stabilizaci okolí a odstranění sutin," řekla odpoledne ČTK Götzová.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 3 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy