Hasiči odstranili vykolejený vlak u Mariánských Lázní, pracovali tři dny v kuse

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 7. 2019 18:08
Hasičům se podařilo ve středu odpoledne odstranit z železničního náspu poslední vagony nákladního vlaku, který v neděli vykolejil u Mariánských Lázní. Může začít tak prohlídka tratě, která má zjistit, jestli lze začít s opravou poškozených kolejí a trakce, informoval mluvčí krajských hasičů Martin Kasal.
Hasiči finišují s odstraněním vykolejeného vlaku | Video: HZS Karlovarského kraje

"Pro hasiče tak akce končí a ostatní práce na obnově provozu jsou na Správě železniční dopravní cesty," doplnil Kasal.

Po nedělní havárii zůstalo na trati a na svahu pod ní na 11 poškozených vagonů s cisternami vápence. Hasiči se snažili dostat je mimo trať od pondělního rána. "Hasiči jsou na místě už třetí noc a vyprošťovací práce pokračovaly prakticky nepřetržitě," popsal ve středu ráno Kasal.

Odstranění vagonů z trati je nezbytné pro to, aby násep mohl posoudit geolog a určit, zda je v takovém stavu, aby bylo možné trať opravit. Správa železniční dopravní cesty chtěla trať, která je od havárie uzavřená, zprovoznit do konce týdne. Záležet ale bude právě na posudku znalce.

Podle mluvčího Drážní inspekce Martina Drápala se souběžně nehoda vyšetřuje. "Je nutné vyslechnout svědky a analyzovat všechny dokumenty i rychloměr vlaku. Vyšetřování může trvat i několik měsíců," řekl.

Podle předběžných informací byla zřejmě bezprostřední příčinou vykolejení vlaku, který převážel v cisternách práškový vápenec, vysoká rychlost. V úseku je nařízená maximální rychlost 30 kilometrů za hodinu, strojvedoucí jel výrazně rychleji, podle prvních informací až třikrát. Vagony se v oblouku daly do pohybu a vykolejily. Při dramaticky vyhlížející nehodě nebyl nikdo zraněn. Škody se ale zatím odhadují na asi 29 milionů, jde ale jen o první odhad.

Video: HZS Karlovarský kraj
 

Právě se děje

před 51 minutami

Rusko otestovalo start hyperzvukové střely Cirkon poprvé z vojenského plavidla

Rusko úspěšně vyzkoušelo nejnovější hyperzvukovou střelu Cirkon (Zirkon), která byla poprvé odpálena z vojenského plavidla. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na nejmenované vojenské zdroje. Test se odehrál už v minulém měsíci.

Raketa Cirkon dosahuje podle starších výroků prezidenta Vladimira Putina devítinásobku rychlosti zvuku a při doletu až 1000 kilometrů může zasahovat námořní i pozemní cíle.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lídrem STAN pro podzimní krajské volby bude v Plzeňském kraji regionální předseda hnutí a současný hejtmanův náměstek pro dopravu Pavel Čížek

O tom, že Čížek povede kandidátku, hovořilo hnutí už loni, ve čtvrtek pozici stvrdil jeho regionální sněm. Řekl to pro ČTK krajský manažer Václav Cinádr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy