Ženy v Egyptě zabil elektrický proud, potvrdil žalobce

Domácí Domácí
Aktualizováno 27. 3. 2014 16:35
K neštěstí došlo během loňského léta. Policie v této kauze stíhá otce rodiny.
Dovolená v Egyptě. Ilustrační foto.
Dovolená v Egyptě. Ilustrační foto. | Foto: Isifa/Thinkstock

Ostrava - Moravskoslezská policie požádá egyptskou stranu o právní pomoc v případě vraždy Češky a její dcery. Po egyptské policii bude chtít provést konkrétní úkony. To i přes to, že Česko nemá s Egyptem podepsanou smlouvu o takovéto formě spolupráce.

Řekl to státní zástupce Vít Legerský, který zároveň ve čtvrtek potvrdil, že matka s dcerou byly zabity elektrickým proudem. V této souvislosti policie obvinila manžela a otce.

O právní pomoc už jednou české úřady v tomto případě žádaly. "Požádali jsme o spisový materiál. Nějaké dokumenty nám byly doručeny," řekl ČTK Legerský. Ten doufá, že i podruhé policie uspěje. Tentokrát půjde u vykonání konkrétních úkonů. "Uvidíme, zda to pro nás udělají," řekl.

Spolupráce s Egyptem

Přínosná by v tomto směru mohla být i nedávná mise moravskoslezských policistů a pracovníků policejního prezidia do Egypta.

K neštěstí došlo v egyptské Hurghadě.
K neštěstí došlo v egyptské Hurghadě. | Foto: Aktuálně.cz

"Byli tam zmapovat terén, zda s žádostí o právní pomoc uspějeme," řekl žalobce. Dodal, že kolegové v Egyptě se údajně tvářili vstřícně.

Podle Legerského zatím není jasné, kdy policie zveřejní podrobnější informace k vraždě dvou Češek. "Soudní lékaři uvedli, že zemřely v důsledku zásahu elektrickým proudem," řekl Legerský.

Otec rodiny je v souvislosti s úmrtím manželky a dcery ve vazbě. O té rozhodl Okresní soud v Karviné. Krajský soud později stížnost obviněného zamítl. "Doposud zjištěné skutečnosti nasvědčují tomu, že byl spáchán skutek, pro který bylo zahájeno trestní stíhání. Jsou zřejmé důvody k podezření, že jeho pachatelem je obviněný," řekla ČTK mluvčí soudu Lucie Böhmová.

Policie se bojí, že muž uprchne

Podle soudů existuje riziko, že obviněný uprchne z Česka. "Obviněný se sice sám na území České republiky vrátil, přičemž určitým způsobem spolupracoval s orgány činnými v trestním řízení, ovšem evidentně nepředpokládal, že dojde k zahájení trestního stíhání, obzvláště poté, co vůči němu v Egyptě trestní stíhání zahájeno nebylo, a nebyl tedy reálně ohrožen uložením vysokého trestu odnětí svobody," vysvětlila mluvčí.

Navíc údajně hrozí, že by ovlivňoval svědky. "Je nutno ještě vyslechnout známé obviněného či jeho spolupracovníky," uvedla.

Matka s dcerou zemřely koncem loňského července v hotelu v egyptské Hurghadě, kde rodina trávila dovolenou. Média původně spekulovala, že ženy byly otráveny, posléze se objevily informace, že je mohl zabít elektrický proud. Muž, který je ve vazbě, vinu od počátku popírá. Svůj postoj nezměnil. "Nadále vinu odmítá," řekl ČTK jeho advokát Jaromír Richter.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Americká vláda se zaměří na platby v kryptoměnách při kyberútocích, uvádí The Wall Street Journal

Americká vláda chce ztížit hackerům možnost využívat kryptoměny k ziskům při kyberútocích. Chystá několik kroků včetně sankcí, píše s odvoláním na zdroje obeznámené se situací deník The Wall Street Journal (WSJ). Platit by tato opatření podle listu mohla začít už příští týden.

Kabinet připravuje nové pokyny ohledně rizik spojených s usnadňováním takových plateb požadovaných jako výkupné při digitálních útocích. V plánu jsou pokuty a další postihy.

Další zprávy