Ženy v Egyptě zabil elektrický proud, potvrdil žalobce

Domácí Domácí
Aktualizováno 27. 3. 2014 16:35
K neštěstí došlo během loňského léta. Policie v této kauze stíhá otce rodiny.
Dovolená v Egyptě. Ilustrační foto.
Dovolená v Egyptě. Ilustrační foto. | Foto: Isifa/Thinkstock

Ostrava - Moravskoslezská policie požádá egyptskou stranu o právní pomoc v případě vraždy Češky a její dcery. Po egyptské policii bude chtít provést konkrétní úkony. To i přes to, že Česko nemá s Egyptem podepsanou smlouvu o takovéto formě spolupráce.

Řekl to státní zástupce Vít Legerský, který zároveň ve čtvrtek potvrdil, že matka s dcerou byly zabity elektrickým proudem. V této souvislosti policie obvinila manžela a otce.

O právní pomoc už jednou české úřady v tomto případě žádaly. "Požádali jsme o spisový materiál. Nějaké dokumenty nám byly doručeny," řekl ČTK Legerský. Ten doufá, že i podruhé policie uspěje. Tentokrát půjde u vykonání konkrétních úkonů. "Uvidíme, zda to pro nás udělají," řekl.

Spolupráce s Egyptem

Přínosná by v tomto směru mohla být i nedávná mise moravskoslezských policistů a pracovníků policejního prezidia do Egypta.

K neštěstí došlo v egyptské Hurghadě.
K neštěstí došlo v egyptské Hurghadě. | Foto: Aktuálně.cz

"Byli tam zmapovat terén, zda s žádostí o právní pomoc uspějeme," řekl žalobce. Dodal, že kolegové v Egyptě se údajně tvářili vstřícně.

Podle Legerského zatím není jasné, kdy policie zveřejní podrobnější informace k vraždě dvou Češek. "Soudní lékaři uvedli, že zemřely v důsledku zásahu elektrickým proudem," řekl Legerský.

Otec rodiny je v souvislosti s úmrtím manželky a dcery ve vazbě. O té rozhodl Okresní soud v Karviné. Krajský soud později stížnost obviněného zamítl. "Doposud zjištěné skutečnosti nasvědčují tomu, že byl spáchán skutek, pro který bylo zahájeno trestní stíhání. Jsou zřejmé důvody k podezření, že jeho pachatelem je obviněný," řekla ČTK mluvčí soudu Lucie Böhmová.

Policie se bojí, že muž uprchne

Podle soudů existuje riziko, že obviněný uprchne z Česka. "Obviněný se sice sám na území České republiky vrátil, přičemž určitým způsobem spolupracoval s orgány činnými v trestním řízení, ovšem evidentně nepředpokládal, že dojde k zahájení trestního stíhání, obzvláště poté, co vůči němu v Egyptě trestní stíhání zahájeno nebylo, a nebyl tedy reálně ohrožen uložením vysokého trestu odnětí svobody," vysvětlila mluvčí.

Navíc údajně hrozí, že by ovlivňoval svědky. "Je nutno ještě vyslechnout známé obviněného či jeho spolupracovníky," uvedla.

Matka s dcerou zemřely koncem loňského července v hotelu v egyptské Hurghadě, kde rodina trávila dovolenou. Média původně spekulovala, že ženy byly otráveny, posléze se objevily informace, že je mohl zabít elektrický proud. Muž, který je ve vazbě, vinu od počátku popírá. Svůj postoj nezměnil. "Nadále vinu odmítá," řekl ČTK jeho advokát Jaromír Richter.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Barmě při teroristických útocích zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí junty

V Barmě při několika teroristických útocích opozice v poslední době zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí barmské vojenské junty Zo Min Tchun. Armáda se chopila moci 1. února a bývalou vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij vězní. Po celé zemi se již několik měsíců proti juntě konají protesty, při kterých zemřely stovky lidí, v poslední době přibyly také sabotáže, uvádí agentura Reuters.

"Teroristé dávají bomby na veřejná místa a lidé jsou zranění," prohlásil mluvčí Zo Min Tchun, který během tiskové konference apeloval na veřejnost, aby juntě předala informace o útočnících. Ve městě Mindat v Čjinském státě, kde ve středu a ve čtvrtek asi 150 lidí vyzbrojených po domácku vyrobenými zbraněmi zaútočilo na policejní stanici a banku, junta vyhlásila stanné právo. Vláda označila vzbouřence za "ozbrojené teroristy".

Zdroj: ČTK
Další zprávy