Ostrava - V Ostravě zemřel v pondělí olašský král Jan Lípa. Dvaasedmdesátiletý muž pocházející ze Slovenska bude mít pohřeb ve čtvrtek v ostravské katedrále Božského Spasitele.
Řekl to předseda Unie olašských Romů Josef Stojka.
"Lípa byl největší osobnost olašských Romů nejen v Česku, ale i v Evropě," řekl Stojka. Jeho nástupcem měl stát jeden z jeho synů Josef. Král podle Stojky zemřel na následky selhání srdce v ostravské nemocnici.
Novým králem olašských Romů bude mladší syn zesnulého Jana Lipy Josef Daniš. Starší syn v Česku nežije. Král si to údajně před smrtí přál, řekl předseda Unie olašských Romů Josef Stojka. "Bylo to přání krále. Jeho slovo se musí dodržet. Není o čem diskutovat," řekl Stojka.
Lípa se narodil 19. ledna 1940 v obci Beluša na Slovensku. Před smrtí žil už jako starobní důchodce v Ostravě-Hrabůvce. Za svého mládí zažil ještě kočovný život olašských Romů.
Za napadení dostal podmínku
"Dlouhé roky pak žil i v USA a Kanadě. Do Česka se vrátil po roce 1989. Ovládal několik jazyků. Byla to respektovaná osobnost," řekl Lípův advokát Stanislav Brtník, který krále před soudem zastupoval několikrát.
Naposledy před časem, když byl Lípa odsouzen k podmíněnému trestu za napadení úřednice městského obvodu Ostrava-Jih.
Incident se odehrál loni v březnu v budově radnice, kde olašský král vyřizoval záležitosti týkající se sociální dávky. Měl předložit požadované doklady, což se mu nelíbilo.
Vše považoval za naschvály ze strany úřednice, do jejíž působnosti spadal. Před soudem mimo jiné prohlásil, že dotyčná je zaujata vůči Romům.
Dary do posmrtného života
Když ji potkal na chodbě radnice, začal na ni křičet a chytil ji za krk. Ženě se podařilo vysmeknout a utéct.
Lípa byl nejprve za násilí proti úřední osobě odsouzen k desetiměsíčnímu podmíněnému trestu. Odvolací senát mu později trest snížil o čtyři měsíce na půl roku se zkušebním odkladem na jeden rok.
Pohřeb romského krále Ostrava naposledy zažila v srpnu 1999. Tehdy se Romové loučili s Lipovým předchůdcem Josefem Smolkou. Ten zemřel po dlouhé nemoci ve věku 72 let.
Romové věří v posmrtný život, a proto dávají do rakve věci, které měl nebožtík rád. V rakvi se objevují peníze, zlaté šperky, alkohol, svaté obrázky a karty. Podle zvyklostí nechávají přátele zesnulému na cestu na onen svět zahrát jeho oblíbené písně.