Ostrava - Pracovníci technických služeb začali ve středu ráno zahrazovat v ostravském ghettu Přednádraží domy výstražnými páskami. Doplňují je cedule se zákazem vstupu.
Důvodem je skutečnost, že vlastník objektů nezajistil domy proti vniknutí, řekla mluvčí centrálního městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Jana Pondělíčková.
V lokalitě stále žije téměř 50 lidí, včetně dětí. Jsou mezi nimi především Romové. Podle stavebního úřadu nejsou domy vhodné k bydlení a hrozí, že by se mohly zřítit.
"Postupně budou takto zahrazeny všechny vstupy do objektů, a to včetně dveří. Páskami budou ohrazeny i domy, které jsou i přes nesouhlas úřadu stále obydlené," uvedla Pondělíčková s tím, že označení domů výstražnými páskami nařídil stavební úřad.
Kromě pásek se u domu objevují i cedule s nápisem: Zákaz vstupu. Nebezpečí úrazu. "Nadále dochází k devastaci domů, narušování statiky a lidé, kteří zde bydlí nebo docházejí, tak činí na vlastní nebezpečí," doplnila Pondělíčková.
Podle vedoucího oddělení stavebního úřadu Jana Rusňáka se situace v místě zhoršuje. "Hrozí tady opravdu nebezpečí zborcení některých konstrukcí," uvedl Rusňák, který potvrdil, že zabezpečovat se budou všechny domy, které mají být vyklizené.
Život v Přednádraží. Podívejte se:
Další případná opatření Rusňák nechtěl předjímat. "Přijdeme to třeba zítra (ve čtvrtek) zkontrolovat a uvidíme podle situace," řekl Rusňák.
Mluvčí obyvatel Jan Bandy nesouhlasí s tím, aby úřad zahradil i vstup do domu číslo osm, který podle něj nikoho neohrožuje.
"Osmička nikomu nepadá na hlavu, myslím, že by to bylo zbytečné," míní Bandy, který tvrdí, že se zahrazení domu bude snažit zabránit.
"Já neodejdu. Toho bytu se nevzdám, budu se bránit. Bydlím tady 50 let, vychoval jsem tu děti a teď mám jít pryč?," uvedl další z obyvatel domu číslo 8 Václav Kratochvíl, který byt dva plus jedna obývá i se svou partnerkou.
Záchrana domu číslo 8
Podle Kumara Vishwanathana, který obyvatelům pomáhá, se nyní všechny síly soustředí právě na záchranu domu číslo osm. Stále v něm žije 11 rodin a čtyři byty zůstávají volné. Přestěhovat by se do nich mohly právě rodiny obývající okolní objekty.
"Myslím, že to (zabezpečování domů) je správný krok v určitých domech, ale ne ve všech. Třeba osmička stále musí žít a není v takovém špatném stavu," uvedl Vishwanathan.
Podle něj je na základní opravy tohoto domu potřeba 150.000 korun a po této opravě by měly být prý splněny všechny požadavky stavebního úřadu.
"Jsme odhodlaní osmičku zachránit," podotkl Vishwanathan. Doplnil, že majitel objektů Oldřich Roztočil nemá na opravu peníze, které už však podle Vishwanathana přislíbila zahraniční nadace.
"Možná bychom ty peníze mohli mít do pátku," doplnil Vishwanathan, který zatím jméno donátora nechtěl zveřejnit.
Úřad opakovaně vyzýval obyvatele, aby zchátralé domy opustily. Řada z nich to však stále odmítá. Původně zde bydlelo okolo 200 nájemníků.
Podle Pondělíčkové do lokality denně dochází sociální pracovníci, kteří se lidem snaží pomoci. Některým zajistili bydlení v ubytovnách nebo Domu na půl cesty. Rodinám, které splnily podmínky, byly přiděleny dva městské byty.