Muž, který v tramvaji rozbil cestujícímu o hlavu lahev, má jít na šest let do vězení

ČTK ČTK
9. 1. 2019 14:51
Ostravský krajský soud poslal ve středu na šest let do vězení muže, který předloni v prosinci v tramvaji rozbil lahev alkoholu o hlavu cestujícího. V dalším útoku mu tehdy zabránila mladá žena, která na útočníka namířila legálně drženou zbraň. Osmadvacetiletý Radek Foltera se během soudu přiznal. Za pokus o těžké ublížení na zdraví a výtržnictví mu hrozilo, že ve vězení stráví až 12 let.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Rozsudek není pravomocný. Foltera, který výši trestu odmítl komentovat, i státní zástupce si ponechali lhůtu na rozmyšlenou. Podle předsedy senátu byl motiv útoku naprosto malicherný. "Nemůžeme připustit, aby si lidé v tramvajích navzájem rozbíjeli hlavy," uvedl. Dodal, že obžalovaný měl velké štěstí, že napadenému skleněnou lahví nezpůsobil závažnější zranění.

Jako polehčující okolnost uvedl soudce fakt, že se obžalovaný přihlásil policii a spolupracoval. Naopak mu přitížila jeho trestní minulost. Ve vězení už byl dvakrát a zločiny páchal už jako mladistvý. "Je zřejmé, že předchozí tresty nevedly k nápravě," řekl soudce.

Napadený nechtěl útočníkovi půjčit mobilní telefon. "Pak mi řekl, proč na něj čumím, a udeřil mě," řekl zbitý muž. Obžalovaný ho podle spisu napadl s takovou intenzitou, že jen se štěstím neutrpěl vážnější poranění a doživotní následky.

Útok vyvrcholil tím, že Foltera už klečícího muže podle obžaloby udeřil lahví s alkoholem do hlavy a poté napadl i jeho známou, která se mu pokusila v útoku zabránit. V ten okamžik se do konfliktu vložila další cestující a Folterovo řádění ukončila tím, že vytáhla zbraň a namířila ji na něj.

"Výzvu umocnila, když zbraň natáhla," uvedl žalobce. Pohled do namířené hlavně Folteru zklidnil a na nejbližší zastávce z tramvaje vystoupil. Později se na základě zveřejněných záznamů z kamery v tramvaji sám policii přihlásil.

Sedmadvacetiletou ženu, která se útočníkovi postavila, ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel později ocenil medailí. "Bezesporu se jednalo o hrdinský čin. Především s ohledem na věk statečné ženy," řekl Kužel.

Foltera byl za ublížení na zdraví už jednou odsouzen, ve vězení strávil čtyři roky a propuštěn byl v roce 2016. Další obžaloba v tuto chvíli leží na stole soudce Okresního soudu v Ostravě, týkat by se měla napadení dvou lidí v Ostravě-Vítkovicích.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Německá prokuratura obvinila cášského biskupa ze zpronevěry

Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry. Informovala o tom dnes agentura DPA. Podle vyšetřovatelů hodnostář zneužil plné moci 78leté ženy trpící demencí a nechal si na svůj soukromý účet z jejího jmění převést celkem 128 000 eur (3,2 milionu korun). Bündgens oznámil, že po dobu svého stíhání nebude dál zastávat svůj úřad.

Podle obvinění biskup peníze získané od seniorky použil na nákup nemovitosti a slíbil jí, že v jeho domě bude mít doživotní právo užívat byt. Do katastru však nebylo věcné břemeno zaneseno.

Cášský biskup a Bündgensův nadřízený Helmut Dieser řekl, že je vyšetřováním šokován a chce, aby se celá záležitost pečlivě prověřila. Bündgens oznámil, že celou částku už ženě vrátil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy