Ostrava - Majitel domů v ostravském ghettu Přednádraží Oldřich Roztočil vyzval obyvatele posledního obydleného objektu číslo osm, aby se do páteční 17. hodiny vystěhovali.
Řekl, že pokud tak lidé neučiní, je připraven obrátit se na policii a žádat ji o pomoc s jejich odchodem. Krátce po 17:00 lidé stále zůstávali v domě, na místě však byl klid a policie, která se tam na chvíli objevila, nezasahovala.
Z Přednádraží se v pátek odstěhovala jen dvojice mladých lidí. Byt jim pronajalo sdružení Vzájemné soužití. "Upřednostnili jsme je, protože ta mladá žena čeká miminko," řekl předseda sdružení Kumar Vishwanathan, který lidem v místě pomáhá.
Na místo přijela jedna hlídka republikové policie a hlídka strážníků, zjistil zpravodaj ČTK. Policisté uvedli, že byli na místo přivoláni. Zkontrolovali však jen situaci a asi po pěti minutách odjeli. Krátce nato místo opustily také zpravodajské štáby dvou televizí, rozhlasu a dalších zástupců médií.
Roztočil řekl, že se nemůže dohodnout se stavebním úřadem na tom, aby dům přestal být na katastru veden jako takzvaná jiná stavba, ale jako bytový dům.
Roztočil podepsal s nájemníky v pondělí nové smlouvy.
Právě kvůli faktu, že obývaný objekt není v katastru veden jako bytový dům, hrozilo lidem, že ač mají nové nájemní smlouvy, nebudou mít nárok na příspěvek či doplatek na bydlení.
"Dneska jsem v dobré vůli navštívil stavební úřad, kde jsem chtěl v první fázi řešit záležitosti kolem toho, proč jsou ty domy zapsány jako jiná stavba a tohle stanovisko změnit," řekl Roztočil.
Dodal, že úřad však po něm pro změnu v katastru požaduje kompletní dokumentaci k obydlenému domu, kterou však nemá k dispozici a její vypracování by stálo několik desítek tisíc korun. Podle Roztočila je však má mít v evidenci i stavební úřad.
Život v Přednádraží. Podívejte se:
"Trváme na tom, že jde o povinnost majitele. Pokud potřebnou dokumentaci nemá k dispozici, má si ji dát zpracovat," řekla mluvčí městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Jana Pondělíčková.
"O otázce, zda ji stavební úřad má, nebo nemá, se odmítají bavit," podotkl Roztočil, podle něhož stavební úřad stále trvá na tom, že nařízení o vystěhování obyvatel z domů je platné. Roztočil si myslí opak.
Majitel domů se večer na místě neobjevil. Obyvatelé, kteří v klidu pobývali v okolí domů, stěhování nechystali. "Bydlíme tady. Proč bychom se měli stěhovat," říkali. Byty prý opustí jen za asistence policie. "Dobrovolně se stěhovat nebudu. Ale pokud přijde policie, co nadělám," řekl například jeden z místních Romů.
Aktivista: Lidé se vystěhovat nemohou, nemají kam
Kumar Vishwanathan, který lidem v místě pomáhá, řekl, že se nemohou odstěhovat, protože nemají kam. "V pondělí se asi budeme muset obrátit na úřady," řekl.
Chce kvůli tomu oslovit i lidi, kteří momentálně bydlí na ubytovnách, kde ale také není všechno v pořádku.
"Myslím, že je (Roztočil) po jednání se stavebním úřadem hodně zklamaný. Podle mě je nucen obrátit se na policii, věřím, že to nedělá s radostí. Měli jsme naději, že situace rodin se na základě rozhodnutí krajského soudu, který zrušil pokutu za nevystěhování lidí, dá nějak zlegalizovat," uvedl Vishwanathan.
Dodal, že jediná cesta je nyní požádat soud, aby prozkoumal rozhodnutí stavebního úřadu o vystěhování lidí z loňského srpna.
"Stále máme za to, že dům číslo osm není tak nebezpečný, aby se z něj lidé museli stěhovat," řekl Vishwanathan. Podle něj v místě nyní žije asi 35 lidí.
11 bytů bylo obsazených
Stavební úřad nařídil Roztočilovi, aby opravil kanalizační přípojky. Devadesátidenní lhůta pro toto opatření mu podle Pondělíčkové běží od poloviny dubna. Pokud tak neučiní, hrozí mu pokuta až 200 000 korun.
"Změnili prohlášení, že to je kanalizace pro veřejnou potřebu, a řekli, že je to kanalizační přípojka, která patří k domům, a tudíž je moje. Všechno je to absolutně zvrácené, já už na to prostě nemám," uvedl Roztočil.
Nyní mu prý hrozí, že v případě, že by se v místě někomu něco stalo, ponese za to trestní odpovědnost. "Je mi těch lidí strašně líto, vím, že za to nemůžou. Ale bohužel, ať teda odejdou," řekl Roztočil, který míní, že mu v tuto chvíli žádný jiný postup nezbývá.
"Jestliže budeme brát v potaz, že to, co říká město, pořád platí, tak ty smlouvy jsou neplatné," uvedl.
Ostravská policejní mluvčí Gabriela Holčáková řekla, že pokud se na policii majitel obrátí, bude nejprve nutné zjistit skutkový stav věci. "V souladu se zákonem pak budeme jednat," uvedla pouze Holčáková a postup policie nechtěla předem komentovat.
Roztočil tvrdí, že v případě vystěhování je městský obvod povinen lidem zajistit ubytování nebo přístřeší.
"V okamžiku, kdy s nimi podepsal majitel nové nájemní smlouvy, je naopak přímo on jako vlastník domu povinen zajistit lidem náhradní přístřeší, a to na dobu, kdy s nimi podepsal nájemní smlouvu," uvedla Pondělíčková. Smlouvy Roztočil podepsal s lidmi na dva měsíce.