Třinec - V třinecké části Guty v noci na dnešek shořel dřevěný kostel Božího těla z 16. století. Významná památka byla prakticky zničena. Škody půjdou podle předběžných odhadů do desítek milionů, informoval mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.
Mluvčí ostravsko-opavské diecéze Pavel Siuda řekl, že by mohla vzniknout replika kostela, stejně jako v případě kostela svaté Kateřiny v Ostravě - Hrabové. Původní objekt, který byl národní kulturní památkou, vyhořel v roce 2002.
Hasiči dostali zprávu o požáru kostela Božího těla v Gutech krátce po půlnoci. Při příjezdu hasičů na místo byl už kostel v plamenech. "Oheň dostali hasiči pod kontrolu za necelou hodinu, do dnešního rána pokračovalo dohašování," uvedl Kůdela. Při požáru nebyl nikdo zraněn.
Římskokatolický filiální kostel v Gutech byl cennou památkou s mnohým původním vybavením a obrazy z první poloviny 16. století. V letech 2012 až 2014 byl kostel rekonstruován za několik milionů korun.
"Rekonstrukce se týkala především střechy a krovu. Řemeslníci kompletně vyměnili dřevěné šindele na střeše a valnou část prohnilých krovů. Zvonice byla úplně rozebrána, byly zhotoveny nové dubové základy a nové části věže," uvedl mluvčí Ostravsko-opavské diecéze Pavel Siuda.
Podle letopočtu vytesaném v portálu je možné, že byl kostel postaven roku 1563. Není však vyloučeno, že je starší. První zvon byl na jeho věž osazen v roce 1565 a existuje dodnes. V roce 2001 ho někdo ukradl. Zvedla se taková vlna nevole, že se ho zloději nakonec zbavili. Nalezen byl bez srdce v nedaleké Karpentné.
Kostel byl postaven z velkých kmenů listnatých stromů, nejstarší habry zřejmě rostly u řeky Olše již za doby Velkomoravské říše. Interiér kostela později vyzdobila díla místních umělců žijících v 17. a 18. století. V 19. století byl kostel několikrát opravován, avšak zachoval si svou původní goticko-renesanční podobu.
Vznikne replika
"Problém je ale v materiálu a odlehlosti staveb. Velmi rychle se v těchto případech oheň rozhoří. Hasiči většinou s ohledem na vzdálenost nemají šanci přijet včas a něco zachránit," uvedl vedoucí stavebního odboru diecéze Václav Kotásek.
Uvedl, že třinecký kostel byl vybaven požárním hlásičem ještě před rekonstrukcí. Siuda dodal, že je pravděpodobné, že i v Třinci vznikne replika zničeného kostela. V případě kostela v Ostravě-Hrabové se to podařilo do dvou let.
Událost z dnešního rána vyšetřuje policie. "Jelikož jsme na samém začátku prověřování, nemůžeme vyloučit úmyslné zapálení, nedbalostní jednání, pracujeme také s verzí technické závady," řekla mluvčí moravskoslezské policie Lenka Sikorová. Dodala, že místo prohledá pes speciálně vycvičený na vyhledávání hořlavých látek.