V Ostravě našli 220 000 litrů nelegálního alkoholu

ČTK ČTK
31. 5. 2013 17:05
Líh byl ukryt v tajné nádrži pod betonem v areálu bývalé likérky Daněk
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Policie ČR

Ostrava - Tajná nádrž ukrytá pod betonem v areálu bývalé likérky Daněk v Ostravě ukrývala více než 220 000 litrů nelegálního lihu. Celníci v pátek s hasiči ukončili jeho přečerpávání.

Pokud by se podařilo překupníkům alkohol prodat, stát by na spotřební dani přišel o více než 60 milionů korun.

Líh policisté odhalili v návaznosti na metanolovou kauzu. Minulý týden kriminalisté našli přibližně milion litrů nezdaněného alkoholu. Část skladů byla právě v Ostravě.

"Jednalo se o nezdaněný líh, který byl ukryt pod betonovou podlahou v bývalé ostravské likérce. Líh bylo nutno přečerpat ze dvou důvodů. Jednak, aby se zamezilo nelegální machinaci se zbožím a dále, aby se zjistilo přesné množství," řekla mluvčí Celního úřadu pro Moravskoslezský kraj Pavla Zdobnická.

Celkem celníci a hasiči vyčerpali 220 986 litrů lihu. "Převezeme jej do střeženého skladu celního úřadu. Zároveň zahájíme daňové řízení. Pak bude líh buď prodán v držbě, anebo bude provedena jeho likvidace," informovala mluvčí.

Celníci a hasiči v těchto dnech přečerpávají nelegální líh také v podzemních nádržích v Hrobicích na Zlínsku. Odhadem tam má být kolem 200 000 litrů tekutiny.

"Přečerpávání potrvá i o víkendu. Množství zatím nelze stanovit. Sčítá se to, jak jezdí cisterny," řekl mluvčí Celního úřadu pro Zlínský kraj Libor Štěpánek. Podle něj zatím celníci nemají ani výsledky rozborů tekutiny.

Podobné sklady byly i na Teplicku

Podobné sklady kriminalisté nalezli také v Háji u Duchcova na Teplicku. Celkový daňový únik spočítali na zhruba 300 milionů korun. Cisterny s alkoholem byly ukryty a zabetonovány pod zemí, policisté se k nim museli probourat.

Cisterny s alkoholem byly ukryty a zabetonovány pod zemí, policisté se k nim museli probourat.

Podle předběžných výsledků testů byl v zásobnících čistý, 96procentní etanol bez příměsí. 

"Celkem bylo zajištěno cca milion litrů lihu. V případě, že by došlo k prodeji takového množství, vznikla by České republice na neodvedené spotřební dani škoda nejméně 285 milionů Kč," uvedl už dříve mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták.

 

Právě se děje

Další zprávy