V Opavě se rozpadla koalice. Může za to rozkol v hnutí ANO

Domácí Domácí
30. 10. 2015 12:22
Opava je bez vedení města. Za rozpad koaliční smlouvy může rozštěpení hnutí ANO na dvě části. Strana se nyní snaží dojednat novou koalici. S informací přišel server Novinky.cz. Z opozice se tak může dostat ČSSD, která je druhou nejúspěšnější stranou. Podle zastupitelů si ANO může za rozpad samo. Je totiž podle nich složené z lidí, kteří mají s politikou malé zkušenosti. Do konce listopadu se musí konat mimořádné zastupitelstvo, aby se v prosinci mohl schvalovat rozpočet na další rok. Opavská ČSSD se snaží dohodnout s menší částí ANO a dalšími stranami na nové koalici. Primátor města Martin Víteček (ANO), jehož místo je v ohrožení, se k situaci na radnici nechtěl vyjadřovat.
Opavský primátor Martin Víteček
Opavský primátor Martin Víteček | Foto: ČTK
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy