Zlín - Státní zástupce Jiří Zemek navrhl šesti mužům z takzvané ostravské větve kauzy metanol tresty od 6,5 do 10,5 roku. Sedmého navrhl obžaloby zprostit. Podle ní třem lidem hrozilo za obecné ohrožení 12 až 20 let nebo výjimečný trest.
Zemek ale pod vlivem rozhodnutí olomouckého vrchního soudu o odvoláních v hlavní, zlínské větvi kauzy navrhl odsouzení za ohrožování zdraví závadnými potravinami s mírnější sazbou. Hlavní líčení pokračuje za týden, kdy by se k věci měli naposledy vyjádřit obžalovaní. Poté soud vynese rozsudek.
Podle obžaloby dostal na severní Moravu otrávený alkohol prodejce Martin Jirout, jemuž zlínský soud loni v květnu při projednávání hlavní větve kauzy uložil 16 let vězení. Údajně zprostředkoval dodávku asi 2300 litrů alkoholu otráveného metanolem pro Michala a Miroslava Klöselovy do Havířova.
Podle státního zástupce se alkohol přes distributory Martina Posládka, Martina Svobodu a Václava Zlámala dostal ke spotřebitelům.
Na svědomí mají pět životů
Klöselovi i Posládek byli obžalováni z obecného ohrožení, zbylí dva z ohrožování zdraví závadnými potravinami. Podle obžaloby mají na svědomí pět životů. Ohrožování zdraví závadnými potravinami se podle obžaloby dopustili i další muži z ostravské větve, Petr Čagan a Bohumil Malátek.
Čagan údajně opatřil Malátkovi 150 litrů alkoholu, po jehož vypití zemřeli na Přerovsku dva lidé, Malátek má údajně na svědomí i další ženu. Čagan prý dodal i alkohol do Brna, kde jeho konzumaci nepřežil další muž.
Až na Michala Klösela všichni muži vinu popírají. Doznání a projevenou lítost Michala Klösela Zemek ocenil návrhem trestu osm let a devět měsíců. U ostatních státní zástupce upozornil na motiv v podobě zisku, absenci lítosti, na projevenou aroganci a nulovou odvahu převzít odpovědnost za své činy.
Pro Posládka žádá 10,5 roku, pro Svobodu osm let a tři měsíce, pro Zlámala 6,5 roku a pro Čagana i Malátka osm let vězení. Miroslava Klösela Zemek navrhl obžaloby zprostit. Jednání pokračuje závěrečnými návrhy obhajoby.
Zproštění obžaloby žádali všichni obhájci. Někteří alternativně poukázali na možnost hodnotit jednání klientů jako nedbalostní a uložit jim podmíněný trest. Advokát Svobody navrhl vrátit věc státnímu zástupci k došetření.
Pět osob podle Zemkova návrhu čelí hrozbě trestu od pěti do 12 let, Zlámal v rozmezí tři až deset let.
Zlínský krajský soud loni při projednávání hlavní větve případu překvalifikoval jednání šesti mužů původně obžalovaných z ohrožování zdraví závadnými potravinami na obecné ohrožení a uložil jim tresty od osmi do 21 let.
Olomoucký vrchní soud ale vyhověl odvolání obžalovaných a věc do Zlína stejně jako případ Jirouta obžalovaného z obecného ohrožení vrátil.
Míchači dostali doživotní tresty
Zdejší soud má znovu právní kvalifikaci a s ní spojené tresty zvážit. Nedá se tak zřejmě očekávat, že by zlínský soud postupoval stejně a i v ostravské větvi kauzy posoudil jednání obžalovaných jako úmyslné obecné ohrožení. Vrchní soud ale míchačům směsi Tomáši Křepelovi a Rudolfu Fianovi potvrdil pravomocně doživotní trest, patnáctiletý trest přijal hlavní distributor otrávené směsi Jiří Vacula.
Metanolová aféra začala 3. září 2012. Obžaloba hlavním aktérům klade za vinu 38 mrtvých a dalších 79 intoxikovaných včetně lidí s trvale poškozeným zdravím. V ostravské větvi jde o devět mrtvých.