Praha – Osm dní uplynulo od nehody v Dole Karviná, kde při důlních otřesech zahynuli tři horníci a dalších devět bylo zraněno. Koncem tohoto týdne se seizmická aktivita v dole uklidnila a na místo tragédie se ve středu konečně dostali i báňští inspektoři spolu se zástupci odborů a komisí pro důlní měření.
Ti podle mluvčího Českého báňského úřadu Bohuslava Machka místo ohledali, sepsali vzniklou škodu a zajistili fotodokumentaci. Podle mluvčího OKD Marka Síbrta ale zatím nelze škodu vyčíslit. "Škoda bude vyčíslena až po závěru vyšetřování a výslechu všech svědků," řekl Aktuálně.cz. Výsledky šetření by podle něho měly být známé až během několika týdnů.
"Vzhledem k intenzitě a značné četnosti otřesů nebylo možné provést ohledání místa dříve než ve středu. Nyní bude potřeba vyslechnout svědky, a to zejména ty postižené, kteří byli ve směně, když došlo k otřesům," potvrdil Machek.
Síbrt už dříve Karvinskému deníku sdělil, že první výslechy zaměstnanců proběhly bezprostředně po tragédii. Muži ale byli příliš traumatizovaní a potřebovali klid. Výslechy se proto budou opakovat.
Místo tragédie je uzavřené
Část dolu, kde došlo k neštěstí, je nyní uzavřená. Podle předpisů musí zůstat v původním stavu, zbytek dolu je prozatím v normálním provozu. Není ale vyloučeno, že do budoucna dojde ke kompletnímu uzavření dolu.
"Po každé mimořádné události je možnost uzavřít buď celý důl, nebo jen to konkrétní pracoviště. V tomto případě jsme zatím uzavřeli pouze porub, kde přímo došlo k neštěstí. Jakmile ale projdeme standardním vyšetřovacím procesem, padne rozhodnutí, jestli se připravovaný stěnový porub neuzavře definitivně," řekl Machek.
V černouhelném Dole Karviná a konkrétně v jeho lokalitě Doubrava, kde došlo k otřesům, se těží už téměř dvě stě let. Patří mezi doly OKD, které jsou na otřesy rizikové a platí pro ně přísnější bezpečnostní opatření. Striktnější bezpečnostní podmínky ale znamenají i větší finanční náročnost těžby, což s sebou přináší otázku, jestli bude těžba po dalším zpřísňování ještě vůbec výhodná.
Mluvčí: Uvidíme, jestli se bude v těžbě pokračovat
"S ohledem na různé typy dolů máme pro ně také zvláštní bezpečnostní opatření. Musíme například regulovat počet zaměstnanců a monitorujeme je, jestli nejsou v místech, kde je vyšší seizmická aktivita. Seizmickou aktivitu musíme monitorovat průběžně. Přísnější bezpečnostní podmínky přirozeně těžbu prodražují a potom je skutečně potřeba rozhodnout, jestli je v místě ještě možné další dobývání černého uhlí a za jakých podmínek," vysvětlil mluvčí.
Podle něho musí inspekce nejdříve vyhodnotit, jestli při neštěstí nebyla porušena legislativa a zda protiotřesová studie nesignalizovala nebezpečí. Až po tom může dojít k diskusi, jak eliminovat rizika do budoucnosti. Otřesy jsou ale doprovodným projevem stávající a minulé těžby.
Jeden horník zůstává v umělém spánku
"Samozřejmě že kdyby se netěžilo, tak důlní otřesy nejsou. Snažíme se ale stále najít cestu, jak získat peníze na další výzkumy a situaci neustále vyhodnocujeme," upřesnil Machek.
K tragické události v Dole Karviná došlo 14. listopadu před polednem. Dva horníci české národnosti a jeden Polák nehodu nepřežili, dalších devět jejich kolegů bylo zraněno. Podle Karvinského deníku horníky zranila padající hornina a tlaková vlna, kterou způsobil otřes.
Jeden ze zraněných, který prodělal rozsáhlé poranění hrudníku, stále zůstává v umělém spánku. Aktuálně.cz to potvrdil mluvčí ostravské nemocnice Tomáš Oborný. V Ostravě jsou hospitalizovaní ještě další čtyři muži. Většina horníků, kteří byli ošetřováni v Karviné, už je v domácím léčení.