V dolech na Karvinsku letos zemřelo nejvíce lidí za pět let

Domácí Domácí
15. 11. 2014 7:41
V českých dolech tento rok zemřelo devět lidí. Oproti tomu loni nešťastnou náhodou zemřeli "pouze" dva záchranáři.
Důl Paskov.
Důl Paskov. | Foto: NWR

Praha - Tři horníci v pátek zahynuli při otřesu v karvinském Dole Doubrava. Devět dalších zaměstnanců utrpělo těžká zranění. Za posledních pět let je toto důlní neštěstí největší, není ale ojedinělé. Jen letos se jedná už o sedmou smrtelnou nehodu.

Od roku 2009 bylo tragických nehod v českých dolech 26 a zemřelo při nich celkem 29 lidí. Nejvíce důlních katastrof se v poslední době stalo právě v Ostravsko-Karvinské pánvi. Z 26 nehod se pouze dvě staly na Mostecku.

Počet letošních obětí se k pátku vyšplhal na devět. V březnu nepřežil zával v Dole Karviná devětačtyřicetiletý horník a o necelý měsíc později zemřel na povrchovém pracovišti Dolu Darkov další zaměstnanec. V podzemí Dolu Karviná zemřel v květnu i šestačtyřicetiletý horník a další zahynul v podzemí dolu ČSM v srpnu. Jeden smrtelný úraz se letos stal i na Mostecku v hlubinném dole Centrum.

O poznání méně tragický byl oproti letošku rok 2013. Loni práce v dole na Karvinsku vzala život dvěma báňským záchranářům, kteří se otrávili při odebírání vzorků ovzduší z uzavřených prostor. V roce 2012 zato přišli o život hned čtyři lidé, přičemž dvě neštěstí se odehrály v Dole Paskov a další dvě v Dole ČSM. Nejmladší z obětí bylo 26 let.

Smutnou statistiku navýšil také rok 2011, kdy došlo k šesti tragickým nehodám. Při dvou z nich došlo na Karvinsku k otřesům, mezi nimiž byl pouze dvoudenní rozestup. Zemřeli při nich dva horníci, další byli zraněni.  

Otřes v karvinském Dole Darkov měl na svědomí jednu oběť i v roce 2010 a stejně tak zemřel kvůli otřesům jeden zaměstnanec i v roce 2009. V roce 2010 zemřeli kromě této oběti na Karvinsku a Ostravsku ještě další tři lidé, v roce 2009 pak další dva lidé.  

K těm vůbec největším důlním katastrofám v historii Česka došlo ještě před druhou světovou válkou. Dosud nejtragičtější byl požár v rudném dole Marie u Příbrami v roce 1892. Tehdy zemřelo celkem 319 horníků. Pouze o dva roky později zemřelo na Karvinsku při trhacích pracích v uhelném dole dalších 235 horníků. Stovku překročilo o neštěstí v uhelném dole Nelson III u Duchcova, kde po výbuchu v roce 1934 zemřelo 142 horníků. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

Ve druhém čtvrtletí porušily zákon téměř čtyři pětiny kontrolovaných e-shopů

Téměř čtyři pětiny internetových obchodů, které v letošním druhém čtvrtletí zkontrolovala Česká obchodní inspekce (ČOI), porušily zákon. Pochybení se nejčastěji týkala práv spotřebitelů a především toho, že provozovatelé e-shopů neposkytli zákazníkům informace ohledně reklamace a mimosoudního řešení spotřebitelských sporů. Inspekce o tom v pondělí informovala v tiskové zprávě, kde současně připomněla, že vzhledem k epidemii nemoci covid-19 zájem o nákupy přes internet vzrostl. Za zjištěné nedostatky ČOI uložila firmám ve sledovaném období 452 pokut za 2,64 milionu korun.

"Výsledky kontrol potvrdily, že v oblasti internetového prodeje dochází stále k vysokému počtu porušování práv spotřebitelů," uvedl ředitel ČOI Mojmír Bezecný.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Velké technologické podniky letos rekordním tempem nakupují menší rivaly

Velké technologické společnosti letos rekordním tempem nakupují menší konkurenty. Informoval o tom britský ekonomický list Financial Times (FT). Technologické firmy podle údajů společnosti Refinitiv na převzetí svých potenciálních konkurentů v hodnotě méně než jedné miliardy dolarů od začátku roku vynaložily minimálně 264 miliard dolarů (5,7 bilionu Kč). To představuje dvojnásobek předchozího rekordu z roku 2000.

Od začátku letošního roku technologické společnosti podle FT podepsaly rekordních 9222 smluv o převzetí podniků v hodnotě méně než jedné miliardy dolarů u každého z nich. Vlna akvizic přichází v době, kdy se na velké technologické podniky soustředí čím dál větší pozornost ze strany regulátorů i politiků. Firmy jako Apple, Facebook, Google, Amazon a Microsoft se stávají terčem obvinění, že svými podnikatelskými praktikami omezují hospodářskou soutěž a poškozují spotřebitele, píše britský list.

Zdroj: ČTK
Další zprávy