Ostrava - Špatně se vám tady dýchá? Bojíte se o své zdraví? Nechcete se otrávit?
Skupina studentů z Ostravy vyzvala obyvatele města, aby na chvíli přerušili vánoční nákupy a přišli demonstrovat.
Protestovat chtějí proti tomu, že se na Ostravsku stále nelepší mimořádně špatný stav ovzduší.
Shromáždění s happeningem nazvali "Rouška pro Ostravu" a k účasti se dosud přihlásily stovky obyvatel regionu.
Informace o demonstraci se šíří především sociální sítí Facebook, kde se pod výzvu dosud připojilo bezmála tisíc lidí.
"V některých lokalitách jsou desetinásobně překročeny zákonné limity pro obsah karcinogenního benzoapyrenu. Tyto karcinogeny pozměňují DNA a mají negativní vliv na průběh těhotenství," uvádějí organizátoři protestu.
"Každé třetí dítě na Ostravsku má astma. Průměrná délka života je v Ostravě již dnes o dva roky kratší, než ve zbytku republiky," vypočítávají v pozvánce na shromáždění studenti Tomáš Knopp, Jakub Sosna a Vít Tokarský.
"Pojďme ukázat, že nám to není lhostejné. Nasaďme společně roušku pro Ostravu," apelují na lidi z Ostravy a okolí.
V pátek před magistrátem
Demonstrovat se bude v pátek 17. prosince ve tři odpoledne na Prokešově náměstí před Novou radnicí, kde sídlí ostravský magistrát.
"Svolat shromáždění před magistrát nebyl náš hlavní záměr," říká jeden z organizátorů Jakub Sosna. "Původně jsme chtěli na Masarykovo náměstí, ale tam jsou vánoční trhy a demonstrace by tam tedy nebyla možná."
ROUŠKA PRO OSTRAVU
Z prohlášení organizátorů:
- Jsme Ostraváci a nehodláme se smířit se stavem ovzduší v našem městě.
- Ostrava se dusí. V noci se nevětrá, ve dne tramvaje hlásí inverzi.
- Obsah karcinogenů v ovzduší dosahuje až desetinásobku republikového průměru.
- Každé třetí dítě na Ostravsku trpí astmatem.
- Průměrná délka života je v Ostravě o dva roky nižší, než ve zbytku republiky.
Trojice studentů na svých plakátech uvádí, že nejsou napojeni na žádné politické uskupení, stranu ani průmyslovou lobby.
Účastníci demonstrace si mají přinést ochranou roušku na ústa, aby tím dali najevo, že se v Ostravě obávají o své životy a zdraví. "Roušky budou k dispozici také přímo na místě," sdělil Jakub Sosna.
Průmysl a doprava
Ostrava patří k městům s nejvíce znečištěným ovzduším v rámci celé Evropské unie. Nejvážnější smogové situace nastávají v zimních měsících především v období od listopadu do března.
Poslední série smogových dnů začala 3. prosince a trvala celý týden. Například obsah jemného polétavého prachu v ovzduší mnohonásobně překračoval povolené limity a krajský úřad proto vyhlásil signál regulace.
Ten nařizuje průmyslovým podnikům omezit výrobu a snížit objem emisí vypouštěných do ovzduší.
Právě průmysl společně s automobilovou dopravou jsou podle názoru odborníků největšími znečišťovateli ovzduší na Ostravsku.
Ministerstvo životního prostředí proto s velkými firmami vyjednává o dobrovolných závazcích, které by nad rámec nařízených regulací pomohly situaci na Ostravsku zlepšit.
Jeden z největších znečišťovatelů ovzduší v České republice hutní společnost ArcelorMittal Ostrava se však už před dvěma a půl lety zavázal k investicím do životního prostředí v miliardách korun, své sliby dosud splnil pouze zčásti.
Ekodemonstrace už za totality
Na poslední a dosud jediné demonstraci proti smogu se lidé v Ostravě sešli na jaře roku 2008. K všeobecnému překvapení a ke zklamání organizátorů se protestu tehdy účastnilo pouze několik stovek lidí.
Pořadatelé i příznivci letošního shromáždění doufají, že tohle se už nebude opakovat. Jiní pozorovatelé ostravských poměrů jsou však spíše skeptičtí.
"Myslím, že to bude stejné, jako tenkrát. Moc lidí tam nebude," uvedla například ostravská novinářka Iva Havlíčková.
"Jestli se zúčastní všichni, kteří svou účast nahlásili, tak taková demonstrace v Ostravě za čistotu ovzduší ještě nebyla. Možná nebyla vůbec od roku osmdesát devět," uvedl naopak na facebooku pod výzvou "Rouška pro Ostravu" autor jménem Pavel Matějka.
Právě demonstrace proti katastrofálnímu stavu životního prostředí, byly v roce 1989 jedním z nejvýraznějších protestů proti tehdejšímu komunistickému režimu. Ve smogem zamořených severních Čechách tehdy protestovaly tisíce lidí, kteří tím riskovali represe i vězení.