Ostrava - Moravskoslezský kraj se znovu probudil do rekordně mrazivého rána. Ve Frenštátě pod Radhoštěm na Novojičínsku bylo dokonce překonáno minimum staré 63 let. Stanice tam tehdy naměřila minus 16,5 stupně Celsia. V neděli nad ránem tam bylo minus 17,6 stupně, sdělil pracovník ostravské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.
Kromě Frenštátu pod Radhoštěm byla minima platná pro neděli překonána na dalších dvou místech. V Lučině na Karvinsku stanice naměřila teplotu minus 18 stupňů Celsia. V roce 1971 tam bylo o 1,4 stupně tepleji. V Ostravě-Porubě dnes teplota klesla na minus 16,2 stupně Celsia. Dosud platný teplotní rekord, minus 15 stupňů Celsia, byl také z roku 1971.
V Moravskoslezském kraji bylo ale ráno nejchladněji ve Světlé Hoře na Bruntálsku. Tamní stanice naměřila minus 19,3 stupně Celsia. V roce 1971 tam bylo 4. března ještě o 4,2 stupně chladněji.
Podle meteorologů má Moravskoslezský kraj v tomto období za sebou poslední mrazivou noc. Už během neděle se má oteplovat. "V pondělí a dál během týdne v noci teploty pod nulu ještě klesnou, ale už ne tak výrazně," řekl meteorolog.
Kromě mrazů trápí sever Moravy také smog
Ovzduší v Moravskoslezském kraji zůstává výrazně znečištěné. Denní limity pro polétavý prach, 50 mikrogramů na metr krychlový, byly například kolem poledne v Rychvaldě překročeny čtyřikrát, ve Věřňovicích dokonce téměř šestkrát. V celém kraji je vyhlášená smogová situace, pro oblast Ostravska, Karvinska, Frýdecko-Místecka a Třinecka dál platí smogová regulace. Podniky musejí přijmout opatření, aby ještě více neznečišťovaly ovzduší, uvedl Český hydrometeorologický ústav.
Meteorologové situaci z nedělního rána hodnotí vesměs jako špatnou až velmi špatnou. Během dne by se ještě mohla částečně zlepšit. "Rozptylové podmínky budou zpočátku většinou nepříznivé, během dne většinou mírně příznivé. Průměrné 24hodinové koncentrace prašného aerosolu se budou pohybovat nad hodnotou stanoveného imisního limitu, místy i několikanásobně," uvedli meteorologové.
Smogová situace a regulace tak pravděpodobně zůstanou v platnosti. Meteorologové doporučují omezit pobyt pod širým nebem a zdržet se zvýšené fyzické zátěže spojené se zvýšenou frekvencí dýchání. Doporučují také omezit používání aut se spalovacím motorem.
Rekordy padaly i na jihu Moravy
Dyjákovicích na Znojemsku padl dnes více než dvacet let starý teplotní rekord. Meteorologové tam naměřili -10,8 stupně Celsia. V roce 1996 tam bylo -6,4 stupně, sdělil Peter Hruška z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Největší zima je ale v tradičně velmi teplé metropoli českého folkloru ve Strážnici na Hodonínsku, kde je -13,9 stupně Celsia. Rekord tam ale nepadl.
Zima byla i v Kuchařovicích na Znojemsku, kde teploměr ukázal -12,8 stupně Celsia a také v Pohořelicích na Brněnsku, kde klesla teplota na minus 12,6 stupně.
Video: Kry plují i po Dyji nejteplejším krajem v republice