V Česku dál mrzne. Teplotní rekordy padly na čtvrtině stanic, na Rychnovsku bylo minus 25,7 stupně

ČTK ČTK
1. 3. 2018 10:15
V dalších dnech by už mrazy s výjimkou Moravskoslezského kraje a severu Olomouckého kraje neměly být tak silné.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Silný mráz v Česku trvá, na mnoha místech opět padly teplotní rekordy. Na východě republiky a na horách navíc vítr na silnicích tvoří sněhové jazyky a závěje. Někde vozovky pokrývá i vrstva uježděného, případně zledovatělého sněhu.

Silnice v ostatních částech ČR jsou většinou holé, vymrzlé a sjízdné bez omezení. V Moravskoslezském kraji se po přechodném zlepšení opět zhoršily rozptylové podmínky, meteorologové ráno označili situaci za velmi špatnou. Na Ostravsku, Karvinsku a v části Frýdecko-Místecka kvůli velkému množství prachu v ovzduší až do odvolání vyhlásili smogovou situaci.

Podle meteorologů padly teplotní rekordy zhruba na čtvrtině ze 148 stanic, které fungují aspoň 30 let. V dalších dnech by už mrazy s výjimkou Moravskoslezského kraje a severu Olomouckého kraje neměly být tak silné.

Největší mráz zaznamenali v Orlickém Záhoří na Rychnovsku, kde přechodně teplota klesla až na minus 25,7 stupně. Pod minus 20 stupňů se dostala i na rašeliništi na Jizerce, na Nové Louce v Bedřichově, ve Volarech na Prachaticku, šumavské Jezerní slati nebo v Karlově Studánce na Bruntálsku.

Na severu Moravy se pohybovaly teploty v průměru od minus 17 do minus 21 stupňů. Například v již zmíněné Karlově Studánce bylo minus 20,5 stupně Celsia, čímž padl 55 let starý teplotní rekord. Rekord byl překonán i na Lysé hoře v Beskydech, kde dosavadní minimum pro čtvrteční den bylo minus 17,6 stupně z roku 2005. Ve čtvrtek tam bylo o dva stupně chladněji.

Na Bruntálsku a Opavsku se k mrazu přidal i vítr, který tvoří na silnicích sněhové jazyky. V Beskydech mohou řidiči narazit i na ujetou vrstvu sněhu. Obdobná situace je v Krkonoších a Jizerských horách, kde na vozovkách leží ujetá vrstva zledovatělého sněhu. Silnice ve vyšších polohách Jeseníků pokrývají zbytky rozbředlého sněhu, místy se tam tvoří stejně jako na Přerovsku sněhové jazyky. V okolí Ostružné na Jesenicku by si řidiči měli dát pozor na námrazu. Méně důležité cesty v Jeseníkách ve vyšších polohách pokrývá ujetý sníh s posypem.

Na uježděný sníh mohou řidiči narazit i na silnicích nižších tříd na Vsetínsku nebo na jihu Čech. V tamních horských oblastech se na nich vlivem silného větru rovněž tvoří sněhové jazyky a závěje.

Jak správně obléknout dítě do mrazu? Podívejte se na video: 

Jak oblékat děti v mrazech | Video: Zdeněk Bašus
 

Právě se děje

před 20 minutami

Ant Group, divize čínské Alibaby, získá z prodeje akcií až 35 miliard dolarů, nejvíce v historii

Společnost Ant Group, která je finančně technologickou divizí čínského internetového prodejce Alibaba, získá z prodeje akcií až 35 miliard dolarů (zhruba 808 miliard Kč). Bude to největší primární veřejná nabídka akcií (IPO) v historii. V pondělí to uvedl server CNBC.

Firma nabídne akcie na burzách v Šanghaji a Hongkongu. Pokud vše půjde hladce, předstihne tato nabídka loňskou nabídku akcií energetické společnosti Saudi Aramco, v té době největší na světě.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Ministerstvo financí připravilo další úlevu pro podnikatele. Těm, které zasáhla pandemie, odloží splatnost DPH do konce roku

Ministerstvo financí posune splatnost daně z přidané hodnoty (DPH) pro podnikatele z maloobchodu a služeb, na které přímo dolehla nejnovější vládní opatření v boji s koronavirem. Resort o tom informoval v pondělí. Splatnost DPH  za třetí čtvrtletí a září, která připadá na toto pondělí, posune resort do konce roku. MF zároveň upozornilo na to, že pardon se nebude týkat prominutí pokuty za opožděné tvrzení daně, a proto je nutné daňové přiznání i kontrolní hlášení podat v zákonné lhůtě. Odklad splatnosti MF provede prominutím úroků za pozdě zaplacenou daň.

Zdroj: ČTK
Další zprávy