V Česku dál mrzne. Teplotní rekordy padly na čtvrtině stanic, na Rychnovsku bylo minus 25,7 stupně

ČTK ČTK
1. 3. 2018 10:15
V dalších dnech by už mrazy s výjimkou Moravskoslezského kraje a severu Olomouckého kraje neměly být tak silné.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Silný mráz v Česku trvá, na mnoha místech opět padly teplotní rekordy. Na východě republiky a na horách navíc vítr na silnicích tvoří sněhové jazyky a závěje. Někde vozovky pokrývá i vrstva uježděného, případně zledovatělého sněhu.

Silnice v ostatních částech ČR jsou většinou holé, vymrzlé a sjízdné bez omezení. V Moravskoslezském kraji se po přechodném zlepšení opět zhoršily rozptylové podmínky, meteorologové ráno označili situaci za velmi špatnou. Na Ostravsku, Karvinsku a v části Frýdecko-Místecka kvůli velkému množství prachu v ovzduší až do odvolání vyhlásili smogovou situaci.

Podle meteorologů padly teplotní rekordy zhruba na čtvrtině ze 148 stanic, které fungují aspoň 30 let. V dalších dnech by už mrazy s výjimkou Moravskoslezského kraje a severu Olomouckého kraje neměly být tak silné.

Největší mráz zaznamenali v Orlickém Záhoří na Rychnovsku, kde přechodně teplota klesla až na minus 25,7 stupně. Pod minus 20 stupňů se dostala i na rašeliništi na Jizerce, na Nové Louce v Bedřichově, ve Volarech na Prachaticku, šumavské Jezerní slati nebo v Karlově Studánce na Bruntálsku.

Na severu Moravy se pohybovaly teploty v průměru od minus 17 do minus 21 stupňů. Například v již zmíněné Karlově Studánce bylo minus 20,5 stupně Celsia, čímž padl 55 let starý teplotní rekord. Rekord byl překonán i na Lysé hoře v Beskydech, kde dosavadní minimum pro čtvrteční den bylo minus 17,6 stupně z roku 2005. Ve čtvrtek tam bylo o dva stupně chladněji.

Na Bruntálsku a Opavsku se k mrazu přidal i vítr, který tvoří na silnicích sněhové jazyky. V Beskydech mohou řidiči narazit i na ujetou vrstvu sněhu. Obdobná situace je v Krkonoších a Jizerských horách, kde na vozovkách leží ujetá vrstva zledovatělého sněhu. Silnice ve vyšších polohách Jeseníků pokrývají zbytky rozbředlého sněhu, místy se tam tvoří stejně jako na Přerovsku sněhové jazyky. V okolí Ostružné na Jesenicku by si řidiči měli dát pozor na námrazu. Méně důležité cesty v Jeseníkách ve vyšších polohách pokrývá ujetý sníh s posypem.

Na uježděný sníh mohou řidiči narazit i na silnicích nižších tříd na Vsetínsku nebo na jihu Čech. V tamních horských oblastech se na nich vlivem silného větru rovněž tvoří sněhové jazyky a závěje.

Jak správně obléknout dítě do mrazu? Podívejte se na video: 

Jak oblékat děti v mrazech | Video: Zdeněk Bašus
 

Právě se děje

před 2 minutami

USA podpořily Hongkong, Peking to označil za vměšování

Americká Sněmovna reprezentantů schválila tři zákony, jimiž podpořila demonstranty v Hongkongu, kteří ve velkoměstě bojují za posílení demokracie.

Přijatá opatření se nelíbí Pekingu, který Washington vyzval, aby se nevměšoval do záležitostí Číny. Hongkongští prodemokratičtí zákonodárci zároveň přerušili výroční proslov Čínou podporované správkyně města Carrie Lamové.

Jeden z návrhů zákona přijatých v úterý dolní komorou amerického Kongresu odsuzuje kroky Číny při řešení situace v Hongkongu. Demonstranti zde už několik měsíců protestují proti plíživému omezování svobod ze strany Pekingu a dožadují se demokratických reforem.

před 12 minutami

V Katalánsku policie zadržela 25 demonstrantů, zraněných je nejméně 74

Pětadvacet osob zadržela policie při úterních demonstracích v Barceloně a dalších katalánských městech, které vypukly po pondělním rozsudku nad separatistickými politiky.

Potyčky s policií, v něž úterní demonstrace mnohdy přerostly, si vyžádaly nejméně 74 zraněných, informoval dnes list La Vanguardia. Španělská vláda násilí odsoudila a uvedla, že jejím cílem je zachovat v Katalánsku bezpečnost.

Nejvíce lidí místní policie podle listu La Vanguardia zadržela během střetů ve městě Tarragona (13), dalších osm ve městě Lleida, tři v Barceloně a jednoho ve městě Sabadell.

před 38 minutami

Írán už od léta drží francouzského vědce i jeho kolegyni

Íránské úřady zadržely a uvěznily francouzského vědce Rolanda Marchala z Pařížského institutu politických věd, informoval list Le Figaro. Teherán Marchala drží podle deníku už od léta, a to společně s jeho francouzsko-íránskou kolegyní Faribou Adelkhahovou, o jejímž zadržení psala íránská média v červenci. Vědkyně byla zatčena pro podezření ze špionáže, důvod Marchalova zadržení zatím není jasný.

Marchalovi tamní úřady povolily setkání s francouzskými diplomaty a přesunuly ho do běžné věznice. V případě Adelkhahové Teherán v říjnu oznámil, že požadavek Francie na propuštění šedesátileté vědkyně s dvojím občanstvím je vměšováním se do vnitřních záležitostí Íránu a vyřešení situace nijak nepomůže.

Další zprávy