V Británii pomáhá se sněhem armáda, Irové doporučují "zimní spánek". Tato místa v Evropě trápí mrazy

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
3. 3. 2018 7:42
Řada evropských států nadále bojuje s teplotami pod nulou a se sněhovými bouřemi. Situace je v současné chvíli kritická hlavně ve Velké Británii a Irsku. Některá jindy vytížená letiště jsou zčásti mimo provoz, kolabuje i automobilová doprava. Podobnou situací si v minulých dnech prošli lidé i ve Francii, Švýcarsku nebo Itálii.
Londýn bojuje s extrémně mrazivým počasím.
Londýn bojuje s extrémně mrazivým počasím. | Foto: ČTK

Velká Británie

Mrazy a sníh už od pondělí komplikují každodenní život lidí ve Velké Británii. Bouře ochromily dopravu, řada silnic po celé zemi je uzavřená. Navíc by podle serveru The Independent mohlo v pátek v některých částech Británie napadnout až 50 centimetrů sněhu. 

Kromě mrazivého počasí z východu, kterému se přezdívá Beast from the East (Bestie z Východu), se musí Británie potýkat také s bouří Emma. Ta pro změnu přichází z jihu. Podle meteorologů je aktuální zimní počasí na Britských ostrovech nejhorší za posledních 30 let.

Kvůli sněhovým bouřím nadále platí oranžový stupeň varování (druhý na třístupňové škále) ve středním a východním Skotsku, jihozápadní Anglii a Walesu. Zavřené jsou některé školy, knihovny nebo soudní budovy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy