Soud opět řeší krach Union banky, jde o čtyři miliardy

ČTK ČTK
29. 3. 2011 12:51
Banka zkrachovala před osmi lety

Ostrava - U Krajského soudu v Ostravě začal proces s pěticí manažerů, kteří jsou podle obžaloby zodpovědní za tunelování zkrachovalé Union banky.

Nevýhodnými úvěry ji měli připravit o čtyři miliardy korun. Všichni souzení vinu odmítají. Během vyšetřování tvrdili, že dělali naopak vše pro záchranu ústavu.

"Případ je složitý. Jen do 1. dubna je naplánován výslech obžalovaných," uvedla mluvčí soudu Lucie Böhmová. Dodala, že soud bude při určování viny vycházet z výpovědi 110 svědků. "Jen obžaloba má 40 stran. Samotný spisový materiál jich má na 100 tisíc," uvedla mluvčí.

Úvěry nebyly dostatečně zajištěné

Státní zástupce obžaloval pět členů představenstva banky - Jiřího Babiše, Miroslava Fučíka, Tomáše Michala, Alenu Pejčochovou a Tomáše Seidlera. "Osobám, které byly personálně či obchodně spojené s Union bankou, poskytovali speciální a nestandardní úvěry. Ty nebyly dostatečně zajištěné," řekl Kalda s tím, že šance na navrácení úvěrů byla v době jejich poskytnutí minimální.

K soudu nedorazila jen Pejčochová. Její advokátka proto požádala o jednání v nepřítomnosti klientky.

Podle státního zástupce Karla Kaldy se ale nedá říct, že toto jednání vedlo přímo ke krachu banky. "Naopak samotný krach úvěry oddalovaly. Zlepšovaly finanční obraz banky a Česká národní banka tak nedostávala správné informace," vysvětlil žalobce.

Dodal, že rizikové úvěry vrcholní manažeři banky poskytovali od poloviny roku 1999 do poloviny roku 2002.

Pětice čelí obžalobě z porušování povinností při správě cizího majetku a porušování závazných pravidel hospodářského styku. Za to jí hrozí až osmiletý pobyt ve vězení.

Podezření čelí i italský finančník

V souvislosti s Union bankou se k ostravskému krajskému soudu podala i další obžaloba. Podezření z podvodu a porušování povinnosti při správě cizího majetku čelí italský finančník a někdejší člen představenstva společnosti Union Group Giuseppe Roselli.

Souzen by měl být i jeho krajan Paolo Catalfamo. Oba zastupovali společnost Investmar. Ta banku od roku 2002 ovládala a v únoru 2003, dva týdny před uzavřením poboček banky, si nechala nezákonně proplatit 35 milionů korun a na dalších 30 milionů už měla uzavřenou smlouvu.

Ostravský finanční ústav zbankrotoval koncem května 2003 a uvízly v něm vklady 130 tisíc klientů. K soudu přihlásilo 75 tisíc věřitelů pohledávky za 17,2 miliardy korun. V ostravské bance zbyl majetek za více než osm miliard korun.

 

Právě se děje

Další zprávy