Smog dusí sever Moravy. Nejezděte autem, žádají experti

Domácí ČTK Domácí, ČTK
22. 10. 2012 13:57
S inverzí se zhoršily rozptylové podmínky i v Královéhradeckém a Ústeckém kraji
Meteorologové žádají řidiče automobilů, aby pokud možno nevyjížděli.
Meteorologové žádají řidiče automobilů, aby pokud možno nevyjížděli. | Foto: Vojtěch Marek

Ostrava - Kvůli zhoršeným rozptylovým podmínkám v neděli v noci Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vyhlásil v Moravskoslezském kraji smogovou situaci.

Zároveň varuje před možným vyhlášením signálu regulace. Při něm už firmy musejí dodržovat ekologická opatření. Smogová situace se vztahuje na Ostravsko, Karvinsko a Frýdecko-Místecko.

"Na některých stanicích v uvedeném území překročil 24hodinový klouzavý průměr koncentrací suspendovaných částic PM10 (polétavý prach) informativní prahovou hodnotu 100 mikrogramů/m3 ve dvou po sobě následujících dnech," uvedl ČHMÚ.

Imisní limit 50 mikrogramů na metr krychlový byl v pondělí ráno překročen na všech měřicích stanicích v regionu.

S příchodem inverzního počasí se zhoršily rozptylové podmínky také v Královéhradeckém kraji. Ve stotisícovém Hradci Králové v pondělí ráno hodnoty polétavého prachu (PM10) těsně překročily povolený čtyřiadvacetihodinový imisní limit 50 mikrogramů na metr krychlový.

Signál regulace zatím ani tady meteorologové vyhlásit nemuseli. Začíná platit, když průměrná denní koncentrace imisí prachu překročí 150 mikrogramů na metr krychlový.

Také v Ústeckém kraji jsou špatné rozptylové podmínky. Nejhorší situace je na Chomutovsku a Mostecku, lepší je na severu kraje.

Hodnoty polétavého prachu překročily dnes dopoledne povolený čtyřiadvacetihodinový imisní limit 50 mikrogramů na metr krychlový na měřicích stanicích v Tušimicích, Chomutově, Mostě, Lomu, ale i v Krupce na Teplicku a v Litoměřicích.

V Praze hlásil zhoršené ovzduší Karlín

Dnes dopoledne byly průměrné hodnoty nejhorší v Chomutově, v 11:00 dosáhly 82,8 mikrogramu na metr krychlový.

Hodinové koncentrace ale dosahovaly až 105 mikrogramů. Ještě v pondělí odpoledne byl povolený dvacetičtyřhodinový limit 50 mikrogramů na metr čtvereční překročený nejvýše o 10,4 mikrogramu, dnes dopoledne už o 32,8 mikrogramu.

Upozornění na smog ale ČHMÚ zatím pro Ústecký kraj nevydal.

Kvůli špatným rozptylovým podmínkám byly po ránu překročeny limity polétavého prachu (PM10) i na osmi místech v Praze, z toho nejvíce v Karlíně. Ovzduší se tam během dopoledne ale mírně zlepšilo, hůře se však může stále dýchat lidem v dopravou zatížené Legerově a Průmyslové ulici.

Měřicí stanice v Karlíně před 8. hodinou naměřila 94 mikrogramů prachu na metr krychlový. Před polednem už hlásila jen 37 mikrogramů prachu na metr krychlový a meteorologové tamní ovzduší ohodnotili známkou dvě, tedy jako dobré.

Každoročně předčasně zemřou tisíce lidí

Kvůli ovzduší s vysokými koncentracemi částic prachu v České republice každoročně předčasně zemře několik tisíc lidí.

Podle Státního zdravotního ústavu tak loni předčasně zemřelo až 6417 lidí. V nepříznivých podmínkách přitom žije asi polovina obyvatel země, vyplývá z posledních souhrnných dat o znečištěném ovzduší.

V Moravskoslezském kraji byla v pondělí ráno nejhorší situace ve Věřňovicích a Bohumíně na Karvinsku, kde měla průměrná denní koncentrace polétavého prachu hodnotu 126 a 117 mikrogramů na metr krychlový.

Hodinové koncentrace polétavého prachu například v noci na pondělí dosáhly ve Věřňovicích až 178 mikrogramů na metr krychlový. Meteorologové očekávají, že se situace zatím výrazně nezmění a imisní limit se i nadále bude držet nad mezní hranicí.

Lidé s chronickými dýchacími potížemi, srdečními nemocemi, ale i malé děti nebo senioři by měli omezit fyzickou zátěž a zbytečně nechodit ven. U dospělých lidí bez zdravotních potíží nejsou nutná žádná omezení.

Meteorologové žádají řidiče automobilů, aby pokud možno nevyjížděli. Emise z automobilů se významně podílejí na zvýšených koncentracích suspendovaných částic PM10 a oxidu dusičitého.

Ovzduší ve Slezsku a na severní Moravě patří k nejšpinavějším v České republice i celé Evropě. Situace bývá nejhorší na podzim a v zimě. Smog sice přímo nemusí vyvolat onemocnění, ale může vést k tomu, že se zhorší zdravotní stav nemocných lidí.

Mapa ukazuje místa s nejvyššími naměřenými hodnotami prachových částic menších než 10 mikrometru. Čím tmavší barva, tím jsou koncentrace vyšší:

Foto: ČHMÚ

Kvůli ovzduší znečištěnému prachovými částicemi byly loni hospitalizovány asi dva tisíce pacientů.

"Zhruba lze odhadnout, že v důsledku znečištění ovzduší touto škodlivinou bylo v roce 2011 přijato do nemocnic v celé České republice odhadem 760 pacientů s akutními srdečními obtížemi a 1240 pacientů pro akutní respirační obtíže," uvedl Státní zdravotní ústav ve zprávě Zdravotní důsledky a rizika znečištění ovzduší.

Imisní limit 24hodinové průměrné koncentrace pro PM10 byl v roce 2011 podle ústavu překročen na 21,8 procenta plochy České republiky, kde žije přibližně 50,8 procenta obyvatel. V roce 2010 šlo o 21,2 procenta území a zhruba 48 procent obyvatel.

 

Právě se děje

Další zprávy