reklama
 
 

Zabijáka smogu přibývá, v Česku usmrtil tisíce lidí

18. 10. 2012
Foto: Vojtěch Marek
Čechů, kteří žijí v místě s vysokými koncentracemi prachových částic, loni přibylo

Praha - Také letos předčasně zemře několik tisíc lidí, protože dýchají ovzduší s vysokými koncentracemi pouhým okem neviditelných částic prachu.

V době, kdy se s nástupem zimního počasí blíží tradiční smogové situace, zveřejnily Státní zdravotní ústav a Český hydrometeorologický ústav poslední souhrnná data o znečištěném ovzduší.

Vyplývá z nich také to, že kvůli vdechování prachových částic z aut, průmyslu nebo komínů z domácností loni předčasně zemřelo až 6417 lidí. V ovzduší s vysokými koncentracemi prachu přitom žije více než pět milionů Čechů.

Ačkoli jde o loňské údaje, i letos si špinavé ovzduší vyžádá několik tisíc předčasně zemřelých. "Trend v posledních letech má kolísavý charakter, závislý na aktuálních meteorologických podmínkách," uvedl Státní zdravotní ústav ve zprávě Zdravotní důsledky a rizika znečištění ovzduší.

Kvůli ovzduší znečištěnému prachovými částicemi byly loni hospitalizovány asi dva tisíce pacientů.

"Zhruba lze odhadnout, že v důsledku znečištění ovzduší touto škodlivinou bylo v roce 2011 přijato do nemocnic v celé České republice odhadem 760 pacientů s akutními srdečními obtížemi a 1240 pacientů pro akutní respirační obtíže," uvedl ústav.

Ze 48 na 51 procent zasažených obyvatel

Zdravotní i hydrometeorologický ústav sledovaly koncentrace prachových částic menší než 10 mikrometru (PM10), respektive menší než 2,5 mikrometru (PM2,5), které jsou nejnebezpečnější, protože pronikají hluboko do dýchacího ústrojí a vážou na sebe i další škodliviny včetně karcinogenních látek.

Mapa ukazuje místa s nejvyššími naměřenými hodnotami prachových částic menších než 10 mikrometru. Čím tmavší barva, tím jsou koncentrace vyšší:

Jednou z nejsledovanějších kategorií je průměrná 24hodinová koncentrace PM10. Hodnota 50 mikrogramů na metr krychlový může být za rok překročena maximálně 35krát. V loňském roce naměřilo překonání tohoto limitu 89 měřících stanic ze 157, v roce 2010 to bylo 83 stanic ze 158.

"Imisní limit 24hodinové průměrné koncentrace pro PM10 byl v roce 2011 překročen na 21,8 procenta plochy České republiky, kde žije přibližně 50,8 procenta obyvatel. V roce 2010 šlo o 21,2 procenta území a zhruba 48 procent obyvatel," uvedl ústav ve zprávě Znečištění ovzduší na území České republiky.

Limit překročen na 19 stanicích. Zatím

Podle aktuálních údajů byl 24hodinový limit letos zatím překročen na 19 měřících stanicích Českého hydrometeorologického ústavu a dalších institucí. Počet teď ke konci roku s nástupem smogových situací ale rychle poroste.

Nejčastěji byl limit zatím překročen v Bohumíně, celkem 63krát. I další nejvyšší hodnoty jsou z Moravskoslezského kraje: Věřňovice 60 překročení, Orlová a Český Těšín 50. Pak už následuje Brno-Arboretum rovněž s 50 překročeními.

"Letošní rok zatím nevypadá na žádný extrém jedním ani druhým směrem. Ale to platí v tuto chvíli," řekl Aktuálně.cz Jan Macoun, náměstek ředitele Českého hydrometeorologického ústavu. 

Konec roku totiž ještě může přinést příjemné, ale i nepříjemné překvapení. Záležet bude především na rozptylových podmínkách.

 

autor: Pavel Baroch | 18. 10. 2012

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama