V dole Paskov zahynul horník, příčiny se vyšetřují

ČTK ČTK
21. 10. 2012 7:46
Horník obsluhoval důlní lokomotivy. Přírodní vlivy jako příčinu neštěstí OKD vyloučily
Ostravsko karvinské doly, nyní OKD, a.s., mají 14 tisíc vlastních zaměstnanců. Dalších 3200 jsou tak zvaní kontraktoři - pracovníci důlních firem, které si OKD najímá na konkrétní díla. Mezi těmi jsou hlavně Poláci, kteří jsou vyučení horníci. To Česko v takové míře nabídnout nemůže, protože tu roku 1992 s útlumem těžby hornické učňovství skončilo. Teď ho ale OKD obnovilo, s karvinskou průmyslovkou otevřelo obory důlní elektrikář a důlní zámečník.
Ostravsko karvinské doly, nyní OKD, a.s., mají 14 tisíc vlastních zaměstnanců. Dalších 3200 jsou tak zvaní kontraktoři - pracovníci důlních firem, které si OKD najímá na konkrétní díla. Mezi těmi jsou hlavně Poláci, kteří jsou vyučení horníci. To Česko v takové míře nabídnout nemůže, protože tu roku 1992 s útlumem těžby hornické učňovství skončilo. Teď ho ale OKD obnovilo, s karvinskou průmyslovkou otevřelo obory důlní elektrikář a důlní zámečník. | Foto: Karel Toman

Ostrava - V podzemí dolu Paskov se v sobotu večer stal úraz, při němž zahynul osmačtyřicetiletý pracovník. Příčiny neštěstí se vyšetřují, podle mluvčího společnosti OKD, která je vlastníkem dolu, ale na vině nebyly přírodní vlivy, jako jsou otřesy nebo výbuch plynu. V letošním roce je to v tomto dole už čtvrtý smrtelný úraz, loni se jich za celý rok stalo pět.

"K nešťastné události došlo z dosud nezjištěných příčin kolem 19. hodiny přibližně 900 metrů pod zemí. Přes rychlý zásah lékařů z Hlavní báňské záchranné stanice se pracovníka nepodařilo zachránit," sdělil ČTK mluvčí OKD Vladislav Sobol.

Usmrcený pracovník obsluhoval důlní lokomotivy. Sobol uvedl, že příčiny události nyní vyšetřuje komise odborníků složená ze zástupců Obvodního báňského úřadu v Ostravě, vedení Dolu Paskov, společnosti OKD a odborářů ve spolupráci s Policií ČR.

Vlastník dolu podle Sobola v posledních pěti letech do bezpečnosti práce přímo investoval přes 500 milionů korun, dalších více než 11 miliard šlo do obnovy těžebních technologií. Díky těmto investicích a důrazu na bezpečnost práce se od roku 2007 snížila četnost pracovních úrazů zhruba o polovinu, dodal Sobol.

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy