Rakoviny v českém vzduchu přibývá. Týká se většiny lidí

Pavel Baroch
19. 8. 2012 19:40
73 % stanic hydrometeorologického ústavu naměřilo nadlimitní koncentrace benzo(a)pyrenu
Většina obyvatel v zemi dýchá vzduch s nadměrnými koncentracemi karcinogenních látek.
Většina obyvatel v zemi dýchá vzduch s nadměrnými koncentracemi karcinogenních látek. | Foto: Martin Netočný

Praha - V českém ovzduší už čtvrtý rok za sebou přibývá koncentrací rakovinotvorného benzo(a)pyrenu.

Vyplývá to z prvních souhrnných údajů o znečištění ovzduší v loňském roce, které zveřejnil Český hydrometeorologický ústav.

Zatímco v roce 2008 byl povolený průměrný roční limit pro ochranu zdraví překročen na bezmála 59 procentech stanic, v roce 2009 už to bylo na zhruba 65 procentech, v roce 2010 na téměř 70 procentech a loni na 73 procentech.

"Benzo(a)pyren začíná být skutečně dost velký problém," řekla před časem Aktuálně.cz Jana Ostatnická z hydrometeorologického ústavu. Lidé z ústavu nyní shromážděná data vyhodnocují.

V poslední době byla horší situace jen v letech 2005 a 2006, kdy byly limity překročeny na zhruba 85 procentech stanic. V roce 2007 pak číslo kleslo na 71 procent.

Nejhorší je Ostravsko

Skutečnost, že loni byl překročen povolený limit na 73 procentech stanic, ještě neznamená, že vzduch s vysokými koncentracemi karcinogenních látek dýchal stejný počet obyvatel. Jisté ovšem je, že takový nezdravý vzduch dýchá výrazná většina lidí v Česku.

V roce 2010 zaznamenalo bezmála 70 procent stanic překročení limitu, hydrometeorologický ústav posléze zveřejnil, že v ovzduší s nadlimitními koncentracemi benzo(a)pyrenu žije 65 procent obyvatel.

10 nejvyšších hodnot

Údaje v nanogramech na metr krychlový, povolený limit je 1 nanogram.

  • Ostrava-Radvanice: 10,1
  • Karviná: 7,4
  • Ostrava-Přívoz: 4,7
  • Český Těšín: 4,4
  • Valašské Meziříčí-Obora II: 4,0
  • Kladno-Švermov: 3,9
  • Ostrava-Mariánské Hory: 3,5
  • Ostrava-Poruba: 3,4
  • Heřmanovice (okres Bruntál): 2,1
  • Přerov: 1,8

Nejhorší situace byla loni tradičně na Ostravsku, v první desítce stanic s nejvyššími hodnotami bylo sedm právě z Moravskoslezského kraje. Několikaletou "jedničkou" je stanice v Ostravě-Radvanicích, kde byl loni překročen limit dokonce víc než desetinásobně. 

Odpadky v kamnech

Rakovinotvorný benzo(a)pyren vzniká různými spalovacími procesy, například v těžkém průmyslu, ale také v motorech automobilů nebo při topení v kamnech rodinných domů. 

Problémem je, že lidé mnohdy spalují nekvalitní palivo nebo dokonce PET lahve a další odpadky. Takže v malých sídlech může být ovzduší dokonce horší než ve městech.

Právě spalování nekvalitních paliv nebo dokonce odpadků je podle odborníků jedním z důvodů, proč v ovzduší v posledních letech benzo(a)pyrenu přibývá. Významný vliv mají i vhodné meteorologické podmínky nebo letošní tuhá zima.

Kotlíková dotace

Ministerstvo životního prostředí spolu s Moravskoslezským krajem nabídlo tamním obyvatelům desetitisícové dotace, pokud si svůj starý kotel vymění za nový, nízkoemisní.

O příspěvek byl takový zájem, že se oba úřady dohodly přisypat do programu další desítky milionů. Zároveň slíbily, že zváží rozšíření dotačního titulu i na kotle na biomasu. Příspěvek byl totiž původně určen jen na uhlí.

Úřad ministra Tomáše Chalupy zároveň nedávno oznámil, že poskytne dalších 5 miliard korun z fondů Evropské unie na další snižování emisí na Ostravsku. V rámci nově vypsané výzvy bylo přijato 33 projektů od 6 žadatelů, kteří patří k hlavním znečišťovatelům v regionu.
 
"Česká republika se stává první zemí v Evropské unii, která umožní 90procentní míru podpory pro průmyslové podniky, které snižují emise," uvedl Chalupův první náměstek Jakub Kulíšek.

Nízkoemisní kotle

Ministerstvo si rovněž hodně slibuje od nového zákona o ochraně ovzduší, které zavádí několik novinek, jejichž cílem je vyčistit české ovzduší od škodlivin včetně rakovinotvorného benzo(a)pyrenu.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Například až stovky tisíc českých domácností, které doma v současnosti topí ve starých, neekologických kotlích, budou muset přejít do deseti let na šetrnější vytápění. Své kotle si navíc budou muset nechat pravidelně kontrolovat a případně seřídit.

Zákon rovněž dává obcím pravomoci zřídit nízkoemisní zóny, kam bude zakázán vjezd čoudícím automobilům.

Kraje zase získaly možnost stanovit emisní stropy, a tím hranici znečišťování ovzduší pro skupiny podniků ve "špinavém" regionu, například na Ostravsku.

Problém je totiž v tom, že jednotliví znečišťovatelé sice plní emisní normy, jenže pokud je továren vedle sebe více, jsou v ovzduší překračovány imisní limity.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Rakovina - co ni víte?

 

Právě se děje

Další zprávy