Ostrava - Rozptylové podmínky se v Moravskoslezském kraji během sobotního odpoledne a noci na neděli výrazně zhoršily.
Na sedmi místech množství prachu překročilo 100 mikrogramů na metr krychlový. V sobotu ve 13:00 to přitom bylo jen ve čtyřech lokalitách. Nehůře na tom jsou obyvatelé Bohumína a Věřňovic na Karvinsku, kde se naměřené hodnoty pohybují okolo 200 mikrogramů. Povolená hodnota je přitom 50 mikrogramů na metr krychlový.
Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nepříznivé rozptylové podmínky obyvatele trápí celý týden. V úterý byl dokonce vyhlášen signál regulace a některé podniky musely omezit výrobu. Situace se v posledních dnech sice zlepšuje, hodnoty koncem týdne pozvolna klesaly. Množství prašného aerosolu v ovzduší ale dál překračovalo povolené limity. V posledních hodinách se trend na většině míst obrátil a prachu v ovzduší přibylo.
"Během dnešního dne nepředpokládáme vzhledem ke stávající meteorologické situaci významnější změnu celkové imisní situace, hodnoty průměrných čtyřiadvacetihodinových koncentrací prašného aerosolu se budou i nadále většinou pohybovat nad hodnotou imisního limitu," uvedli pracovníci ústavu na svém webu.
Nejvyšší hodnotu naměřila stanice v Bohumíně, kde dnes ráno okolo 06:00 bylo 202 mikrogramů jemného polétavého prachu na metr krychlový. Jen o něco méně, 194 mikrogramů, naměřilo hydrometeorologové ve Věřňovicích. Nad 100 mikrogramů je i na několika místech Ostravy, v Opavě a ve Studénce na Novojičínsku.
Denní koncentrace, které splňují limity, dnes ráno vykázaly pouze dvě ze 13 měřicích stanic v kraji: v Českém Těšíně a Třinci na Frýdecko-Místecku. Těsně nad povolenou hranicí jsou hodnoty ve Frýdku-Místku.
Podniky, které nejvíce znečišťují ovzduší a mají platné regulační řády, musejí už od úterka dodržovat ekologická opatření. Signál regulace lze odvolat nejdříve 24 hodin poté, co denní koncentrace na všech stanicích v oblasti klesnou pod 150 mikrogramů na metr krychlový. Navíc pro odvolání signálu je zapotřebí, aby prognóza předpokládala, že se v nejbližší době rozptylové podmínky opět nezhorší.
Lidé, kteří mají potíže s dýcháním nebo se srdcem, starší lidé a malé děti by venku neměli pobývat dlouho. Dospělí bez zdravotních potíží by se neměli venku fyzicky namáhat. V tomto období je vhodné zvýšit přísun vitaminů, zejména vitaminu C, nekouřit a vyhýbat se zakouřeným prostorám.