Severní Moravu stále dusí smog, útočí i na zbytek Česka

ČTK ČTK
24. 10. 2012 16:30
Zhoršené rozptylové podmínky panují i v Pardubicích a Středočeském kraji
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Ostrava - V Moravskoslezském a Pardubickém kraji nadále přetrvávají zhoršené rozptylové podmínky.

Imisní limit 50 mikrogramů na metr krychlový je stále překročen na většině měřicích stanic v moravskoslezském regionu. Výjimkou je pouze stanice v Opavě. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Největší znečištění ráno vykazovaly stanice v Ostravě-Zábřehu a Bohumíně na Karvinsku, kde se průměrné denní koncentrace polétavého prachu pohybovaly nad 80 mikrogramy na metr krychlový.

"Během středy nepředpokládáme vzhledem ke stávající meteorologické situaci významnější změnu celkové imisní situace. Hodnoty průměrných 24hodinových koncentrací prašného aerosolu budou v Moravskoslezském kraji nad hodnotou imisního limitu," uvedli meteorologové.

Připomněli, že pro aglomeraci Ostrava, Karviná a Frýdek-Místek stále platí smogová situace, která byla kvůli zhoršeným rozptylovým podmínkám vyhlášena v neděli večer. Varuje před možným vyhlášením regulace, při níž podniky musí dodržovat ekologická opatření.

Citi Sense Ostrava

Ostrava byla v Česku vybrána pro projekt Citi Sense, který se uskuteční také v dalších osmi zemích, například ve Španělsku, v Norsku či Izraeli. V rámci něho se budou obyvatelé města podílet na monitorování životního prostředí.

"Snažíme se vytvořit občanskou pozorovatelnu, která by pomohla k tomu, aby se občané mohli zapojit do sledování stavu životního prostředí a taky, pokud tento stav je nevyhovující, aby bylo možno najít nějaké řešení," řekla vědecká koordinátorka Alena Bartoňová. Občanská pozorovatelna by měla každému zájemci nabídnout možnost vybrat si projekt, na kterém by chtěl pracovat.

První zkušební senzory se budou rozmisťovat za osm měsíců v ostravské části Radvanice a Bartovice, která patří k místům s vůbec nejhorším ovzduším v Evropě. První informace, které by měly mít určitou vypovídací hodnotu, chtějí mít organizátoři do dvou let. Na zpracování dat budou spolupracovat se špičkovými pracovišti nejen v Evropě.

Zhoršování až do čtvrtka

Zhoršené jsou rozptylové podmínky také v Pardubicích. Limit polétavého prachu, který je 50 mikrogramů na metr krychlový, byl dnes mezi sedmou a osmou hodinou ranní překročen o 12,0 mikrogramu na metr krychlový.

Hodnoty polétavého prachu na měřicí stanici v městské části Dukla překročily limit v pondělí dopoledne. Signál regulace meteorologové vyhlásit nemuseli. Začíná platit, když průměrná denní koncentrace imisí prachu překročí 150 mikrogramů na metr krychlový.

Rozptylové podmínky a kvalita ovzduší se podle ČHMÚ budou zhoršovat až do čtvrtka. V pátek by se mělo ochladit a být větrno, což má inverzi zlikvidovat. Zhoršené rozptylové podmínky jsou i na Ostravsku a v Praze.

Prach v Kladně a Mladé Boleslavi

Mírně zhoršené rozptylové podmínky jsou i ve Středočeském kraji. Průměrná denní koncentrace polétavého prachu v ovzduší ráno překračovala povolený limit 50 mikrogramů na metr krychlový na stanicích v Kladně a Mladé Boleslavi.

Kvalita ovzduší je uspokojivá a proti pondělí se na většině míst zlepšila.

Nejhorší rozptylové podmínky ve středu ráno byly v Kladně-Švermově, kde byla naměřena koncentrace polétavého prachu přes 64 mikrogramů na metr krychlový.

V centru Kladna a Mladé Boleslavi byl limit překročen pouze mírně. V Berouně koncentrace stagnuje kolem průměrného denního limitu.

Nejlepší situace je naopak v Příbrami, kde hodnoty polétavého prachu přes noc klesly pod hranici povoleného limitu, v 09:00 tam bylo naměřeno přes 44 mikrogramů na metr krychlový.

 

Právě se děje

Další zprávy