Frenštát pod Radhoštěm - Pátrání po pohřešovaných končí, v troskách zničeného panelového domu ve Frenštátě pod Radhoštěm už zřejmě žádný člověk není. Při nedělním výbuchu a následném požáru zde zahynulo nejméně pět lidí, z toho tři děti.
V sutinách nyní probíhá závěrečný průzkum, řekl ředitel moravskoslezských hasičů Zdeněk Nytra. Zbytky domu čeká v úterý demolice.
Dva ze zraněných, kteří jsou od neděle ve Fakultní nemocnici Ostrava, jsou podle mluvčího nemocnice Tomáše Oborného stále v kritickém stavu. Muž i žena mají rozsáhlé popáleniny, žena na 90 procentech těla. Dalších devět zraněných, včetně tří dětí, je mimo ohrožení života.
Policie pohřešuje dva lidi. V noci na pondělí však v ruinách našli hasiči lidské ostatky, které byly ve velmi zdevastovaném stavu a zatím se je nepodařilo identifikovat.
Policejní mluvčí Soňa Štětínská řekla, že je možné, že ostatky nepatřily jednomu člověku, ale dvěma. Může se tedy jednat o oba pohřešované. "Identifikace bude trvat zřejmě několik dnů," řekla Štětínská.
Několik ohnisek
Podle posledních informací bylo v domě několik ohnisek požáru, a to v jednom z bytů, ve sklepě a na dalších místech. Na zasedání městské rady to uvedl ředitel moravskoslezských hasičů Zdeněk Nytra.
"Po výbuchu plynu je obvyklé, že požár má několik ohnisek. Zda se jednalo o umysný čin, zatím potvrdit nemohu," řekl tiskový mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.
Starostka Frenštátu Zdeňka Leščišinová Aktuálně.cz sdělila, že město si místo neštěstí převezme v pondělí po páté hodině. "Tím končí práce hasičů a policie může začít vyšetřovat příčiny neštěstí," řekla Leščišinová.
Podle policie mohlo jít o trestný čin obecného ohrožení. Je to však jen jedna z několika vyšetřovacích verzí. Místní obyvatelé jsou přesvědčeni, že neštěstí zavinil problémový nájemník, jehož byt měl být epicentrem výbuchu.
Přestože měl tento muž ve svém bytě zaveden zemní plyn, měl podle ostatních nájemníků doma i propanbutanové lahve.
Příčiny výbuchu na místě vyšetřuje policie. Jejich práci ale značně komplikuje stav objektu, jelikož je prozatím nedostupný. "Objekt není pro nikoho dostupný, tedy ani pro policisty, je to příliš nebezpečné. Z tohoto důvodu nemáme přímo z místa žádné konkrétnější informace," uvedla pro Aktuálně.cz policejní mluvčí Soňa Štětínská.
Podle Štětínské tak policie zatím čerpá informace pro vyšetřování od desítek až stovek lidí, kteří by mohli o události něco vědět.
Jednou z verzí, se kterými policie pracuje, je vedle nedbalosti a náhody i trestný čin obecného ohrožení. Městem totiž zní hlasy, že plyn nechal někdo vybuchnout úmyslně.
Oním "pachatelem" by podle ostatních nájemníků domu mohl být dvaašedesátiletý Antonín B., jehož byt v přízemí domu měl být epicentrem výbuchu.
Na nájemníka si stěžoval celý dům
Podle výpovědí sousedů byl tento muž problémový podivín. Podle informací deníku Blesk si na jeho chování celý dům dlouhodobě stěžoval. Nájemníkovi mělo dokonce hrozit i soudní vystěhování.
Stejně jako šest ostatních domácností v domě měl tento muž ve svém bytě přípojku na zemní plyn. Deníku Aktuálně.cz to potvrdil mluvčí RWE Martin Chalupský. Podle výpovědí některých místních měl však doma i propanbutanové lahve.
"Měli ho už vystěhovat, ale vykřikoval, že jestli z domu půjde on, tak s ním půjdou všichni," líčil deníku iDnes.cz v neděli jeden z příbuzných zraněných lidí.
Prohlédněte si fotogalerii z místa nehody
Podle zatím nepotvrzených informací otevřel tento nájemník v noci na neděli uzávěr plynu v domě. Pak údajně založil ve svém bytě požár. Sám chtěl následně utéci, ale údajně zahynul při výbuchu.
S hledáním pohřešovaných pomáhali tři psi ze Záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru ČR z Hlučína a také čtyři psi s kynology Městské policie Ostrava (MPO), kteří v Česku patří mezi elitu.
"Víte, že jde o ostrý zákrok, takže je tam velké psychické zatížení pro psovoda," vysvětlil vedoucí skupiny kynologie městské policie Aleš Dvořák. Zákrok byl podle něj těžký i pro samotná zvířata, sutiny hořely a postupně se hasily, takže se do vzduchu dostávaly zplodiny.
"Máme vyčištěnu zhruba polovinu vnitřku zříceného objektu, což znamená několik tun sutin, panelů a podobně. Zabralo to celou noc, než jsme objevili ty čtyři pohřešované, protože jsme museli postupovat velmi opatrně," řekl ČTK mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela. "S posledním pohřešovaným nám bude pomáhat soukromá firma, která k tomu má speciální techniku," uvedl.
Nedělní tragédie město velmi zasáhla. Lidem postiženým výbuchem se tak snaží pomáhat lidé z města, ale také okolní obce. Pomoc přislíbil také krajský úřad.
"Za to já opravdu musím všem poděkovat, že solidarita a pomoc se na té smutné události projevily obrovsky. Lidé nabízejí nejenom okamžitou finanční pomoc, ale také materiální pomoc," uvedla frenštátská starostka Zdeňka Leščišinová v rozhovoru pro Český rozhlas.
Město zřizuje speciální účet
Evakuovaným lidem poskytl v neděli pomoc místní městský úřad. Měli možnost tam strávit noc. "Zaměstnanci se o ně starali - bylo připraveno občerstvení, teplo a také lékařská či psychologická pomoc," uvedla Leščišinová.
Pro hospitalizované osoby je připraveno náhradní ubytování v místním domově mládeže.
Městský úřad ve Frenštátě zřídil také krizovou linku pro lidi, kteří měli v poničeném domě příbuzné či blízké a shánějí o nich informace: 556 833 111. Město v současnosti připravuje i speciální účet a veřejné sbírky, prostřednictvím kterých budou moci lidé pomoci těm, kteří přišli o domov.