O půlnoci začne stávka MHD, Ostravu čeká omezení

Kateřina Šmídová
31. 5. 2011 17:13
Protest je časově neomezený, zatím není jisté, kolik zaměstnanců ho podpoří
Tramvaje budou jezdit podle nedělního jízdního řádu.
Tramvaje budou jezdit podle nedělního jízdního řádu. | Foto: Martin Popelář

Ostrava - Přesně o půlnoci vypukne stávka nespokojených zaměstnanců Dopravního podniku Ostrava.

Veškerá jednání o zvýšení platů mezi magistrátem a odboráři totiž ztroskotala.

Protest je časově neomezený. Zaměstnanci budou zřejmě stávkovat do té doby, dokud protistrany nenaleznou společnou řeč.

"Vedení dělá vše, aby se s odboráři dohodlo," řekl Aktuálně.cz mluvčí Dopravního podniku Ostrava Miroslav Albrecht. Dokonce připustil, že se možná podaří nalézt zdroje, ze kterých by mohly být požadavky zaměstnanců uspokojeny.

Zatím není jasné, kolik lidí stávku podpoří a kolik lidí nastoupí do práce. "Po dnešních schůzkách by se měli připojit další lidé," řekl šéf odborů dopravního podniku Ivo Protivínský s tím, že přesný scénář protestu nechce prozrazovat.

Cestující by se tak měli připravit na dopravní komplikace. Provoz trolejbusů sice nebude omezen, ale autobusy a tramvaje pojedou jako v neděli.

Neomezenou stávku vyhlásili odboráři minulý týden. Se zaměstnavatelem se nedohodli na růstu mezd. Požadují navýšení tarifních platů o pět procent, což je osm procent průměrné mzdy, tedy přibližně 1800 korun na zaměstnance.

Vedení firmy nabízí růst 1,5 tarifní mzdy, v přepočtu to znamená zvýšení platu o 340 korun. Pro odboráře je však tato nabídka neakceptovatelná.

Ostravský dopravní podnik zaměstnává 2200 lidí. Průměrný plat ve firmě podle vedení společnosti přesahuje 22 000 korun.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Zelení jsou v průzkumu nejsilnější německou stranou, strana Merkelové ztrácí

Zelení se po nominaci spolupředsedkyně Annaleny Baerbockové kandidátkou na kancléřku stali jasně nejsilnější politickou stranou v Německu. Hlas by jim podle aktuálního průzkumu Trendbarometer televize RTL dalo 28 procent voličů. Vládní konzervativní unie CDU/CSU dosluhující kancléřky Angely Merkelové, která byla dosud vůdčí parlamentní silou, se propadla na druhé místo s 21 procenty hlasů.

Ještě před týdnem unie v tomto průzkumu vedla, nyní si ale pohoršila o sedm procentních bodů. Koalici CDU/CSU tak po rozhodnutí, že kancléřským kandidátem bude předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) Armin Laschet, čeká úkol získat zpět důvěru voličů. Čas mají do 26. září, kdy Němci vyberou nové složení Spolkového sněmu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy