Ostrava - Sdružení nájemníků ČR pomohlo největšímu vlastníkovi bytů v Česku, aby bez problémů získal podpis čtyřiceti tisíc nájemníků bývalých hornických bytů na Ostravsku.
Firma RPG Byty ze skupiny podnikatele Zdeňka Bakaly se tím vyhnula lavině tisíců soudních sporů a její příjmy z nájmů stoupnou během čtyř let o stovky milionů korun.
Sdružení má ve svém logu označení SON, protože původně vzniklo jako Sdružení na ochranu nájemníků. A veřejnost ho tak pořád ještě vnímá.
V kauze bývalých hornických bytů sdružení nájemníky neochránilo, ale posloužilo firmě jednoho z nejbohatších českých podnikatelů, majiteli důlní společnosti OKD Zdeňku Bakalovi.
Doporučilo totiž lidem, aby s RPG Byty podepsali smlouvy, které je mohou v příštích letech poškodit.
Smlouvy platné od 1. ledna 2011 podepsalo dosud přes devadesát procent nájemníků více než čtyřiceti tisíc bytů společnosti RPG. Obsahují podmínky, za kterých budou lidé od letošního roku, kdy končí regulace, platit nájem.
„S ochranou nájemníků už dnes nemáme nic společného, i když lidé to často pořád takhle vnímají," sdělil Aktuálně.cz místopředseda sdružení Jan Vozárik z Ostravy.
Sdružení nájemníků ČR
- Sdružení nájemníků ČR vzniklo v první polovině 90. let v Ostravě a v Praze. Neslo tehdy název Sdružení na ochranu nájemníků
- Dnes má síť poraden v celé České republice a hlavní sídlo v Praze. Svým členům poskytuje konzultace v ceně od 200 do 300 Kč
- Skupinovým členem je většina odborových organizací, včetně Českomoravské komory odborových svazů. Konzultace odborářům hradí jejich svaz
- Ve stanovách sdružení se mimo jiné píše, že jedním z jeho cílů je usilovat o dodržování a respektování zákonných práv, zájmů a potřeb nájemců bytů
- V prosinci 2010 podepsalo sdružení memorandum s největším vlastníkem bytů v zemi - společností RPG Byty ze skupiny firem Zdeňka Bakaly
- Nájemníkům bytů doporučilo, aby přistoupili na podmínky návrhu nájemní smlouvy, které před tím s RPG Byty sdružení vyjednalo
„Lidé si myslí, že Sonka za nájemníky něco vyřídí, něco udělá, že za ně bude něco soudit. To ale určitě ne," uvedl Jan Vozárik. „Věnujeme se pouze poradenské, právní, metodické a osvětové činnosti v souvislosti s bydlením."
Slova a skutky
Jenže ve složité, vleklé a nepřehledné kauze bývalých hornických bytů na Ostravsku postupovalo Sdružení nájemníků jinak, než jak místopředseda Vozárik sám říká.
Během října až listopadu 2010 vstoupilo sdružení do jednání přímo s manažery RPG Byty. Jeho předseda Milan Taraba a místopředseda Vozárik dohodli s firmou konečnou verzi nové nájemní smlouvy a sdružení pak nájemníkům doporučilo, aby ji akceptovali.
„Naše společnost oceňuje konstruktivní přístup, se kterým s námi SON vyjednávala," sdělil mluvčí RPG Byty Petr Handl. „Dokázala najít třecí plochy mezi majitelem a nájemníky a v návrzích smlouvy jsme je odstranili."
Firma v některých detailech skutečně od svých původních návrhů ustoupila, smlouvy však přesto nejsou úplné a pro nájemníky nevýhodné.
Nezaručují nájemníkům, jak a v jakých termínech bude firma investovat do rekonstrukce a údržby bytů. Obsahuje pouze obecný veřejný příslib, že se tak stane.
Většina ze čtyřiceti tisíc bytů ve starých domech a panelácích je přitom v zanedbaném stavu, protože majitelé do jejich oprav a údržby dosud téměř neinvestovali.
Společnost RPG Byty sice deklarovala, že do oprav vloží miliardy korun, konkrétní podmínky však do smlouvy nájemníkům nedala.
Takovou smlouvu odmítl například Jan Frýwald. V domě v centru Ostravy bydlí v nejvyšším patře přímo pod střechou. „Když prší, teče nám do bytu a v létě je tady takové vedro, že i v noci naměříme třicet stupňů," popsal svou situaci.
Poslal proto firmě svůj protinávrh. V něm žádá, aby se majitel zavázal, kdy a jak bude do opravy domu investovat.
"Pokud majitel nebude do bytů investovat, jak se veřejně zavázal, půjdeme proti němu tvrdě," slibuje Jan Vozárik. Ve smlouvách, které jeho sdružení nájemníkům doporučilo, však žádné konkrétní závazky nejsou.
Cenová mapa chybí
Sdružení také nájemníkům doporučilo podepsat smlouvu v době, kdy vláda a parlament ještě nemají jasno, jak bude vypadat takzvaná cenová mapa. Ta bude jedním z hlavních nástrojů soudů, když budou řešit spory mezi nájemníky a vlastníky o výši nájmu.
Cenová mapa určí výši nájmů obvyklou v jednotlivých regionech a městech. Měla by zaručit, aby majitelé domů nediktovali ceny, které neodpovídají místu a kvalitě bytu.
Nájemníci přesto dostali smlouvy, ve kterých souhlasí s růstem nájmu během čtyř let celkem až o čtyřicet procent. V průměru tak nájem stoupne z dnešních padesáti korun za metr čtvereční na sedmdesát korun v roce 2014.
Podpisem smlouvy se tak nájemníci prakticky zbavili možnosti hájit své zájmy u soudu, až budou cenové mapy k dispozici.
„Překvapilo mě, že Sdružení nájemníků doporučilo lidem, aby ty smlouvy akceptovali," uvedla renomovaná právnička Hana Marvanová.
Od roku 2008 spolupracuje s občanským sdružením Byty OKD, které na Ostravsku sdružuje část nájemníků.
Nesuďte se, prohrajete
Sdružení Byty OKD na svých webových stránkách bezplatně radí, jak mají lidé postupovat v konkrétních situacích. Pro koho je nezbytné, aby návrh společnosti RPG akceptoval a kdo by to ve svém zájmu dělat neměl.
Přes 1700 nájemníků, kteří nechtějí na podmínky RPG Byty přistoupit už také firmě poslalo svůj protinávrh.
Podobný servis a návrhy na webu Sdružení nájemníků lidé nenajdou. Sdružení provozuje síť vlastních poraden, včetně Ostravy a okolí, kde radí lidem za poplatek 200 až 300 korun za hodinu konzultace.
„Během listopadu a prosince jsme odpovídali na stovky dotazů. Rozšířili jsme provoz poraden z jednoho na tři až čtyři dny v týdnu," popisuje práci sdružení před koncem roku místopředseda Jan Vozárik.
„Nikomu jsme neříkali, že to má podepsat. Každý se musí rozhodnout sám za sebe," říká Jan Vozárik.
Jeho sdružení však nájemníkům nabízelo pouze dvě možnosti. „Buď přistoupíte na návrh smlouvy, který jsme pro vás vyjednali, nebo vám hrozí soudní spor. A ten nejspíš prohrajete," slyšeli lidé v poradnách.
„Je to diktát jedné strany. Buď podepíšete, nebo jdete," míní nájemník František Kašík z Ostravy - Poruby. Návrh smlouvy nepodepsal, protože nesouhlasí s podmínkami, podle kterých chce RPG Byty určovat ceny nájmu.
Stvrzeno podpisem
V polovině prosince podepsalo Sdružení nájemníků ČR s firmou RPG Byty memorandum, kde své stanovisko potvrdilo veřejně.
„Respektujeme potřebu našich nájemníků mít na své straně skutečného zastánce a jsme si jistí, že SON tuto roli bezezbytku splní," uvedl v prosinci k memorandu jednatel RPG Byty Tony Aksich.
„Mnoho lidí z Ostravska nám už za to poděkovalo. Udělali jsme pro ně zatím maximum," zhodnotil pro Aktuálně.cz práci sdružení předseda Milan Taraba.
Jenže právnička Marvanová s tím nesouhlasí. „Nájemníci jsou vystaveni velké časové tísni, kterou nezavinili. Ne všichni jsou ve stejné situaci a Sdružení nájemníků jim přesto radí, že když podepíší, bude už všechno v pořádku. Tak to ale není," míní Hana Marvanová.
„Hodně lidí se zaleklo a raději podepsalo," říká Jan Frýwald, který podpis odmítnul. „Já jsem však připravený jít k soudu."
Kauza na pokračování
Bývalý státní podnik OKD získala v roce 2004 společnost Karbon Invest Viktora Koláčka a Petra Otavy. V témže roce došlo k finanční transakci, kterou doly i s čtyřiačtyřiceti tisíci byty v Moravskoslezském kraji přešly do majetku společností miliardáře Zdeňka Bakaly.
Závazky vyplývající ze smlouvy se státem o prodeji státních akcií OKD přešly v nezměněné podobě na nového vlastníka.
Sdružení Byty OKD opakovaně upozorňovalo na to, že vlastník porušuje smlouvu. Stěžuje si české vládě i v Bruselu.
Nájemníci bývalých hornických bytů se začali bouřit poté, co Bakala v roce 2005 odvolal svůj slib, že nájemníkům byty prodá za smlouvou určených zvýhodněných podmínek.
Kauza se od té doby rozrostla ve složitý spor, kterým se opakovaně zabývala sněmovna, vláda, instituce Evropské unie, český nejvyšší soud. V Moravskoslezském kraji byla několikrát součástí volební kampaně politických stran.
Nové problémy teď přináší v době, kdy dochází k očekávané deregulaci nájmů. Zatím asi čtyřicet tisíc nájemníků podepsalo smlouvy, připravené společností RPG Byty, které jim Sdružení nájemníků ČR doporučilo.
Přes sedmnáct set nájemníků poslalo majiteli bytů svůj vlastní protinávrh a přibližně stejný počet jich na novou smlouvu dosud nereagovalo.