Český voják zraněný v Afghánistánu byl pohřben

ČTK ČTK
15. 10. 2011 20:50
S Adrianem Wernerem se v Albrechticích na Karvinsku rozloučily stovky lidí.
Snímek ze smutečního obřadu v Albrechticích.
Snímek ze smutečního obřadu v Albrechticích. | Foto: Ministerstvo obrany

Karviná - Stovky lidí se v Albrechticích na Karvinsku rozloučily s dvaatřicetiletým českým vojákem Adrianem Wernerem, který minulou neděli zemřel na následky těžkých zranění, jež utrpěl během mise v Afghánistánu.

Ministr obrany Alexandr Vondra vojáka in memoriam jmenoval do hodnosti poručíka a současně ho vyznamenal za výjimečné zásluhy o obranu republiky a jejího ústavního pořádku.

Werner byl posmrtně oceněn Křížem obrany státu ministra obrany ČR a zároveň Medailí ministra obrany ČR Za službu v zahraničí - bojové zahraniční operace III. stupně. Vyznamenání rodina oficiálně převezme na nástupu 4. listopadu na pražském Vítkově, a to za účasti členů jednotky, u níž Werner sloužil.

"Naše země si své hrdiny nemusí vymýšlet. Náš národ, nejen Češi, protože Adrian byl Polák, své hrdiny má. Muže a ženy v uniformě. Ukázněné, neokázalé, ale s železnou vůlí a odvahou. Jdou tam, kde je republika potřebuje. Najdeme je na těch místech, kam se jiný neodváží," uvedl na pohřbu Vondra.

Podle velitele 7. mechanizované brigády podplukovníka Pavla Lipky armáda ztratila přímého, rovného a zodpovědného člověka, který nasazoval své síly ku prospěchu všech. "Vzpomínám si, že když jsme mezi novými vojáky vybírali ty nejlepší na funkce velitelů družstev, Adrian byl mezi prvními, kteří dostali důvěru. Jako správný velitel ji nikdy nezklamal. Vždy se snažil být dobrým vojákem a zodpovědným nadřízeným," doplnil Lipka.

Werner nastoupil do české armády v roce 2004 k 71. mechanizovanému praporu do Hranic na Moravě. V průběhu své služby se třikrát zúčastnil zahraniční mise, dvakrát v Kosovu a naposledy v Afghánistánu.

Letos 6. července utrpěl střelné poranění při útoku na českou předsunutou základnu v provincii Vardak. Po ošetření na místě a ve vojenské nemocnici na kábulském letišti byl o den později přepraven armádním speciálem do České republiky. Nejprve jej ošetřovali odborníci v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. V srpnu byl převezen na specializované pracoviště vojenské nemocnice v Olomouci, kde minulou neděli zraněním podlehl.

Války v Afghánistánu se za deset let jejího trvání zúčastnilo více než 7000 českých vojáků. Werner je pátým příslušníkem ozbrojených sil, který v ní položil život. Do mise ISAF v Afghánistánu je nyní zapojeno 130.000 vojáků ze 48 států. Českých vojáků je nyní v zemi přibližně 720, příští rok by jich mělo být o sto méně.

 

Právě se děje

Další zprávy