Vydělal na MS 2009, teď rozhoduje o rozpočtu Liberce

Martina Machová Martina Machová
6. 2. 2011 10:00
Podle liberecké ČSSD, jež za ním stojí, je "jen" schopný obchodník
Liberec proslavily neprůhledné zakázky a klientelismus, kontroverzní lidé se pohybují kolem radnice i po volbách
Liberec proslavily neprůhledné zakázky a klientelismus, kontroverzní lidé se pohybují kolem radnice i po volbách | Foto: Jan Langer

Liberec - Severočeské město Liberec se kvůli neprůhlednému zadávání zakázek a vazbám mezi podnikateli a politiky stalo symbolem korupce a klientelismu.

Po komunálních volbách, před kterými všechny strany nové koalice slibovaly změnu, to nevypadá, že by se své nálepky měl jen tak zbavit. Dál totiž funguje praxe, kdy jsou do klíčových orgánů města dosazováni lidé s kontroverzní minulostí.

Z rozhodnutí libereckých sociálních demokratů usedl v klíčovém finančním výboru liberecký obchodník s pozemky Lukáš Plechatý, který významně zbohatl díky libereckému mistrovství světa v klasickém lyžování. V době, kdy se již veřejně vědělo, kudy povedou běžecké tratě ve Vesci, skoupil pozemky pod plánovaným areálem.

S městem pak potřebné pozemky vyměnil za mnohonásobně hodnotnější majetek. V roce 2004 koupil půdu ve Vesci o rozloze 84 tisíc metrů čtverečních na 128 tisíc korun. V roce 2006 odkoupil Liberec stejný pozemek za 8,4 milionů korun a Plechatému spolu s dalším obchodníkem s realitami k tomu radnice musela přihodit ještě pět domů v centru města.

Ostatní politické strany podle informací Aktuálně.cz na jméno kývly, aby udržely křehkou koalici, jež po volbách vznikala. Během složitého vyjednávání totiž objevila varianta, že by se na radnici mohla vrátit již zavedená velká koalice ODS s ČSSD, která zde vládla poslední volební období. 

Díky tomu se tak Plechatý bude moci vyjadřovat k veškerým tokům peněz, které půjdou přes městskou kasu, k rozpočtu města i rozpočtovým změnám. Bude tak vidět Liberci takřka do žaludku.

Liberecký sociální demokrat Milan Šír
Liberecký sociální demokrat Milan Šír | Foto: Jan Langer

Rozumím účetnictví...

Navíc se dostane k některým informacím, o tom co město chystá dříve, než běžný zastupitel. Finanční výbor se totiž schází k projednání bodů, které se týkají ekonomických změn, několik dní před zastupitelstvem.

"Nemyslím si, že bych byl ve střetu zájmů," řekl Aktuálně.cz Lukáš Plechatý.

"Byl jsem tam nominovaný, účetnictví a finančním operacím myslím rozumím. Jestli to dělá takové problémy, tak můžu vystoupit," tvrdí. Do výboru prý šel, protože chtěl pracovat pro město.

Svého člověka pak hájí i liberecká ČSSD.

"Je to úspěšný podnikatel," vysvětluje volbu socialistů lídryně komunální kandidátky, dnes statutární náměstkyně libereckého primátora Martina Rosenbergová. Sama jej prý příliš nezná. "Pokud se dopustil něčeho nezákonného, určitě i vy podáte trestní oznámení," přešla během rozhovoru s redaktorkou Aktuálně.cz do útoku.

Žádný problém v angažování člověka, o kterém se v Liberci hovoří jako o schopném spekulantovi nevidí ani dlouholetý politický praktik, bývalý liberecký náměstek za ČSSD Milan Šír.

Liberecký primátor Jan Korytář ještě jako opoziční zastupitel, který poukazoval na nešvary liberecké radnice
Liberecký primátor Jan Korytář ještě jako opoziční zastupitel, který poukazoval na nešvary liberecké radnice | Foto: Martina Machová

Město prodělalo?

"Pokud se domníváte, že město prodělalo… Ono je navážkách vůbec něco takového tvrdit. Pan Plechatý je člen sociální demokracie, rozumí financování, a proto byl nominován," tvrdí sociální demokrat, který dnes předsedá okresní stranické buňky.

"Že někdo vydělal peníze, to neznamená, že je lump. Vy se domníváte, že když pozemky vlastnil, věděl, že tam bude areál Vesec?" zastává se jej. I podle něj jde totiž hlavně o úspěšného podnikatele.

Jen pro připomenutí, Lukáš Plechatý nakoupil největší balík pozemků v době, kdy město slavilo přidělení šampionátu a tratě již byla dávno nakreslené.

"Nevím o tom, asi byl navržen městskou organizací," reagoval na angažmá Plechatého na liberecké radnici předseda krajské ČSSD Robert Dušek. Stejně prý nezná Plechatého minulost. „Jestli je to tak jak naznačujete, určitě se o tom budeme muset pobavit," přislíbil.   

Podle koaličních partnerů by otázky na zvolení Plechatého do prestižního výboru měli směřovat na ty, kteří jej doporučili, tedy ČSSD.

Dohoda, která se musí držet

"Byla dohoda, že jednotlivé strany si do výborů na vlastní odpovědnost jmenuje své zástupce s tím, že jsme se shodli na tom, že to jsou odborníci, které věci rozumí," tvrdí liberecký primátor Jan Korytář (SZ). Jako opoziční zastupitel obchody města s Lukášem Plechatým často kritizoval, nyní mluví umírněněji.

"Pokud by měl nastat problém v budoucnu, řešili bychom to," argumentuje. "Není osobou neznámou, bude pod drobnohledem dalších členů výboru," dodává.

Na dohodu v rámci koalice se odvolává i Korytářův náměstek pro kulturu a školství Jiří Šolc (Liberec občanům), který rovněž v minulosti na podivné transakce Plechatého s městem upozorňoval.

"Respektoval jsem volbu našeho koaličního partnera, i když jsem s tím nesouhlasil a cítil v tom rozpor," reagoval na dotaz Aktuálně.cz.

Pozemky pod Českou Lípou

Lukáš Plechatý ovšem jako spekulant s pozemky není známý jen na Liberecku. Například Pozemkový fond chce nyní vrátit pozemky pod obchvatem České Lípy, na kterých Plechatý přeprodejem vydělal 16 milionů korun na úkor státu.

Fond dokonce v této souvislosti podal žalobu a pokutoval úředníky, kteří výhodný obchod v rozporu se zákonem umožnili.

 

Právě se děje

Další zprávy