Liberec - Po bleskových záplavách v Libereckém kraji zanikly čtyři památkově chráněné objekty.
Most v Chrastavě a historický dům v Heřmanicích odnesla sama voda, další dva domy byly strženy dodatečně.
Poničeno bylo celkem zhruba 60 staveb, řekl dnes novinářům Jiří Křížek z Národního památkové ústavu (NPÚ). Škoda může dosáhnout až 100 milionů korun.
Nevratně stržena byla roubenka čp. 74 v Heřmanicích. Už před povodní sice nebyla v ideálním stavu, majitel ji dokonce nabízel k prodeji, ovšem byla opravitelná. "Po povodni ten dům zcela zmizel. Nezůstalo po něm vůbec nic, nepodařilo se nám ani zachránit některé prvky," podotkl Křížek.
Za velkou ztrátu považují památkáři také nucenou demolici domu z 18. století ve Vísce. Byl ve vzorném stavu, majitel jej udržoval a používal jako chalupu. Voda mu však podemlela základy, část domu klesla o dva metry a musel být stržen. "Dlouho jsme o jeho záchranu bojovali, ale nebylo to možné. Povedlo se nám alespoň zachránit některé prvky, například tesařské spoje," vysvětlil Křížek.
Voda strhla také secesní most v Chrastavě, který byl krátce před povodní rekonstruován. Z něj se podařilo zachránit alespoň část mostovky. Město nyní plánuje s pomocí památkářů vytvořit kopii mostu i s použitím zachráněných prvků.
V Chrastavě byl krátce po povodni stržen také dům z 18. století, podle záchranářů jej však šlo zachránit. "Ten dům stál u důležité komunikace a panovala obava, že by ji případný zřícení domu mohlo poškodit. Demolice však podle mě byla unáhlená," podotkl Křížek.
Jen na Frýdlantsku je vyčíslená škoda asi 40 milionů korun, celková škoda v kraji však podle Křížka půjde zřejmě přes 100 milionů korun. Povodeň však paradoxně některé historické objekty také odhalila.
"Říká se, že voda má paměť a tady se to potvrdilo. V některých místech vytekly řeky do svých původních koryt a odhalily třeba originální dláždění. V Raspenavě, kde byla stržena část nábřeží, byla dokonce objevena část jakéhosi historického kamenného milníku," dodal Křížek.